svobodafree
20.8.2018
Kategorie: Politika

Svoboda na příděl

Sdílejte článek:

MILAN KNÍŽÁK

Největším “nepřítelem” člověka je svoboda. Je nutné dodat, že to platí v případě, kdy svoboda je volně přístupná každému. V dohlédnutelné minulosti byly výsady svobody k dispozici jen někomu. Výběr těch, kteří se mohli dotknout svobody nebyl ideální, ale všem bylo jasné, že jde o úzkou skupinu a že obecně svoboda k dispozici není. Dnes si každý osobuje právo na bezuzdnost myšlení, na prosperitu, na volný pohyb. Nárokuje si také podporu společnosti, byť pro společnost nic nevykonal.

Velkým problémem současnosti je, že pod pláštíkem humanity se nebráníme růstu minoritních jevů, které tak přerůstají do obludnosti. To, co minoritně nevadilo, nabubřelé působí destruktivně. Lidé se zaklínají pojmy jako je civilizace, humanita a z toho vyplývající gendrové eskapády i zcela nekorektní politická korektnost. Vše je zastřešené bezbřehou a vlastně nepředstavitelnou svobodou, která je tak volně k dispozici.

V moderní době bylo ušlechtilých myšlenek několikrát zneužito, ale globální rozšíření touhy po svobodě často zaměňované za tužby po vlastním prosazení se, přišlo nedávno a drtivě nás zaskočilo.

Technická revoluce, z počátku tak opěvovaná, skokově předběhla vývoj našich dušiček a my, ve snaze vyrovnat se jejímu tempu, prudce degenerujeme.

Základ naší euroamerické civilizaci dala bible. Starý zákon je návodem jak dodržovat hygienické předpisy a mravní principy tehdejší společnosti.

Nový zákon je něco jiného. Je to báje a je úplně jedno zda Kristus žil nebo byl vymyšlen. Symboly, které z příběhu jeho života vyplývají jsou základem moderního humanitního myšlení: a) zrození dítěte, kterému se přijdou poklonit všichni mocní i ne­-mocní tohoto světa; b) oběť života, která lidem pomohla uvědomit si sebe sama; c) nanebevzetí, tedy oslava ducha jako té největší síly. Principy z těchto symbolů vyplývající založily moderní civilizaci. Proč došlo k rychlé degeneraci těchto hodnot? Víme o nich a umíme si je připomenout, co však chybí je morálka, která provázela uvěření v poselství bible. Přestali jsme žít v bázni Boží, tedy v úctě k něčemu, co nás přesahuje. Mizí i láska a z toho vyvěrající pokora. Tyto pojmy ztratily v očích mnoha lidí hodnotu. To mě však neodradí, abych se k nim hlásil (vzhledem k současnému stavu) mnohem usilovněji. Současná doba se také vyznačuje nezaslouženým nárůstem ega. Přes rozšířené školství, bezbřehou komunikaci a vysokou životní úroveň, se zdá, že procento vzdělanosti spíše klesá, nebo přesněji, ztrácí na významu. Hra na svobodu posiluje růst ega. Hloupá média, zdegenerovaný politický život, gladiátorský sport, zmatené školství a dokonce i kultura a umění sklouzly do plytké populárnosti. Směšná hesla jako BÝT SÁM SEBOU neznamenají nic jiného než následování plytkých trendů. Věřit, že tím, že budu jako ostatní se stanu výjimečným je paradox. Nalézám ho však téměř všude.

Školy zapomněly, že mají šířit vzdělanost a utilitárně zaměřeny vychovávají jen obsluhovatele strojů a přístrojů nejrůznějšího typu. Většina škol III. stupně je vlastně jen učňovskou školou s diplomem. Krásné a bohaté „zbytečné“ vědomosti, které šlechtily ducha, ze škol vymizely. Na uměleckých školách se mimo posilování ega neučí nic jiného. Současní „umělci“ působící na těchto školách jsou v drtivé většině bez kultury ducha a dokonce i bez profesních návyků.

Nejvíc jsou oceňováni ti, kteří přinášejí lidem zábavu: sportovci a populární herci či zpěváci. (Pro pobavení mysli přidávám, že ve středověku museli herci- tedy baviči- před uzavřením bran opustit město, aby v něm v noci nedělali „rotyku“). Mnohamilionové platy puberťáků pinkajícím míček z jedné strany kurtu na druhou či honícím se za větším míčem po větším hřišti, jsou výstižnými příklady. Závažné věci jakoby ztratili svou závažnost. Navíc naše nestrukturovaná společnost ani nedovede určit stupeň závažnosti. Jakoby věci a jevy ztratily svůj tvar. Zdá se, že jde o neurčité tvary, které se naplňují různými obsahy, jež se mohou volně přelívat z jedné formy do druhé. Jedinečnost „tvarů“ je (asi) přímo úměrná konkrétnosti obsahů a ta se vytrácí. Objevuje se čím dál víc klišovitosti a beztvarosti. Téměř nic už není konstantní a to ani v rámci našich časově limitovaných životů. Chápu pojmy relativita a relativnost jako výdobytky moderní vědy asi nutné pro technickou revoluci, ale jejich vliv na současné performování života je destruující.

Stoka internetového dorozumívání nás zbavuje studu a citlivosti. Život ve fiktivním prostoru, kdy se můžeme „spřátelit“ s lidmi z nejodlehlejších míst zeměkoule nás odnaučuje navazovat přímé a přátelské styky ve svém okolí, kde alespoň víme s kým se stýkáme, což na internetových vlnách není jisté. (Není neobvyklé, že se, z nejrůznějších důvodů, stařec vydává za třináctiletou dívenku.)

Nevím, jak dospět k systému rozdělování svobody. To asi není lidem dáno. Demokracie, ke které se tzv. civilizovaný svět hlásí, je klišé, které by mohlo (?) fungovat jen za speciálních okolností ve speciální společnosti s optimalizovaným stupněm obecného společenského vědomí.

Nedovedu si představit ani osvícenou monarchií po které někteří z nás volají, poněvadž nevím jak zaručit osvíceného monarchu, atd. atp.

Nejstabilnější společnost je taková, která potřebuje co nejméně zákonů a nařízení, pro kterou je vláda téměř zbytečná. Taková společnost funguje „samospádem“ opřená o vypěstované zvyklosti, návyky, nepsané, ale důsledně dodržované normy. To všechno jsme však zpřetrhali, zašlapali, opustili a pokračujeme v této devastaci dál se stále větší vehemencí. V takovém světě znamená svoboda velké nebezpečí.

Autor: Milan Knížák

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc únor 2019: *****

Milan Tahovský 1000,- Kč, Jakub Malinovský 55,- Kč, Petr Macura 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Radek Mrňa 500,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Jitka Rytířová 800,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Milan Černý 500,- Kč, Věra Heyduková 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč

Celkem za měsíc: 4 705,00 Kč
Vybráno 13.44%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 7 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (15 votes, average: 4,73 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-banner
31 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.