GRETAVOLI
23.10.2019
Kategorie: Společnost

Svět podle Grety Thunberg: Tragédie katastrofálních rozměrů

Loading...
Sdílejte článek:

COM/RT

Pokud vás inspiroval emotivní projev Grety Thunbergovej v OSN a záleží vám na naší planetě, možná si neuvědomujete, jak moc by se váš každodenní život změnil, kdyby se svět měl řídit radami klimatických aktivistů.

Ekonomové se vyjádřili, jak by navrhované změny mohly ovlivnit světovou ekonomiku a každodenní život lidí ve světě.

fosilní paliva

První věc, která člověka napadne, když se řekne zastavení údajného globálního oteplování, je zavedení uhlíkové daně a zrušení ropného průmyslu, neboť tento sektor je jedním z hlavních producentů emisí skleníkových plynů.

“Uhlíková daň, popřípadě nucené zrušení fosilních paliv by způsobilo, že levná, různorodá a efektivní doprava, na kterou jsou lidé po celém světě zvyklí, by extrémně zdražila a omezila by se,” varuje Peter C. Earle, ekonom na Americkém institutu ekonomického výzkumu .

Kromě veřejné dopravy by se pro většinu lidí staly méně dostupnými i auta. Takže pokud ježdění do práce považujete za samozřejmost, uhlíková daň by náhle mohla zdvojnásobit nebo ztrojnásobit vaše výdaje na každodenní cestování, což by desítky milionů lidí odřízlo od svého živobytí, tvrdí analytik.

Snižování emisí skleníkových plynů může mít mnohem vážnější ekonomické následky, říká Dr. Pierre Noel, profesor ekonomické a energetické bezpečnosti z Mezinárodního institutu pro strategická studia (IISS).

“Předpokladem je přeorientování spotřeby a investičních možností na něco, co lidé a podniky spontánně nedělají.” Zatímco přechod na obnovitelné zdroje energie by se dal považovat za vítanou změnu, konečné snížení emisí může trvat roky a vést k velkým ekonomickým výzvám.

“Snížení emisí na nulu si vyžádá téměř úplné přebudování základního kapitálu v ekonomice,” napsal Noel. “Naslouchání vědě, jak radí slečna Thunbergová, by znamenalo udělat to rychle, nanejvýš za pár desetiletí. Bude to velmi nákladné. “

Zemědělství

Sektor energetiky je pro ekologů jasným cílem, ale další kritický sektor se obvykle nezmiňuje. Zemědělství se považuje za dalšího velkého znečišťovatele, odpovědného za asi 15 procent všech antropogenních emisí skleníkových plynů, jak tvrdí Organizace pro výživu a zemědělství.

Kromě oxidu uhličitého (CO2), který hned napadne, když se mluví o skleníkových plynech, produkují hospodářská zvířata metan (CH4), který je pro ozonovou vrstvu ještě horší, a oxid dusný (N2O). Podle americké Agentury pro ochranu životního prostředí (EPA), relativní vliv CH4 je v průběhu 100-ročního období více než 25-krát větší než u CO2, přičemž 0,5kg N2O má na oteplování atmosféry téměř 300krát větší vliv než stejné množství oxidu uhličitého.

Jenže celosvětová populace rychle roste a je třeba zvyšovat úrodu, aby bylo možné každého nakrmit. O to těžší se snižují emise vytvořené zemědělstvím.

rozvojové země

Většina diskusí o rušení odvětví pochází a zaměřuje se na rozvinutý svět, ale rozvojové země by první pocítili vliv ekologického protekcionismu, poznamenal Earle.

“V mnoha kdysi chudých oblastech to byly právě průmyslové aktivity s velkou uhlíkovou stopou, co během posledních pár desetiletí přispělo ke zvýšení životního standardu, prodloužení délky života, snížení úmrtnosti novorozenců, lepší zdravotní péče, gramotnosti a lepších možností spotřebitele,” napsal. “Vezměte jim to a způsobíte lidskou tragédii katastrofálních rozměrů.”

Rozvinuté země se také nemusejí hrnout do zavádění nějakých opatření na vyrovnání se se změnami klimatu, poukazuje Noel.

“Nedávno se ve Francii konaly nejnásilnější masové protesty za padesát let a spustilo jejich zvýšení uhlíkové daně, od čehož se nakonec upustilo. Před pár lety, také ve Francii, museli krátce před jeho zavedením zrušit program zpoplatnění silnic pro kamiony, protože se bouřili malé podniky. “

Takže zatímco významný počet bohatých zemí legislativně zavádí úplnou eliminaci svých emisí do roku 2050, neznamená to, že to jejich rozhodnutí nebudou mít politické důsledky, věří Noel. Vlády budou muset přizpůsobit daňový systém, “aby zmírnily individuální následky a vyhnuly se nepřiměřenému vlivu na rodiny s nižšími příjmy,” a také zabránit tomu, “aby se zbytek jejich průmyslu” přesunul do zahraničí.

“Všechno toto bude náročné, chaotické, nedokonalé a součástí toho budou nepříjemné konfrontace mezi zeměmi a v rámci zemí,” řekl Noel. “Tyto konfrontace mohou dopadnout tak, že úroveň snížení emisí bude nižší, než jsme si původně představovali.”

Zdroj: RT

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc listopad 2019: *****

Jan Procházka 500,- Kč, Jakub Malinovský 36,- Kč, Eduard Ezer 1000,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Jan Bezděk 1000,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Pavel Šána 107,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Roman Dejmal 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Nezn. dárce 222,- Kč, Richard Urinovský 200,- Kč, Vít Fortelka 2020,- Kč, Vlastimil Kornas 66,60 Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Miroslava Bardoková 200,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Ivana Benová 108,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Milan Černý 1000,- Kč, Phar. Lubomír Vylíčil 7000,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, MUDr. Martin Volný 500,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, Tibor Csillaghy 500,- Kč

Celkem za měsíc: 21 359,60 Kč
Vybráno 61.02%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 4 514 times, 2 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (20 votes, average: 4,55 out of 5)
Loading...
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
13 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.