ourednice
12.4.2018
Kategorie: Ekonomika

Svědomitého zaměstnance aby jeden pohledal

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (16 votes, average: 4,44 out of 5)
Loading...
Sdílejte článek:

HELENA VLACHOVÁ

Motto “Jdi k mravenci, lenochu, dívej se, jak žije ať zmoudříš. Ač nemá žádného vůdce, dozorce či vládce, opatřuje si v létě pokrm, o žních sklízí svou potravu.” (Přísloví Šalamounova, První sbírka, Před ručením, leností a ničemností, 6.6, 6.7, 6.8)

Nezaměstnanost je stále rekordně nízká, což je bezesporu dobře. Ale na druhé straně tu vyvstává nový problém. A tím je kvalita některých zaměstnanců.

Několik dní v týdnu pracuji pro jednu jazykovou školu, která je dobře zavedená na našem trhu, má pobočky po republice. Od ledna tu máme novou vedoucí pobočky, její předchůdkyně byla natolik výkonná a schopná, že ji potkalo povýšení do Prahy. Vedoucí jazykové pobočky funguje jako koordinátor jazykových kurzů, je v kontaktu se stávajícími klienty, vyhledává nové, objednává učebnice, organizuje cambridgské zkoušky, pomáhá cizincům. Mám-li to celé shrnout, její práce je pestrá a očekává se od ní motivovanost a vysoké pracovní nasazení.

Jenže ono je to u naší nové šéfové nějak jinak. Věkem mladá, pohledná, ale to je asi tak všechno. Protože na naši vedoucí abyste nechali vyhlásit celostátní pátrání. Do práce moc nechodí, a když přijde, rychle zmizí a nikdo o ní nic neví. Lektoři jsou na ni naštvaní, nespokojenost se projevuje i u klientů, má třeba domluvené schůzky, na které vůbec nepřijde. Hrůza. Člověk cítí, že jde škola ke dnu, že ztrácí svou kredibilitu a jde to s ní od desíti k pěti.

Když jsem se teď vrátila z Thajska, přijdu do jazykovky, vidím, že šéfová má pohozený notebook na stole, ale není po ní ani vidu, ani slechu. Přichází se mnou paní, která potřebuje informace o nějakých kurzech, řeknu jí, ať počká, že si zřejmě naše vedoucí někam odskočila. Moje kolegyně mě však vyvádí z omylu. Šéfka sice přišla, ale rychle zmizela. Kolegyně mi uvádí další příklady neschopnosti a naprosté nespolehlivosti naší nadřízené, že mi to nedá, abych se nezeptala, proč to nikdo nenahlásil na vyšší místa. Vždyť přece jde o dobré jméno naší školy. Nikdo se k tomu ale neměl. A tak to zbylo opět na mně. Už jednou jsem informovala Prahu, že to v naší pobočce nefunguje. Zjednali sice nápravu, ale ukázalo se, že jen na krátkou dobu. Zavolala jsem znovu do Prahy a tam jim sdělila, jak to s pobočkou vypadá. Že je potřeba to řešit, jinak se bude muset škola zavřít. V Praze mi byli vděční za to, že se něco takového dozvěděli.

Svých rodičů si vážím za spoustu věcí. Krom jiného i toho, že mě vedli k tomu, abych se neštítila jakékoli práce, abych se uměla k práci postavit čelem a byl za mnou vidět výsledek. I když nesouzním s komunisty, jedno pozitivum jim však musím přiznat. Školství bylo za jejich vlády v systému, stálo na pevných základech, jezdili k nám i ze Západu, aby se od nás učili. Ve školách panovala přísnost a kázeň, učitelé museli být plně kvalifikovaní na všech stupních. Středních a vysokých škol nebyl nadbytek, vládla tu přirozeně tvrdá konkurence, což se podepisovalo na kvalitě žáků i studentů.

Dnes je tomu jinak. Školy vytvářejí pro své žactvo a studentstvo skleníkové prostředí, vše je jim strkáno až pod nos a mnoho absolventů různých škol se pak domnívá, že tomu bude podobně i v pracovním procesu. Že za málo muziky shrábnou pořádný peníz. Mladí přicházejí do nových zaměstnání s tím, že mají představu rychlého kariérního růstu, vysokých mezd a hlavně nechtějí moc pracovat. Proto se nemůžeme divit, když některé firmy ze zoufalství, aby sehnali spolehlivého a svědomitého zaměstnance, oslovují i lidi v důchodu. Důchodci sice už nejsou mladí, ale jsou ze staré školy, kde jim nikdo nedal nic zadarmo. Nemusí se zrovna kamarádit s ICT, ale jinak svou pečlivostí a pilností v mnohém předstihnou mladou generaci. A na to některé firmy sází…

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červenec 2018: *****

Jan Procházka 500,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, Marie Kouklíková 500,- Kč

Celkem za měsíc: 2 400,00 Kč
Vybráno 6.85%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
politicon-banner
40 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.