SWEDSPOL
19.9.2020
Kategorie: Společnost

Švédsko, které nechalo koronaviru volný průběh, dnes slaví úspěch

Sdílejte článek:

COM/SAMUEL GDOVIN

Švédsko bylo ze začátku pandemie kritizováno za svůj “laxní” přístup ke koronaviru. Dnes se však ukazuje, že zřejmě jejich strategie vyšla na jednotku. Zatímco jiné země zažívají obrovský nárůst počtu nových případů koronaviru, ve Švédsku se udržuje na minimálních číslech.

Během první vlny pandemie koronaviru zaváděly země po celém světě různá opatření, od mírných až po ty nejpřísnější, tzv. “Lock down.” Výjimkou bylo Švédsko, které díky racionálnímu přístupu svého epidemiologie zvolilo jinou taktiku.

V praxi to vypadalo tak, že vláda ve Švédsku nepřijala omezující opatření – žádné povinné nošení roušek, žádné zavírání obchodů, žádné zavírání hranic atd. Jejich opatření měla pouze doporučující charakter.

Švédsko bylo za takový postup často kritizováno. Ze začátku to skutečně vypadalo dost špatně. Švédsko totiž zaznamenalo až 5 800 obětí, čímž se v přepočtu na počet obyvatel zařadilo mezi nejhorší země Evropy.

Zdá se však, že tato taktika nakonec přinesla i “ovoce.” Od léta začaly počty infikovaných i zemřelých výrazně klesat nejen ve Švédsku, ale zatímco v ostatních zemích, kde byla zavedena omezující opatření, začaly od srpna a zejména nyní v září opět stoupat, ve Švédsku se dodnes udržují počty infikovaných i obětí na minimálních úrovních.

“Ukázalo se, že naše strategie je důsledná a udržitelná. V současnosti pravděpodobně máme nižší riziko přenosu nákazy jako v jiných zemích, “ domnívá se epidemiolog Jonas Ludvigsson z lékařské univerzity Karo linska Institutet.

Podle Ludvigssona se zdá, že Švédové si vybudovali lepší kolektivní imunitu, než mají obyvatelé jiných evropských zemí.

“Myslím, že nám to přináší velký užitek,” dodal.

Hlavní švédský epidemiolog Anders Tegnell, který zavedl tuto strategii, je dnes ve Švédsku oslavován jako hrdina. Ačkoliv předtím byl často zatracován kvůli své taktice “volného průběhu koronaviru.”

Tegnell tehdy argumentoval tím, že zavírání obchodů, kaváren, škol a celkově míst s větší koncentrací lidí, je zbytečnou ranou pro ekonomiku, protože virus zde sny bude navždy a musíme se s ním naučit žít . 

Tegnell v rozhovoru pro Financial Times ozřejmil, co si myslí o celoplošných opatřeních, která jsou zaváděny v různých zemích světa:

“Je to jak zabíjet mouchu kladivem. Nemůžete stále zavírat, otvírat a zase zavírat, to bude pohroma,” a dodal:” Ve Švédsku bude nízká úroveň šíření viru s možností občasných lokálních ohnisek. To, co se bude dít v jiných zemích, bude mnohem dramatičtější, tvrdí švédský infektolog Tegnell.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Pavel Jurášek 100,- Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Alena Albrecht 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Dr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Karel Kubela 83,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Anonym 100,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Jiří Cígler 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Anonym 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jana Slabá 100,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, L. Skrobacek 149,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jan Petr 300,- Kč¨, František Vrána 50,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, ing. arch. Marie Tachezyová 200,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, V. Trulley 333,- Kč, Stanislava Urbancová 300,- Kč, Jana Nováková 500,- Kč, Jan Dočekal 500,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, ing. Olga Žlábková 1000,- Kč, Vladimír Janeček 100,- Kč

Celkem za měsíc: 16 465,- Kč
Vybráno 46.75%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 603 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (18 votes, average: 3,11 out of 5)
Loading...
45 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)