jakovdug
15.1.2019
Kategorie: Historie

Syn, kterým sovětský diktátor pohrdal. Stalin nechal Jakova Džugašviliho napospas nacistům

Sdílejte článek:

SM

Jakov Džugašvili měl nelehký osud, stejně jako další děti sovětského diktátora Stalina. Jakovem však Stalin pohrdal a dokonce jej jako zajatého v druhé světové válce odmítl vyměnit, i když měl možnost.

Sovětský diktátor Stalin zplodil za svého života několik dětí, včetně nemanželských. Syna Jakova měl se svou první manželkou Jekatěrinou Svanidze. Tu měl podle svého životopisce Simona Sebaga Montefiora jako jedinou skutečně milovat, když prohlásil, že ,,s ní mé poslední vřelé city pro všechny lidské bytosti zemřely.” Jeho vztah k Jakovovi byl zpočátku chladný, až se později ,,přelil” do stavu, který bychom mohli nazvat pohrdáním.

Jakov se narodil v roce 1907 v Gruzii a do 14 let žil se svou tetou v Tbilisi. V tomto věku byl poslán svým strýcem do Moskvy, aby se jednak naučil rusky (mluvil jen gruzínsky) a získal vyšší vzdělání. I když byly vztahy Jakova a jeho otce již od útlého synova dětství napjaté či chladné, zhoršily se v momentě, kdy se ,,nechtěný” syn zasnoubil s židovskou dívkou. To rozzuřilo sovětského diktátora doběla. Jakov se pokusil o sebevraždu, protože láska nedošla naplnění, ale tento pokus přežil. Stalin pak měl prohlásit, že jeho syn ,,ani neumí střílet rovně”.

Jakov se později oženil s tanečnicí Julií a z manželského svazku vzešly dvě děti. Protože vypukla zakrátko válka a nacisté přepadli Sovětský svaz, musel Jakov narukovat do armády. Stal se důstojníkem u dělostřelectva vRudé armádě. Aktivního boje si však moc ,,neužil”, protože byl v hned červenci 1941 zajat v bitvě u Smolenska. Na synovo zajetí reagoval Stalin netečně s chladnou kalkulací, že Jakov se stejně z nacistického zajetí nedostane. Naopak pro nacisty byl syn nepřítele velmi cenným úlovkem, a proto se ho snažili přimět ke spolupráci, jenže ten vytrvale odmítal.

Poté, co byl zajat německý velitel 6. armády maršál Friedrich Paulus u Stalingradu, přišel nacistický diktátor Hitler s nabídkou, že vymění zajatého Jakova právě za Pauluse. Na to však Stalin odmítl přistoupit, když měl údajně prohlásit, že ,,nevymění maršála za poručíka.”

Tím, že Stalin odmítl vyměnit syna za zajatého Pauluse, byl však Jakovův osud v podstatě zpečetěn. V roce 1943 byl převezen do koncentračního tábora Sachsenhausen, kde za nejasných okolností 14. 4. vběhnul do elektrického plotu. Nevíme, zda se pokoušel o útěk, nebo to byla plánovaná sebevražda. Ať už to bylo jakkoliv, faktem je, že ani synova smrt jeho otcem nikterak vážně nezatřásla. Byla jen dokladem jeho velmi chladného a přezíravého vztahu k němu, který k němu choval již od jeho útlého dětství.

ZDROJ: securitymagazin.cz

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc únor 2019: *****

Milan Tahovský 1000,- Kč, Jakub Malinovský 55,- Kč, Petr Macura 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Jitka Rytířová 800,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Milan Černý 500,- Kč, Věra Heyduková 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Vlatimil Běhan 50,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, Tomáš Foldyna 751,44 Kč (30 eur)

Celkem za měsíc: 5 156,44 Kč
Vybráno 14.73%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 373 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (18 votes, average: 4,33 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-banner
33 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.