18.6.2015
Kategorie: Politika, Společnost

Svoboda slova v EU? Za urážlivé komentáře uživatelů bude kriminalizován webový portál …

Sdílejte článek:

RED 18|06|2015

Za urážlivé komentáře pod článkem na internetové stránce je odpovědný její provozovatel, který je musí vymazat i bez upozornění dotčené strany, pokud obsahují pobuřování a přímé hrozby fyzickým útokům. Rozhodl o tom v úterý Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku. ESLP je institucí Rady Evropy. Rozhodnutí této soudní instance proto může mít vliv na webové stránky ve všech 47 členských státech RE včetně Česka. Co to však je například “pobuřování” jsme se konkrétně v rozsudku nedozvěděli.

Verdikt se týká kauzy jednoho z nejčtenějších estonských zpravodajských webových portálů. V lednu 2006 zveřejnil článek o estonském provozovateli trajektové dopravy k okolním ostrovům, jehož lodě v zimě rozrážali led a znemožňovaly tak levnější přepravu auty. Pro množství útočných komentářů zažalovala lodní společnost majitele stránky Delfi AS. Estonský soud dal společnosti za pravdu a portálu nařídil zaplatit pokutu 5000 estonských korun (asi 8 700,- Kč). Delfi AS se následně obrátila na ESLP s tím, že bylo porušeno její právo na svobodu projevu. 

union_of_the_european_socialist_republics_by_kristo1594-d4o3gqv

Podle soudců Evropského soudu pro lidská práva ale neodstranili provozovatelé portálu Delfi urážlivé komentáře dostatečně rychle. Učinili tak totiž až na žádost dopravní společnosti šest týdnů po zveřejnění článku, pod kterým se objevily a tedy podpořil stanovisko estonské justice: podle něj v tomto případě stanovila “oprávněnou a rozumnou” hranici svobody projevu a pokuta byla přiměřená. Na portálu bylo totiž možné i přes integrovaný filtr zveřejňovat pobuřující odkazy a výhrůžky. Podle ESLP měl server přitom jiné dostatečné možnosti pro kontrolu komentářů k článku. Opět však nebylo vysvětleno, co je ona oprávněná a rozumná hranice svobody projevu. Jedeny by měl za to, že svoboda projevu buď je, anebo není. ESLP a jeho soudci však asi ví něco více. 

Rozhodnutí ESLP se vztahuje na konkrétní případ, a proto nemusí být uvedeným způsobem aplikováno v zemích s odlišnou legislativou. Soud však rovněž konstatoval, že svoboda projevu nebude omezena, pokud členské státy Rady Evropy budou od provozovatelů internetových stránek vyžadovat odstranění zjevně protiprávních komentářů. Ovšem o tom, co je protiprávní komentář rozhodne asi nějaký hejhula v taláru podle toho jak se zrovna vyspí. No, máme se na co těšit. Svobodným, nezávislým médiím na internetu začíná pomalu zvonit hrana.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2021: *****

Ilja Baudyš 1000,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, ing. Tomáš Šimčík 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Karel Kubela 83,- Kč, Martin Vavřinka 50,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Dagmar Sokolová 200,- Kč, Josef Tichý 1000,- Kč, Martina Kosková 350,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Vlastimil Kůs 500,- Kč

Celkem za měsíc: 11 594,- Kč
Vybráno 33.12%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 71 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (10 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...