POLITIKA
6.9.2021
Kategorie: Politika, Volby 2021

Svoboda projevu ve volebních programech

Sdílejte článek:
SOSP

Prošli jsme volební programy všech politických stran a hnutí, které mají podle médií šanci uspět v nadcházejících volbách, a hledali pasáže, které se týkají svobody projevu a sociálních sítí. Níže citujeme ty, které nám přijdou relevantní.

Nejsme samozřejmě neomylní a tak pokud jsme u některé strany relevantní pasáž přehlédli, dejte nám prosím vědět a my ji doplníme. Ke všem stranám se snažíme zachovávat rovný přístup, který žádnou z nich nez(ne)výhodňuje. Budeme jen rádi, jestliže se ohrožení svobody projevu budou věnovat všechny.


Trikolóra Svobodní Soukromníci

Dnešní doba přináší čím dál více snah o deformaci svobody slova a projevu. Především v oblasti sociálních médií, ale i v těch tradičních vznikají mnohé iniciativy, které pod pláštěm boje proti dezinformacím omezují svobodu slova a nastolují novodobou formu cenzury. Tento vývoj odmítáme a podnikneme všechny kroky, které jsou nutné, abychom svobodu slova ochránili.

Prosadíme zákon, který zabrání korporacím na území ČR omezovat svobodu slova, jak jim ukládá legislativa EU. Ústava České republiky garantuje svobodu slova. Na sociálních sítích naopak dochází k jejímu dlouhodobému porušování.

Chceme zachovat svobodu médií, odmítáme jakékoliv snahy o cenzuru obsahu médií ukryté pod bojem proti dezinformacím a fake news. Svoboda slova a názoru musí být zachována za každou cenu.

Privátním provozovatelům vysílání poskytneme větší svobodu pro jejich názorovou profilaci. Veřejnoprávní média mají naopak pokrývat celé názorové spektrum. Jejich problém není v tom, co vysílají, nýbrž v tom, co všechno nevysílají.


ANO

Zásadně budeme bránit svobodu slova, svobodu vyjadřování, a to i přesto, že se nám nemusí názor oponenta líbit. Jsme jednoznačně proti cenzuře a omezování svobody projevu na sociálních sítích. Pravidla jsou přitom jasná – to, co je zakázané, trestané či omezované v off-line projevu (dle tiskového zákona, šíření nenávisti, podpora násilí apod.) musí být zakázané, trestané a omezované i v on-line prostoru (sociální sítě). Nic nad tento zákonný rámec.


SPD

Prosadíme legislativní a právní kroky k obraně svobody projevu v České republice. Sociální sítě si začaly osobovat právo rozhodovat, co je pro jejich uživatele přípustné a vhodné a co nikoli. Zásadním problémem tak začíná být zpochybňování svobody projevu, slova a vyjadřování. Je nezbytně nutné omezit moc sociálních sítí v těchto jejich zásazích. Řešíme také navržení a prosazení sankcí za takové cenzurní kroky proti občanům ČR.


Piráti a STAN

Aktivně přispějeme ke snaze EU, aby velké sociální sítě srozumitelně informovaly o hlavních parametrech algoritmů, kterými prioritizují zobrazovaný obsah.

Postavili jsme se snahám Evropské komise o prolomení šifrované komunikace mezi uživateli. Vytvořili jsme web vyvracející hoaxy o Pirátech jako inspiraci pro klíčové instituce. Aktivně svépomocí rozbíjíme dezinformace šířící se e-mailovými řetězci. Hlídáme projevy poslanců ve Sněmovně a upozorňujeme na dezinformace. Vytvořili jsme plugin pro prohlížeče na rozpoznávání nedůvěryhodných webů.

Dezinformace budou eliminovat nestátní aktéři (ověřovatelé faktů). Úkolem státu bude záruka férového projednání na základě principu prokazatelné škodlivosti. Informace, které se vymykají pouze tím, že jsou překvapivé, alternativní, šokující či otřesné, nesmějí podléhat cenzuře státu ani soukromých firem.

Budeme vycházet ze zahraničních zkušeností. Inspirujeme se např. Kanadou, v některých ohledech Estonskem a do jisté míry i Tchaj-wanem. Cílem je připravit vyvážený zákon, který zaručí svobodu slova i odpovědnost.

Vytvoříme podmínky pro kvalitní a důvěryhodnou práci institucí rozkrývajících dezinformace. Pomocí grantů podpoříme nezávislé, kompetentní a transparentní organizace, které se věnují ověřování faktů a výroků. Naši europoslanci připraví podklady pro návrh legislativy Evropské komise. Agenda boje proti dezinformacím se stane jednou z našich priorit během českého předsednictví v Radě EU v roce 2022.

Naši europoslanci budou hlídat, aby Digital Services Act (DSA), evropská směrnice upravující online služby, přispěla k efektivní ochraně před dezinformacemi a umožnila členským státům aplikovat přísnější opatření v souladu s jejich potřebami ochrany demokracie při zachování svobody slova. Budeme prosazovat povinnost sociálních sítí poskytovat součinnost orgánům činným v trestním řízení při potírání organizované skupiny dezinformátorů. Provozovatelé sociálních sítí také budou muset u příspěvků porušujících zákon (např. poplašné zprávy) uvádět ověřené informace. Zavedeme pravidla pro transparentnější fungování větších zpravodajských médií: uvedení vydavatele, majitelů, významných sponzorů a finančních výkazů.

Poznámka SOSP: Program koalice Pirátů a STAN je nejpodrobnější a jeho plná verze má přes 900 stran. Vzhledem k tomu, že mnohem větší pozornost se v něm věnuje „válce s dezinformátory“ než obraně svobody projevu, k navrhovaným krokům se ještě vrátíme a věnujeme jim samostatný článek.


SPOLU

Za základ demokratické společnosti pokládáme názorovou pluralitu a právo na svobodu projevu. Budeme rozhodně bránit jejich svévolnému omezování ve veřejném i digitálním prostoru. Obrana proti dezinformacím musí být rychlá a škálovatelná.


Volný blok

Nepřípustné jsou: omezování svobody a jakákoliv cenzura.


KSČM

Konec informační cenzury internetu.


V programech ČSSD a Přísahy jsme žádnou pasáž týkající se svobody projevu nenašli.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2022: *****

RNDr. Richard Čapek CSc. 400,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Miroslav Příkopa 500,- Kč, MUDr. Richard Domín 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Pavel Fila 50,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jiřina Gyárfásová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Daniela Frumarová 500,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Karel Kubela 100,- Kč, Jiří Stejskal 500,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Anonym 500,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Petra Rohlíčková 111,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč

Celkem za měsíc: 11 633,00 Kč
Vybráno 33.23%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 878 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (12 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
35 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)