injekceockovani
16.10.2021
Kategorie: Společnost

Svoboda rozhodnout o svém těle je samozřejmě zcela esenciální

Sdílejte článek:

URZA

Viděl jsem Máte slovo o koronaviru; probíhala tam diskuse podobná spoustě dalším:
  • „Nechte mi svobodu se neočkovat.“
  • „Neočkovaní mají těžší průběh, zaberou pak místa na JIPkách a zatíží zdravotnictví, což zhorší péči ostatním pacientům.“

Svoboda rozhodnout o svém těle je samozřejmě zcela esenciální; na druhou stranu i námitka proti tomu dává smysl – neočkovaní z rizikových skupin stojí zdravotnictví více zdrojů.
 .
Co s tím? V současném systému socialistického zdravotnictví dobré řešení prostě neexistuje; to totiž leží daleko za hranicemi jeho možností (i teoretických; natož praktických).
 .
Socialismus je notoricky známý tím, že prostě neumí dobře alokovat omezené zdroje; to je důsledkem problému nemožnosti ekonomické kalkulace (ve své knize jsem mu věnoval několik kapitol).
 .
Oproti tomu volný trh je notoricky známý schopností efektivně alokovat omezené zdroje; což je přesně to, co tady potřebujeme. O oboustranné dobrovolnosti, svobodě a odpovědnosti za svůj život ani nemluvě.
 .
Jak by to vypadalo v praxi? Každý by měl právo se neočkovat. Ale tomu by pak odpovídala jeho výše pojištění, cena za zdravotní péči, případně další parametry. Totéž pro očkované.
 .
Přičemž rozhodování o konkrétních parametrech by nebylo politické, nýbrž ekonomické. To by vyžadovalo skutečné vyhodnocování rizik a tvrdá čísla místo populismu.
 .
Ne snad proto, že by tu najednou byli nějací chytřejší, logičtější, rozumnější a zodpovědnější lidé; byli by tu úplně stejní lidé, jimž by se však změnily incentivy.
 .
Cíl hry by se z „udržet si popularitu a neztratit voliče“ změnil na „ušetřit peníze“, což například v případě volnotržních zdravotních pojišťoven reálně znamená mít co nejméně nemocných klientů.
 .
A zatímco politika zajímá zejména veřejné mínění, pojišťovnu zdraví lidí (ne že by byla dobrácká; ale nemocní pro ni znamenají výdaje). To znamená nutnost sebrat data a rozhodovat podle nich.
 .
Protilátky z prodělané nemoci či z očkování? Kolektivní imunita? Jak moc očkování brání šíření nemoci a jak moc zmírňuje průběh? Efektivita třetí dávky? Jak moc doopravdy chrání respirátor? Je velký rozdíl mezi FFP2 a šátkem, či dokonce FFP2 a ničím?
 .
Politikovi nemusí záležet na pravdivých odpovědích; pro něj jsou důležité odpovědi, které uspokojí jeho voliče. Zato volnotržní zdravotní pojišťovna je na pravdivých odpovědích existenčně závislá.
 .
  • Urza, fb
Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc prosinec 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, RNDr. Richard Čapek CSc. 400,- Kč, Eva Edler 300,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Lenka Poncarová 300,- Kč, Martin Dindoš 500,- Kč, PharmDr. Lubomír Vylíčil 5000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jiří Sika 200,- Kč

Celkem za měsíc: 9 450,00 Kč
Vybráno 27.00%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 995 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (21 votes, average: 2,29 out of 5)
Loading...
104 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)