3653669-img-bundestag-berlin-nemecko-v0 (1)
26.6.2019
Kategorie: Exklusivně pro PP, Politika

Světlo na konci tunelu?

Sdílejte článek:

LUBOMÍR VYLÍČIL

vylicilU našich západních sousedů, v Německu, se v těchto dnech rozproudila velice zajímavá debata. O které se nám ovšem, naše media jako z udělání,  ani slůvkem nezmínila  Něco málo bylo, před pár dny, jen na slovenské alternativě – webu Hlavné správy (zde). Jinak je ticho po pěšině.  O co tedy jde?

O Německo, politicky i ekonomicky vůdčí zemi EU a o jeho Bundeswehr a policii. Renomovaný politik CDU a jeden z možných kandidátů na úřad německého kancléře, Friedrich Merz, vyjádřil totiž, před pár dny, veřejně a natvrdo, své velice vážné obavy o osud demokracie v Německu.  Kterou prý velice vážně ohrožují stoupající sympatie příslušníků ozbrojených složek k AfD. Merz doslova prohlásil, že: „orgány státní bezpečnosti musí jednat rychle, aby zastavily dalekosáhlé šíření myšlenek (AfD) mezi vojáky a policisty.” (zde).

Svěřil se, jak byl šokován sděleními svých příbuzných, známých a přátel, kteří pracují pro Bundeswehr, že velká část jeho příslušníku už zcela neskrývaně přešla na názorové pozice AfD. A pak, že ho úplně dorazilo, když mu tyto poznatky otevřeně potvrdili i kolegové, poslanci Bundestagu, pracující ve výborech pro obranu a vnitro.

Ono se sice už nějakou dobu vědělo, nebo spíše tušilo, že určitá část armády a policie je velice nespokojena s uprchlickou politikou kancléřky Merkelové. Ale takový rozsah „vnitřního disentu” nikdo nečekal. Ostatně o tom, nakolik je situace vážná svědčí i samotný fakt, že se s takovou věcí vůbec vyšlo navenek, do medií, místo aby se pečlivě tutlala. Friedrich  Merz ve svých vystoupeních doslova běduje, že „že velké části armády a policie byly ztraceny”. A celý pokrokový německý tisk naříká s ním a klade si čím dál rozhořčenější otázku „jak je to možné”?

Odpovědět se pokusil šéf německé Federální policie Ernst G. Walter. (zde) Na úvod potvrdil mírně šokovaným novinářům páně Merzovy názory slovy: „Mohu rozhodně potvrdit prohlášení Friedricha Merze. Dlouhodobě jsem se obával, že stále více a více kolegů již nezastupují etablované strany.” Pak se pokusil zdůvodnit proč k tomu došlo: “Například, pokud každý den chytíte stejného kapsáře, drogového dealera nebo jiného zločince jako federální policejní důstojník na vlakovém nádraží, ale soudy okamžitě propustí pachatele za údajně dobré předpoklady socializace, může to být z dlouhodobého hlediska velmi frustrující.”

Také místopředseda policejní unie (GdP) Jörg Radek potvrdil, že spolková policie sympatizuje s tzv „pravicovými stranami”. A přidal i jedno z možných vysvětlení: „vláda nikdy nevysvětlila federální policii, proč se v roce 2015 museli úředníci odchýlit se od svých zákonných postupů, pro zábranu neoprávněného vstupu (do Německa)….. Politickým následkem toho je, že dnes členové federální policie hlasují ve státních volbách pro AfD.” (zde). Na závěr pak (na Němce) až nezvykle otevřeně dodal, že na obnovu důvěry je už pozdě.

Že by světélko na konci tunelu?  Naděje na obrat? Když už i německý, sluníčkový, pokrokářský tisk připustí podobnou, veřejnou debatu, tak musí být rozsah „problému” pro liberální demokraty skutečně hrozivý… Ale ne, nemylte se. Diskuse se rozhodně nevede o tom, kde se staly chyby, co změnit, co napravit a co dělat jinak. O nějakém, alespoň mírném pootočení oficiálního politického kurzu Německa pak už vůbec ne. Debata se spíše vede o tom, jak ty hnusné nácky „ze struktur” vyšťourat, jak je paralyzovat, nebo převychovat, aby nezastavitelný pochod Německa k zářivé, liberální budoucnosti nikdo nenarušoval.

Ale přesto se v téhle informaci o Německu, Bundeswehru a policii skrývá jedno malinké zrnko optimismu. Taková, spíše tušená, nepatrná šance na obrat; nejdřív v Německu a pak, následně, i celé EU. Spočívá v naději, že vnitřní disent a bratrství v odporu už postupně prosákly silové složky natolik, že někde, v nějaké zapadlé kanceláři operační správy generálního štábu Bundeswehru, zavalené tabulkami a mapami, sedí bezejmenný podplukovník s majorem a sepisují, zatím do šuplíku, velice, velice zajímavé rozkazy. To jediné by snad ještě mohlo současný Západ zachránit.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jakub Malinovský 77,- Kč, Miloš Kraus 400,- Kč, Dagmar Bowyer 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Mirko Hampl 168,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Milena Práglová 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Anonym 222,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miroslav Hlousek 111,- Kč, Bc. Romana Kopecká 500,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Jiří Sika 250,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč

Celkem za měsíc: 10 678,00 Kč
Vybráno 30.50%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 3 629 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (48 votes, average: 4,85 out of 5)
Loading...
politicon.cz
81 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.