3653669-img-bundestag-berlin-nemecko-v0 (1)
26.6.2019
Kategorie: Exklusivně pro PP, Politika

Světlo na konci tunelu?

Loading...
Sdílejte článek:

LUBOMÍR VYLÍČIL

vylicilU našich západních sousedů, v Německu, se v těchto dnech rozproudila velice zajímavá debata. O které se nám ovšem, naše media jako z udělání,  ani slůvkem nezmínila  Něco málo bylo, před pár dny, jen na slovenské alternativě – webu Hlavné správy (zde). Jinak je ticho po pěšině.  O co tedy jde?

O Německo, politicky i ekonomicky vůdčí zemi EU a o jeho Bundeswehr a policii. Renomovaný politik CDU a jeden z možných kandidátů na úřad německého kancléře, Friedrich Merz, vyjádřil totiž, před pár dny, veřejně a natvrdo, své velice vážné obavy o osud demokracie v Německu.  Kterou prý velice vážně ohrožují stoupající sympatie příslušníků ozbrojených složek k AfD. Merz doslova prohlásil, že: „orgány státní bezpečnosti musí jednat rychle, aby zastavily dalekosáhlé šíření myšlenek (AfD) mezi vojáky a policisty.” (zde).

Svěřil se, jak byl šokován sděleními svých příbuzných, známých a přátel, kteří pracují pro Bundeswehr, že velká část jeho příslušníku už zcela neskrývaně přešla na názorové pozice AfD. A pak, že ho úplně dorazilo, když mu tyto poznatky otevřeně potvrdili i kolegové, poslanci Bundestagu, pracující ve výborech pro obranu a vnitro.

Ono se sice už nějakou dobu vědělo, nebo spíše tušilo, že určitá část armády a policie je velice nespokojena s uprchlickou politikou kancléřky Merkelové. Ale takový rozsah „vnitřního disentu” nikdo nečekal. Ostatně o tom, nakolik je situace vážná svědčí i samotný fakt, že se s takovou věcí vůbec vyšlo navenek, do medií, místo aby se pečlivě tutlala. Friedrich  Merz ve svých vystoupeních doslova běduje, že „že velké části armády a policie byly ztraceny”. A celý pokrokový německý tisk naříká s ním a klade si čím dál rozhořčenější otázku „jak je to možné”?

Odpovědět se pokusil šéf německé Federální policie Ernst G. Walter. (zde) Na úvod potvrdil mírně šokovaným novinářům páně Merzovy názory slovy: „Mohu rozhodně potvrdit prohlášení Friedricha Merze. Dlouhodobě jsem se obával, že stále více a více kolegů již nezastupují etablované strany.” Pak se pokusil zdůvodnit proč k tomu došlo: “Například, pokud každý den chytíte stejného kapsáře, drogového dealera nebo jiného zločince jako federální policejní důstojník na vlakovém nádraží, ale soudy okamžitě propustí pachatele za údajně dobré předpoklady socializace, může to být z dlouhodobého hlediska velmi frustrující.”

Také místopředseda policejní unie (GdP) Jörg Radek potvrdil, že spolková policie sympatizuje s tzv „pravicovými stranami”. A přidal i jedno z možných vysvětlení: „vláda nikdy nevysvětlila federální policii, proč se v roce 2015 museli úředníci odchýlit se od svých zákonných postupů, pro zábranu neoprávněného vstupu (do Německa)….. Politickým následkem toho je, že dnes členové federální policie hlasují ve státních volbách pro AfD.” (zde). Na závěr pak (na Němce) až nezvykle otevřeně dodal, že na obnovu důvěry je už pozdě.

Že by světélko na konci tunelu?  Naděje na obrat? Když už i německý, sluníčkový, pokrokářský tisk připustí podobnou, veřejnou debatu, tak musí být rozsah „problému” pro liberální demokraty skutečně hrozivý… Ale ne, nemylte se. Diskuse se rozhodně nevede o tom, kde se staly chyby, co změnit, co napravit a co dělat jinak. O nějakém, alespoň mírném pootočení oficiálního politického kurzu Německa pak už vůbec ne. Debata se spíše vede o tom, jak ty hnusné nácky „ze struktur” vyšťourat, jak je paralyzovat, nebo převychovat, aby nezastavitelný pochod Německa k zářivé, liberální budoucnosti nikdo nenarušoval.

Ale přesto se v téhle informaci o Německu, Bundeswehru a policii skrývá jedno malinké zrnko optimismu. Taková, spíše tušená, nepatrná šance na obrat; nejdřív v Německu a pak, následně, i celé EU. Spočívá v naději, že vnitřní disent a bratrství v odporu už postupně prosákly silové složky natolik, že někde, v nějaké zapadlé kanceláři operační správy generálního štábu Bundeswehru, zavalené tabulkami a mapami, sedí bezejmenný podplukovník s majorem a sepisují, zatím do šuplíku, velice, velice zajímavé rozkazy. To jediné by snad ještě mohlo současný Západ zachránit.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc listopad 2019: *****

Jan Procházka 500,- Kč, Jakub Malinovský 36,- Kč, Eduard Ezer 1000,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Jan Bezděk 1000,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Pavel Šána 107,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Roman Dejmal 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Nezn. dárce 222,- Kč

Celkem za měsíc: 8 215,00 Kč
Vybráno 23.47%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 3 528 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (48 votes, average: 4,85 out of 5)
Loading...
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
81 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.