27.2.2015
Kategorie: Společnost

Švédská armáda bude muset mít genderové “politruky”

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (7 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Sdílejte článek:

PK 27|02|2015

Z největší skandinávské země přichází zpráva, která potvrzuje názory, podle kterých je tzv. Genderová teorie ve skutečnosti ideologií. Švédská armáda plánuje jmenovat genderové poradce do každé vojenské jednotky do roku 2016, aby tak realizovala svůj ambiciózní plán rozvoje genderové politiky i v armádním prostředí. Ne všichni jsou však tímto krokem nadšeni.

Kapitánka Anna Björssonová, která toto armádní opatření plně podporuje, říká: “Na tomto jsme pracovali deset let. Není to nic nového, ale to, co chceme nyní udělat, je najít konkrétní způsoby práce s genderovými otázkami.” V současné době probíhají školící kurzy pro armádní poradce v otázkách gender.

svedsko_gender

Ačkoliv je Švédsko považováno za přední zemi v oblasti (gender) rovnosti, podle Björssonové je před nimi stále mnoho práce. “I dnes je žen v armádě jen 10%. Nejde o otázku, co mohou ženy přinést do armády – myslím, že při tom musí být člověk opatrný, ale je velmi důležité, abychom měli v armádě nejen větší rovnost, různorodost, ale i různorodost věku, původu či etnické příslušnosti. Homogenní skupina si nikdy nedokáže vzájemně zlepšit své argumenty, protože mají většinou na všechno stejný názor, “doplnila. Podíl žen v armádě však stále roste , v roce 2013 byla mezi zájemci o armádní službu pětina příslušnic něžnějšího pohlaví.

Zpráva vyvolala kontroverze na sociálních sítích. Jeden uživatel Twitteru se ptá, zda nejde o vtip. Známý švédský psychiatr David Eberhard přirovnal zavedení genderových poradců k scénce britské humoristické skupiny Monty Python Ministry of Silly Walks . Podle jiných jde o ideologizaci armády v duchu genderových teorii, podobně jako v armádách komunistických zemí působili politruci, političtí komisaři pro komunistickou ideologickou (de)formaci vojáků.

Kapitánka Björssonová tuto kritiku odmítá: “Uznávám, že jsou zde i další důležité problémy, ale jako jedna z největších organizací ve Švédsku musíme žít podle genderových ideálů, které jako společnost vyznáváme.”

 ZDROJ: beo.sk
Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červenec 2018: *****

Jan Procházka 500,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč

Celkem za měsíc: 1 750,00 Kč
Vybráno 4.95%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
politicon-banner
6 komentářů
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.