burkajohn
8.3.2021
Kategorie: Multikulturní soužití

Švýcarsko: Lidé si v referendu odhlasovali zákaz burky

Sdílejte článek:

REFORMY.CZ

 Švýcarští voliči těsně v neděli schválili návrh na zakrývání obličejů, jak nikáby, tak burkami nošenými muslimskými ženami, i obličejových masek bandannas, jaké používají někteří protestující.

Toto opatření postaví mimo zákon, aby si někdo zakrýval tvář na veřejných místech jako restaurace, sportovní stadiony, veřejná doprava nebo i jen během prostého kráčení po ulici. Předpokládá to výjimky na náboženských místech a z bezpečnostních či zdravotních důvodů, jako jsou obličejové masky, které teď lidé nosí, aby se ochránili před COVID-19, stejně jako při tradičních karnevalových oslavách. Úřady mají dva roky na to, aby vyhotovili podrobnou legislativu.

Dva švýcarské kantony, Ticino a St. Gallen, už podobnou legislativu mají, kdy za přestupky jsou pokuty. Národní legislativa zařadí Švýcarsko po boku zemí jako Belgie a Francie, které už podobná opatření zavedly.

Švýcarská vláda takovým opatřením odporovala, že jsou přehnaná, když argumentovala, že zakrývá celé tváře je „okrajový jev.“ Tvrdila, že zákaz by mohl poškodit turistiku – většina muslimských žen, které takové závoje ve Švýcarsku nosí, jsou návštěvnice z bohatých států Perského zálivu, které často lákají švýcarská města u jezer.

Experti odhadují, že v této zemi s 8,5 miliony lidí nosí zahalení celé tváře nanejvýš několik tuctů muslimských žen.

Příznivci tohoto návrhu, který se dostal do hlasování pět let poté, co byl vznesen, argumentují, že úplné zahalování tváře symbolizuje útlak žen a říkají, že toto opatření je zapotřebí, aby se zachoval základní princip, že ve svobodné společnosti, jako je ta švýcarská, by se měly tváře ukazovat.

Nakonec tento plán podpořilo 51,2 procenta voličů. V šesti z 26 kantonů byla většina proti němu – mezi nimi byly ty, kde jsou tři největší města země Curych, Ženeva a Basilej a hlavní město Bern. Veřejná televize SRF referovala, že voliči v řadě turistických destinací včetně Interlaken, Lucerne a Zermatt jej odmítali.

K příznivcům patří Švýcarská lidová strana, která je nejsilnější v parlamentu. Také komisi, která tento návrh předložila, vede zákonodárce z této strany Walter Wobmann a ten také inicioval zákaz stavby nových minaretů, který voliči schválili roku 2009.

Koalice levicových stran, které tomuto návrhu odporovaly, vystavila před referendem plakáty, kde se píše, že to je: „Absurdní. Zbytečné. Islamofobické.“

Wobmann SFR řekl, že tato iniciativa řeší jak „symbol zcela odlišného hodnotového systému extrémně radikálního islámu,“ tak bezpečnost proti „chuligánům.“ Řekl, že „to nemá nic společného s politikou symbolů.“

V neděli voliči měli co říci i ke dvěma dalším záležitostem. Také jasně zamítli navrženou dobrovolnou elektronickou identifikaci „e-ID,“ za účelem zlepšení bezpečnosti internetových transakcí – což je nápad, který se nepotázal s dobrou u zastánců soukromí, protože by je vydávaly soukromé společnosti – a těsně byla schválena dohoda o volném obchodu s Indonésií.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jakub Malinovský 77,- Kč, Miloš Kraus 400,- Kč, Dagmar Bowyer 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Mirko Hampl 168,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Milena Práglová 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Anonym 222,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miroslav Hlousek 111,- Kč, Bc. Romana Kopecká 500,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Jiří Sika 250,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Robert Schlesinger 200,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Renata Doležalová 100,- Kč, Martin Černý 500,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Jiří Dostál 200,- Kč, Anonym 673,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, Roman Suchý 500,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Karel Jeřábek 163,- Kč

Celkem za měsíc: 15 364,00 Kč
Vybráno 43.89%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 355 times, 2 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (16 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
politicon.cz
40 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)