skolastara
1.10.2019
Kategorie: Společnost

Švédské školy už nebudou učit starou historii

Sdílejte článek:

MIKE/VOE

Už žádný Platón nebo Aristoteles. Žádný Řím, žádné další lekce o švédské historii, z doby, kdy byla tahle země velmocí. Jedná se o nový krok švédské Board of Education, která chce švédské žáky učit o Hitlerovi, 2. světové válce a o postmoderní éře v pozdním 20-tém století.

V nedávných dnech se švédská debata zaměřila na další sociálně demokratický krok, jehož cílem je učinit švédské občany méně informované o své historii. Z důvodu nedostatku času na vyučování nyní Rada školství navrhuje, aby se předmět Historie musel radikálně změnit.

Rodové otázky, klima a migrace jsou samozřejmě součástí nových navrhovaných revidovaných učebních plánů společenských věd, které zahrnují i historii.

Ve vyšších ročnících (7-9), kde jsou žáci ve věku 13–15 let, se už nebude učit žádná historie starší než je rok 1700. Veškeré studium o starověkém Řecku, Římě nebo o období Velké švédské éry (1611-1718), když Švédsko ovládalo země obklopující Baltské moře, bude vymazáno z osnov dějepisu.

Švédsko bude v rozpacích

“Je to hrozné, bizarní a absurdní”, říká profesor historie Dick Harrison, když se dozvěděl, že tento návrh byl veřejnosti představen tento týden.

“Jako historik, který o tom něco ví, jsem nucen reagovat.” Pouze myšlenka, že Antika není důležitá pro pochopení přítomnosti, je bizarní a absurdní.

Všechno, co nás obklopuje, je odkaz starověkých Řeků, prohlásil a řekl, že pokud se tento návrh stane skutečností, „Švédi se před celým světem ztrapní“.

“Promiňte, ale je to tak špatně, že je pro mě těžké tomu uvěřit.” Samozřejmě očekávám, že návrh bude stažen, řekl rozrušený profesor.

Více postmodernismu

Revidované plány jsou výsledkem nedostatku času na hodiny historie ve švédských školách, tvrdí školní rada. Žáci ve vyšších ročnících se musí více zaměřit na 19-té století, se zvláštním důrazem na holokaust, studenou válku a myšlenky, které se vytvořily ve Švédsku během poválečné éry. To zahrnuje zvyšování povědomí o genderových otázkách, migraci a rasismu. Bude se však stále pokrývat západní otroctví a kolonialismus v průběhu 18-tého století a dále.

Nicméně, 100 milionů mrtvých, jako důsledek komunismu v 20. století, nejsou zmiňovány jako důležité téma pro studium v revidovaných plánech kurzu. Rovněž není zmiňována Maova vláda v Číně během kulturní války.

Zdroj: Voice of Europe

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc prosinec 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, RNDr. Richard Čapek CSc. 400,- Kč, Eva Edler 300,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Lenka Poncarová 300,- Kč, Martin Dindoš 500,- Kč, PharmDr. Lubomír Vylíčil 5000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jiří Sika 200,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Pavel Fila 50,- Kč, Pavel Sejrek 100,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Lukáš Vašíček 200,- Kč

Celkem za měsíc: 12 400,00 Kč
Vybráno 35.42%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 2 108 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (21 votes, average: 4,81 out of 5)
Loading...
21 komentářů