29.8.2015
Kategorie: Multikulturní soužití

Švédsko: Děsivá realita pokryteckého multikulturalismu

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (21 votes, average: 4,81 out of 5)
Loading...
Sdílejte článek:

RED 29|08|2015

Ve Švédsku žije nejvíce přistěhovalců z celé Skandinávie – vládní statistiky hovoří až o patnácti procentech. A přestože je bohaté Švédsko známé svou štědrou sociální politikou a propracovaným programem imigrační politiky, scénář z posledních týdnů připomíná spíše obrázky z plenění londýnských obchodů z roku 2011 nebo nepokoji na pařížských předměstích z roku 2005 – vše události, u kořenů nichž stála chudoba, segregace a dlouholeté ignorování ze strany úřadů.

Odborníci si nyní lámou hlavu. Švédsko nezachránilo ani 480 garantovaných a hrazených dní mateřské dovolené, ani štědré integrační kurzy spojené s výukou švédštiny, ani poměrně vstřícná imigrační politika umožňující, aby se do země mohli přistěhovat i rodiny imigrantů, ani sociální dávky a vládní ubytování hned po příjezdu. Mnozí se však ptají – pokud to nefunguje zde, kde jinde to má fungovat?

Na stále větší rozdíly v kdysi poměrně rovnostářské švédské společnosti upozorňují odborníci již dlouhodobě. Profesor kriminologie na stockholmské univerzitě Jerzy Sarnecky to vidí následovně: Švédska společnost se podle něj stává stále více segregovanou a v městech vznikají uzavřené přistěhovalecké čtvrti, kde se vzmáhá chudoba a kriminalita.

sweden_2573103c

A přestože průzkumy veřejného mínění údajně ukazují, že Švédové jsou stále pro příliv nových přistěhovalců, realita se začíná jevit poměrně jinak. Švédsko navíc v posledních letech snížilo daně, ale osekaly se i vládní sociální programy, což sice na jedné straně povzbudilo ekonomický růst, ale zároveň i urychlilo rozevírání nůžek mezi bohatými a chudými, kam patří téměř všichni imigranti.

Švédsko je již dlouho vnímáno jako uprchlíkům zaslíbená země. Jen během nepokojů v bývalé Jugoslávii jich do Švédska přišlo téměř 100 tisíc. Švédsko však přijímalo muslimské běžence i předtím – během války mezi Íránem a Irákem (1980-1988), války v Perském zálivu (1990-1991), nebo během americké operace v Iráku (2003-2011). V zemi podle oficiálních údajů žijí stovky tisíc Iráčanů, kteří tak tvoří po Finech druhou největší národnostní menšinu.

Země si svůj status magnetu pro imigranty drží i nadále. Švédský imigrační úřad (Migrationsverket) očekává letos nejvyšší číslo v počtu příchozích imigrantů.  Ukazuje se však, že země lavinu přistěhovalců přestává zvládat. Imigranti ze zemí jako Somálsko, Súdán, Tunisko či Jemen totiž přicházejí ve většině případů v podstatě zcela bez vzdělání a jejich umístění na trhu práce je problematické. Výsledkem je vznik etnicky homogenních čtvrtí, kde se seskupují imigranti z jedné země a vytvářejí si doslova paralelní společnost.

Katastrofální je především situace v jihošvédském městě  Malmö, kde muslimové tvoří už více jak čtvrtinu celkové populace. Antagonismus mezi nimi a většinovou populací dosáhl již takových rozměrů, že zdravotníci a hasiči odmítají vstoupit do muslimské čtvrti Rosengaard, pokud jim nebude přidělena policejní eskorta. Čtvrť je přitom synonymem přistěhovaleckého problému celého Švédska – nezaměstnanost dospělých mužů v ní dosahuje neuvěřitelných 80 procent. Muslimové přitom začínají být stále sebevědomější a tak například starosta Stockholmu již před dvěma lety oficiálně povolil tamní mešitě, aby ze svého minaretu hlasitě svolávala věřící k modlitbě. Požadavky se však stále stupňují a radikalizují. 

Současná imigrační politika Švédska není udržitelná. Existuje stále více domácností, jejichž jediný příjem jsou sociální dávky, vyrůstají nové generace azylantů bez pracovních návyků. Je to v pořádku? Mnoho domácích Švédů si myslí, že určitě ne.

Námět: Dagens Nyheter

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2018: *****

Rudolf Roedling 1000,- Kč, MUDr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Šárka Vinklerová 500,- Kč, Oldřich Silný 500,- Kč, Lukáš Vašíček 200,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Pavel Kassl 500,- Kč, Jan Bezděk 2000,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Miroslav Meder 400,- Kč, Roman Foff 1000,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, Pistorius AG 2207,43 Kč

Celkem za měsíc: 10 207,43 Kč
Vybráno 29.16%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
loading...
politicon-banner
11 komentářů
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.