NEROUSKA
10.9.2020
Kategorie: Společnost

Svoboda už jen o přestávce

Sdílejte článek:

JAKUB JANDA

jakub-janda90279736_0Po víc než půl roce jsme s manželkou vyrazili do Prahy do divadla. Vůbec jsem si neuvědomil, že musíme mít roušky. Lékárny v centru města již byly zavřené, ale naštěstí mě zachránil za 30Kč Vietnamec ve večerce na Karlově náměstí.

Sál divadla Kalich byl plný k prasknutí. Všichni měli poslušně na ústech roušky. Zmocnil se mě divný pocit : vidět plné hlediště bláznů s hadrem přes ústa… Ještě stále jsem si nezvykl. Daleko větší údiv nastal, když na vyvýšené jeviště nastoupili herci a ani jeden roušku neměl. Svobodní umělci nade mnou, které nic neomezuje shora pozorují stádo poslušných následující hloupá nařízení pár vyvolených a mezi nimi i já. A my všichni bez výjimky označeni hadříkem a protože opravdová svoboda začíná svobodou slova, kam jinam nám měli imunologové ten hadr dát, než přes hubu.

V polovině představení, když zazvonilo na přestávku, všichni hurá na chlebíček a sklenku vína do malé vydýchané divadelní kantýny. V kantýně jako na povel všichni odložili roušky a začali se vesele bavit. My borci ze stáda jsme úspěšně vybojovali desetiminutovou chlebíčkovou válku o svobodu a pak zpátky do sálu, roušku na ústa. Hlavně nevyčnívat.

V první polovině představení jsem byl s okolím solidární a roušku měl ač už jí několik měsíců nenosím. Jako správný rebel jen pod nos, ale měl. Po chlebíčkové svobodě už jsem ji zpět nenasadil, jen paní vedle mě, která stála shodou náhod bez roušky kousek ode mě i v kantýně, na mě po celý zbytek představení házela nenávistné pohledy. Snad jsem jí tedy svým Covidem přes noc nezabil. Jestli ano, pozůstalým se hluboce omlouvám.

Je až s podivem, co se povedlo několika fanatikům, kteří věří, že páchají dobro s námi všemi během pár měsíců udělat. Na vině jsme my všichni, ale já osobně hlavní podíl přisuzuji imunologům a těm, kdo jim tuto neomezenou moc dal. Čtyřicet pět let jsem nikdy žádného imunologa neviděl a ani nepotřeboval a dnes mi právě oni řídí můj život a omezují naše svobody. Jsem přesvědčen, že právě toto povolání je klasickým produktem dnešní doby absolutního nadbytku zbytečností. A vzhledem k tomu, že se paušálně jedná o jedince, kteří sami sebe svou profesí odsoudili k tomu, být de facto neviditelnými, nic nedokázat, nezanechat po sobě žádnou stopu, děsím se toho, že svou snadno získanou moc nebudou chtít jen tak opustit.

Asi mám zvláštní vidění světa, ale imunolog je pro mě asi totéž co ústní hygienik, psycholog zvířat, politolog, divadelní kritik nebo Městský policista … vlastně zbytečný člověk. Imunolog, který nikdy nikoho nedokázal vyléčit, tak rozumí všem chorobám. Ústní hygienik, ve studiu na zubaře skončil u kartáčku na zuby a politolog, který se v reálné politice nedokáže prosadit je právě ten, který ji nejvíce rozumí. Obdobně to platí i o divadelních či jiných kriticích. Jejich knihy nebo hry nikde nenaleznete, ale přesně vědí, co ten který autor nezvládl. Městský policista s falešnou zbraní hledá důchodcům zatoulané kočky a dává papírky za stěrače a u psychologa zvířat už vůbec nikdo neví, co vlastně dělá a jak. A právě tito a jim podobní nám ostatním nyní určují rozsah naší svobody nesmyslnými opatřeními, jejichž kontrolním mechanismem je kus hadru a my můžeme jen držet hubu a krok…

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc prosinec 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, RNDr. Richard Čapek CSc. 400,- Kč, Eva Edler 300,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Lenka Poncarová 300,- Kč, Martin Dindoš 500,- Kč, PharmDr. Lubomír Vylíčil 5000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jiří Sika 200,- Kč

Celkem za měsíc: 9 450,00 Kč
Vybráno 27.00%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 418 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (18 votes, average: 3,83 out of 5)
Loading...
23 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)