170616-gonzales-twitter-fb-google-m
20.6.2016
Kategorie: Multikulturní soužití

Svoboda slova na sociálních sítích: Pro islámské vrahy ano, pro jejich vyhlédnuté oběti cenzura?

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (19 votes, average: 4,79 out of 5)
Loading...
Sdílejte článek:

RED 20|06|2016

Na jednu stranu se vám může stát, že pokud napíšete na facebook něco o tom, že ten islám není až tak náboženství lásky míru a pokroku a jeho přínos do evropské společnosti asi nebude úplně tak kladný jak nám tvrdí všemožní sluníčkáři, budete zcenzurován, zneuctěn, zablokován. Na straně druhé je však ta samá sociální síť semeništěm teroristické islámské propagandy, vyzývající k zabíjení nevěřících, ke zotročení neislámské populace a k násilnému boji za vítězství tohoto “učení” na celém světě.

 

Na tuto skutečnost poukázal i Reynaldo Gonzalez, otec jediné Američanky, která zemřela v listopadu 2015 během pařížských teroristických útoků a žaluje v tomto smyslu Google, Twitter a Facebook pro poskytování “materiální podpory” Islámskému státu (ISIS).

Gonzalezova dcera Nohemi byla jednou ze 130 lidí zabitých při koordinovaných útokcích provedených ve francouzském hlavním městě loni v listopadu muži, kteří tvrdili, že přísahali věrnost teroristické organizaci Islámský stát. Nohemi, studentka California State University Long Beach, studovala i v zahraničí v Paříži a byla zabita v kavárně La Belle Equipe.

Ale jakou šanci má Reynaldo Gonzalez u soudu proti třem z největších firem na internetu? Podle Gonzalezovy žaloby, mediální obři “vědomě povolují teroristické skupině ISIS používat své sociální sítě jako nástroj pro šíření extremistické propagandy, získávání finančních prostředků a přilákávání nových rekrutů.

Sociální média jako je Twitter, Facebook a YouTube jsou důležitým komunikačním nástrojem pro tuto teroristickou skupinu, což se právě dobře ukázalo i před útoky z minulého roku. Podle Brookings Institute  bylo alespoň 46.000 twitterových účtů používáno příznivci ISIS. “To ani není o obsahu sdělení. Jedná se o poskytnutí infrastruktury, kterou ISIS mohou zneužívat na  vedení operací a šíření propagandy,” řekl Keith Altman, právník pana Gonzaleze.

Podle právních expertů však tento nový přístup vedení žaloby pravděpodobně selže, protože popírá dvě hlavní právní ochranné foskule Google, Twitteru a Facebooku.

Prvním z nich je zákon o obsahu slušnosti (CDA) z roku 1996, který říká, že společnost, která umožňuje uživatelům posílat obsah nemůže být zodpovědná za obsah, který uživatelé posílají. Zákon skutečně poskytuje silný štít právní odpovědnosti společnostem, jako je Facebook, které poskytují platformy pro uživatele,” vysvětluje Bradley Shear, právník, který se zaměřuje na sociální média.

Pokud by chtěl Gonzalez vyhrát, musel by mít také dokázat to, co právníci nazývají “příčinná souvislost”, neboli spojení příčiny a následku mezi politikou společností provozujících sociální média a teroristickými útoky.

Všechny tři dotčené společnosti také argumentovaly, že už udělaly hodně pro odstranění teroristického obsahu ze svých stránek. Pokud by však Gonzalez u soudu uspěl, mohl by se vytvořit nebezpečný precedens pro svobodu projevu na internetu. Co se stalo panu Gonzalezovi je tragédie, ale jestli má pravdu pak Twitter bude muset začít odepírat přístup celé skupiny lidí nebo dokonce celých regionů. To by postihlo i mnoho lidí, kteří nejsou teroristé, a kteří používají tyto platformy jsou důležité nástroje svobody projevu.

V případě svobody slova pro islámské teroristy, vyzývající k vraždění “nevěřících” tak mají zřejmě velcí internetoví hráči jasno. Nesmí jim být upírána. Jen aby toto měli na paměti i tehdy, když cenzurují příspěvky těch, kteří se chtějí islamistickým vrahům bránit. 

ZDROJ: france24.com

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červenec 2018: *****

Jan Procházka 500,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč

Celkem za měsíc: 1 700,00 Kč
Vybráno 4.85%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
politicon-banner
13 komentářů
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.