SWEDSPOL
20.12.2020
Kategorie: Společnost

Švédsko selhalo v pandemii?

Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

bartonŠvédský král vystoupil s prohlášením, že Švédsko selhalo v opatřeních proti šíření viru pandemie nemoci covid-19. Jde o pokračování sebemrskačství tak typickém pro Západ nebo o reálný popis situace?

Švédský král Karel XVI. Gustav ve středu v rozhovoru u příležitosti konce roku prohlásil, že země zcela selhala v boji proti šíření koronaviru. Uvedl také, že množství lidí, kteří v souvislosti s covidem-19 zemřeli, je hrozné. Autoři švédské strategie proti koronaviru v posledních dnech připustili, že byli možná příliš benevolentní. Hlavnímu epidemiologovi rekordně klesla důvěra.

V této souvislosti je nutné připomenout fakta a oprostit je od politiky. Samozřejmě, pokud se chce Švédsko porovnávat s Čínou, Japonskem či Tchaj-wanem, zcela jistě selhalo. Selhalo naprosto obdobně jako obecně „Západ“, ať už si pod tímto geopolitickým označením představíme například euroatlantická společenství. Jediná účinná strategie proti šíření viru byla a je pouze totální uzávěra společnosti. To prokázala vlastně jenom Čína, pokud budeme považovat její data za spolehlivá. Přesto chci jen upozornit na to, že podle české zpravodajky ČT v Číně se na jaře oficiální statistiky velmi lišily od počtu mrtvých právě v provincii a městě Wu-chan. Takže totalitní moc, která zakáže pohyb obyvatel a kontrola médií a statistiky zřejmě stojí za čínskými daty o počtu mrtvých.

Ostatně, to, že uzávěra funguje, dokázalo i Česko na jaře. Uzavření hranic a omezení pohybu přineslo velmi nízký počet úmrtí. Rozvolnění přes léto pak napomohlo více méně bezpříznakovému šíření nemoci a k současnosti, kdy jsme na tom se statistkami velmi obdobně jako ostatní evropské země a USA. Stálo nás to ale stovky miliard na ztrátách příjmů státního rozpočtu a na zvýšených výdajích jak při první tak při druhé vlně. Já osobně jsem ocenil jarní zvládnutí zdravotní situace v Česku právě proto, že se Česko dokázalo vyhnout přeplněným nemocnicím a dilematům, koho zachraňovat při nedostatku kyslíku a ventilátorů.

Co se Švédska týče, tam nikdy nebyly roušky propagované. Na počátku pandemie se v našich médiích nesla tvrdá kritika švédského postupu, na podzim byla vystřídána zprávami o tom, jak si Švédsko počíná skvěle – to když klesl počet infikovaných řádově proti české situaci. Ve skutečnosti jsme jen „doháněli“ Švédsko, které na jaře „selhalo“. Dnes jsme na tom ve statistikách na počet úmrtí na milion obyvatel o několik set osob hůře než Švédsko. To jsou fakta.

Selhání, o kterém hovoří švédský král, tak považuji spíše za projev sebemrskačství, v němž se politika na tak zvaném Západě vyžívá. Bidenovo vítězství v USA může mít a zřejmě také bude mít za následek „reparace za otroctví“. Přepisování dějin pak má šanci i v Evropě a v řadě zemí zejména s koloniální minulostí už probíhá.

Velmi mne pobavila informace od německého zpravodaje ČT, že za největším rozšířením nemoci u příhraničí Saska s Českem může „propustnost“ hranic a síla Alternativy pro Německo AfD, která údajně oficiální politiku Německa kritizuje a popírá její význam. Takže za covid v Německu může Česko a AfD.

Není lepšího důkazu o tom, že covidová situace je a vždy převážně byla o politizaci, počínaje obviňováním Číny z toho, že vir unikl z laboratoře (tvrzení Romana Prymuly) či že byl dokonce připraven uměle. Za názorem švédského krále je pak patrná politika, která si klade nerealistické cíle „všechny ochránit“, a to nejen proti viru, ale proti chudobě a která se například ve Švédsku plně promítla do přijetí statisíců imigrantů v roce 2015. Má to ale své temné stránky, tj. růst zločinnosti. Tak totiž svět funguje.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červen 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Marek Janicko 250,- Kč, Petr Keklak 100,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jiří Sajbrt 1000,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Anonym 1000,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Jiří Sika 200,48 Kč, David Bezděk 250,- Kč, Anonym 1000,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Dagmar Bowyer 500,- Kč

Celkem za měsíc: 9 161,48 Kč
Vybráno 26.17%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP

Latest posts by Redakce (see all)

(Visited 1 352 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (10 votes, average: 4,20 out of 5)
Loading...
9 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)