inflation
29.1.2017
Kategorie: Ekonomika

Svět naruby? Ano. Tak vypadá monetární intoxikace

Sdílejte článek:

JÁN ZAVACKÝ

Jak jsem již  psal před lety, rozsáhlá peněžní manipulace musí nutně skončit rozvratem mnoha zbozně peněžních vztahů, ale i mnoha společenských vztahů.

Inflace nevytváří jen nepřirozenou strukturu i rozsah produkčních a spotřebních vztahů, ale i společenských vztahů. Tato souvislost zůstává nepovšimnuta i většinou liberálních ekonomů, kteří se zaměřují na ekonomické souvislosti a společensko-politické si všímají jen velmi málo.

Za všechny “inflační” společenské vztahy bych zmínil migrační krizi v Evropě. Finančním objemem nevelký ekonomický jev, ale svými společenskými dopady a riziky jeden z nejvýraznějších projevů inflační deformace.

Sociální zabezpečení je dnes ve většině vyspělých států “bezzásluhové”. Každý má nárok na zákonnou sociální podporu. Za normálních (neinflačních) okolností by se tato podpora musela čerpat z důchodových úspor obyvatel, nebo z aktuálních daňových a odvodových povinností. S takovou politikou by politická třída neuspěla. Má na to zdánlivě dokonalý nástroj – inflaci (tisk peněz).

V Evropě vygenerujeme v současnosti řádově jeden bilion nových peněz ročně centrálním způsobem (ECB). Zčásti pak decentralizovaně další miliardy (národní pobočky ECB přes program ANFA). Mnohem větší masa peněžních prostředků se vytvořila ve svébytném bankovním systému a je nekontrolovaná a nekontrolovatelná (REPO operace, krátké a dlouhé dluhopisy, deriváty aj.). Tato masa je nesplatitelným dluhem, který by měla podle logiky peněžního systému jednou splatit nefinanční ekonomika, tedy řadoví občané Evropy. Pokud by tento dluh (je nevypočitatelný) již nenarostostl, museli by ho občané splácet při průměrném ekonomickém růstu desítky (stovky?) let.

A jsme u kořene problému. Řadoví občané musí kromě svých dluhů splácet i dluhy finančníků, vydělávat na své potřeby a v Evropě i živit imigranty. Jenže takto to nemůže pokračovat donekonečna. Inflace se jednou musí samočinně zastavit (i kdyby předtím měla přejít do hyperinflace). Tím se ale zastaví i energie inflačně vytvořených ekonomických i společensko-politických vztahů. Ty se pak musí nutně rozpadat.

Druhou možností je rozpad těchto vztahů již během vrcholící inflace. Nepřirozenost inflačně podmíněných vztahů naroste do takových rozměrů, že se dostanou do konfliktu s běžnou i historickou zkušeností lidí, jejich intuicí, jejich instinktivním vnímáním, běžnou racionalitou. Jelikož jednotliví občané nedospějí k takovému postoji současně, je rozpad vztahů nutně doprovázen konflikty.

A přesně to se teď děje. Vidíme to v Evropě. Vidíme to v USA a bude to pokračovat dál. Pokud bude nový americký prezident a FED pokračovat v dosavadní politice, zachová se ještě nějaký čas zdání stability a prosperity. Pokud však udělají co jen jeden zásadně odlišný krok (FED již udělal dva – zvýšil úrokové sazby), zvýrazní nestabilitu a nepřirozenost velké části peněžních a společenských vztahů. Peněžní a společenská krize, které již probíhají se dostanou do nové – manifestační fáze.

Příčinou rozsáhlé krize ale nemůže být změna politiky prezidenta, nebo centrální banky. Je jí dlouhodobá peněžní intoxikace inflačními penězi. Ve společnosti se vytvořila závislost na této intoxikaci a pokud má společnost existovat dál, jediná cesta je detoxikace a vybudování zdravého, neinflačního peněžního systému.

Problémem je, že již samotná detoxikace představuje extrémní riziko. Svět s ní ještě ani nezačal a už je na pokraji velkého konfliktu.

ZDROJ: Jan Zavacký, konzervativnyvyber.sk

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc říjen 2020: *****

ing. Jan Dvořák 400,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Pavel Kl*ka 222,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Miroslav Paták 200,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Anonym 1000,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Pavel Jurášek 100,- Kč, Jan a Gabriela Horáčkovi 500,- Kč, Miloš Kraus 200,- Kč, Ludmila Kárská 300,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Miloš Kraus 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Markéta Hansli 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jiří Meissner 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Bohuslav Maceška 50,- Kč, Jiří Sika 100,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, Aleš Karásek 200,- Kč, Petr Hučín 50,- Kč, Eduard Ezer 500,- Kč, Iva Janouchová 100,- Kč, Mirko Hampl 200,- Kč, Rudolf Roedlind 500,- Kč, Silvia Ambrogini 500,- Kč, Miroslav Meder 300,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Jan Bezděk 500,- Kč, Miroslav Zatřepálek 100,- Kč

Celkem za měsíc: 18 855,00 Kč
Vybráno 53.87%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 63 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (8 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
politicon.cz

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.