svycarsko
13.2.2017
Kategorie: Společnost

Švýcarsko a referendum o udělování občanství: Opravdu zjednodušilo nedělní “Ano” naturalizaci migrantů?

Sdílejte článek:

COM

V nejvyspělejší demokracii – Švýcarsku, se v neděli konalo referendum. Hlasování se týkalo vládního návrhu, který umožní zjednodušení procesu udělování občanství imigrantům třetí generace do 25 let. Návrh poměrně hladce prošel, ale bombastické titulky, které jste mohli číst ve většině světových i tuzemských médií je třeba brát s rezervou.

Švýcarsko má v současnosti 8,4 milionů obyvatel, z toho je čtvrtina cizinců. Jedná se tak o jedno z největších procentuálních zastoupení na světě. Tito imigranti, jestliže chtějí získat švýcarské občanství podstupují dlouhý a složitý proces. Naprostá většina z těchto 25% obyvatel Švýcarska občanství nemá a to ani v případě, že se narodili ve Švýcarsku.

Podmínek pro získání občanství je poměrně hodně. Jednou z nich je, že jeden z jejich prarodičů se narodil ve Švýcarsku, ne rodič, ale prarodič! Tato podmínka je ve světě ojedinělá a v dnešní situaci určitě správná. Referendum se týkalo pouze 25 tisíc lidí z 2,1 milionů cizinců. Bombastické titulky hlásající, že Švýcaři schválili jednodušší naturalizaci migrantů je přinejmenším zcestná.

Švýcarská lidová strana, která se velmi vymezuje proti imigraci získala v posledních volbách v roce 2015 29,4 procenta hlasů a zvítězila. Je ovšem v opozici. Nicméně před referendem rozjela rozsáhlou kampaň, ve které doporučovala svým voličům hlasovat “NE” a hovořila o ohrožení země islámem.

Ano, islamizace Evropy je vskutku velkým problémem, ale 60 procent z 25 000 mladých lidí, o kterých se v referendu rozhodovalo jsou potomci Italů, kteří jsou převážně katolíci. Zbylých 40 procent jsou potomci přistěhovalců z Balkánu a Turecka, zde muslimové převažují. To může být problém, ale Švýcaři jsou inteligentní národ a nerozdávají občanství na potkání.

Švýcarské občanství lze udělit pouze pokud imigrant složí zkoušky z místního jazyka (němčina, francouzština, italština či rétorománština), dále musel ve Švýcarsku chodit do školy, musí prokázat loajalitu k zemi a mít zde trvalý pobyt. Jestliže tyto podmínky nesplní má doživotně smůlu. Z těchto poměrně tvrdých podmínek by si měli vzít příklad i další evropské země v čele s Francií, Belgií a Německém.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc srpen 2021: *****

Daniela Frumarová 500,- Kč, Milan Kvasnička 500,- Kč, Petr Šerák 2500,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Zdeněk Vybíral 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč

Celkem za měsíc: 8 150,- Kč
Vybráno 23.28%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 289 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (17 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...