GRETAVOLI
23.10.2019
Kategorie: Společnost

Svět podle Grety Thunberg: Tragédie katastrofálních rozměrů

Sdílejte článek:

COM/RT

Pokud vás inspiroval emotivní projev Grety Thunbergovej v OSN a záleží vám na naší planetě, možná si neuvědomujete, jak moc by se váš každodenní život změnil, kdyby se svět měl řídit radami klimatických aktivistů.

Ekonomové se vyjádřili, jak by navrhované změny mohly ovlivnit světovou ekonomiku a každodenní život lidí ve světě.

fosilní paliva

První věc, která člověka napadne, když se řekne zastavení údajného globálního oteplování, je zavedení uhlíkové daně a zrušení ropného průmyslu, neboť tento sektor je jedním z hlavních producentů emisí skleníkových plynů.

“Uhlíková daň, popřípadě nucené zrušení fosilních paliv by způsobilo, že levná, různorodá a efektivní doprava, na kterou jsou lidé po celém světě zvyklí, by extrémně zdražila a omezila by se,” varuje Peter C. Earle, ekonom na Americkém institutu ekonomického výzkumu .

Kromě veřejné dopravy by se pro většinu lidí staly méně dostupnými i auta. Takže pokud ježdění do práce považujete za samozřejmost, uhlíková daň by náhle mohla zdvojnásobit nebo ztrojnásobit vaše výdaje na každodenní cestování, což by desítky milionů lidí odřízlo od svého živobytí, tvrdí analytik.

Snižování emisí skleníkových plynů může mít mnohem vážnější ekonomické následky, říká Dr. Pierre Noel, profesor ekonomické a energetické bezpečnosti z Mezinárodního institutu pro strategická studia (IISS).

“Předpokladem je přeorientování spotřeby a investičních možností na něco, co lidé a podniky spontánně nedělají.” Zatímco přechod na obnovitelné zdroje energie by se dal považovat za vítanou změnu, konečné snížení emisí může trvat roky a vést k velkým ekonomickým výzvám.

“Snížení emisí na nulu si vyžádá téměř úplné přebudování základního kapitálu v ekonomice,” napsal Noel. “Naslouchání vědě, jak radí slečna Thunbergová, by znamenalo udělat to rychle, nanejvýš za pár desetiletí. Bude to velmi nákladné. “

Zemědělství

Sektor energetiky je pro ekologů jasným cílem, ale další kritický sektor se obvykle nezmiňuje. Zemědělství se považuje za dalšího velkého znečišťovatele, odpovědného za asi 15 procent všech antropogenních emisí skleníkových plynů, jak tvrdí Organizace pro výživu a zemědělství.

Kromě oxidu uhličitého (CO2), který hned napadne, když se mluví o skleníkových plynech, produkují hospodářská zvířata metan (CH4), který je pro ozonovou vrstvu ještě horší, a oxid dusný (N2O). Podle americké Agentury pro ochranu životního prostředí (EPA), relativní vliv CH4 je v průběhu 100-ročního období více než 25-krát větší než u CO2, přičemž 0,5kg N2O má na oteplování atmosféry téměř 300krát větší vliv než stejné množství oxidu uhličitého.

Jenže celosvětová populace rychle roste a je třeba zvyšovat úrodu, aby bylo možné každého nakrmit. O to těžší se snižují emise vytvořené zemědělstvím.

rozvojové země

Většina diskusí o rušení odvětví pochází a zaměřuje se na rozvinutý svět, ale rozvojové země by první pocítili vliv ekologického protekcionismu, poznamenal Earle.

“V mnoha kdysi chudých oblastech to byly právě průmyslové aktivity s velkou uhlíkovou stopou, co během posledních pár desetiletí přispělo ke zvýšení životního standardu, prodloužení délky života, snížení úmrtnosti novorozenců, lepší zdravotní péče, gramotnosti a lepších možností spotřebitele,” napsal. “Vezměte jim to a způsobíte lidskou tragédii katastrofálních rozměrů.”

Rozvinuté země se také nemusejí hrnout do zavádění nějakých opatření na vyrovnání se se změnami klimatu, poukazuje Noel.

“Nedávno se ve Francii konaly nejnásilnější masové protesty za padesát let a spustilo jejich zvýšení uhlíkové daně, od čehož se nakonec upustilo. Před pár lety, také ve Francii, museli krátce před jeho zavedením zrušit program zpoplatnění silnic pro kamiony, protože se bouřili malé podniky. “

Takže zatímco významný počet bohatých zemí legislativně zavádí úplnou eliminaci svých emisí do roku 2050, neznamená to, že to jejich rozhodnutí nebudou mít politické důsledky, věří Noel. Vlády budou muset přizpůsobit daňový systém, “aby zmírnily individuální následky a vyhnuly se nepřiměřenému vlivu na rodiny s nižšími příjmy,” a také zabránit tomu, “aby se zbytek jejich průmyslu” přesunul do zahraničí.

“Všechno toto bude náročné, chaotické, nedokonalé a součástí toho budou nepříjemné konfrontace mezi zeměmi a v rámci zemí,” řekl Noel. “Tyto konfrontace mohou dopadnout tak, že úroveň snížení emisí bude nižší, než jsme si původně představovali.”

Zdroj: RT

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2022: *****

RNDr. Richard Čapek CSc. 400,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Miroslav Příkopa 500,- Kč, MUDr. Richard Domín 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Pavel Fila 50,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jiřina Gyárfásová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Daniela Frumarová 500,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Karel Kubela 100,- Kč, Jiří Stejskal 500,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Anonym 500,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Petra Rohlíčková 111,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč

Celkem za měsíc: 11 633,00 Kč
Vybráno 33.23%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 4 624 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (20 votes, average: 4,55 out of 5)
Loading...
13 komentářů