hijab
15.8.2018
Kategorie: Multikulturní soužití

Svědectví o hidžábu

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (17 votes, average: 4,71 out of 5)
Loading...
Sdílejte článek:

MAJID RAFIZADEH

  • “Pověsí mě Alláh za vlasy? Učitel náboženství a Koránu v naší škole nám ve třídě řekl, že pokud budeme nosit na veřejnosti odhalené vlasy, tak nás Bůh v posmrtném životě za vlasy pověsí a bude nás mučit na věčné časy.”
  • Mnoho muslimských žen, včetně členek mé rodiny, se bojí si svůj hidžáb sejmout, přestože jsou dospělé a třeba již ani nejsou zbožné a i když dokonce žijí v místech, kde mají dovoleno si svůj hidžáb sejmout. Strach odhalit vlasy a hlavně strach z důsledků, kterým by za to mohly čelit fyzicky i duševně, je všudypřítomný a ovlivňuje to, co dělají ve svém každodenním životě.
  • Moje sestra se stále bojí si svůj hidžáb sejmout kvůli děsivým příběhům, kterými ji krmili radikální islámští učitelé, když byla malá… Stále doufám, že přijde den, kdy se bude moje sestra moci pokojně vyspat, a kdy malé dívky, které sedí v těch samých učebnách a jejichž mysl je naplněná podobnými děsivými scénami, se jednoho dne nebudou bát odhalit své vlasy a večer položí své hlavy bezstarostně na polštář. Nevzdám se, dokud toho nedosáhneme.

Minulý měsíc iránský soud odsoudil Shaparak Shajarizadeh, 43 let, ke dvěma rokům vězení a 18 letům probace, za to, že si na veřejnosti sňala šátek.

Během našeho dětství v Íránu moje sestra v noci často vykřikovala hrůzou ze spaní. Probouzely ji noční můry a byla tak vyděšená, že už nemohla znovu usnout. Celá rodina ji vybízela, aby se s námi o své obavy podělila. Ale ona vždy odmítla. Když se nám nakonec jednou v noci svěřila, tak se celá třásla strachem.

Moje sestra, tehdy 9letá, se bála zeptat nahlas, a proto zašeptala: “Pověsí mě Alláh za vlasy? Učitel náboženství a Koránu v naší škole nám ve třídě řekl, že pokud budeme nosit na veřejnosti odhalené vlasy, tak nás Bůh v posmrtném životě za vlasy pověsí a bude nás mučit na věčné časy. Když zemřeme, tak nás prý vzkřísí a bude nás znovu mučit,” vzlykala. Byla jsem v obchodě s potravinami a zapomněla jsem si uvázat hidžáb. Bude mě Bůh celou věčnost mučit?”

Moje sestra tehdy chodila do jedné z desetitisíců škol, které jsou v Íránu i v zahraničí řízeny podle práva šaría Íránské islámské republiky. Mnoho učitelů náboženství a Koránu v těchto školách používá výše uvedenou metodu, aby dívky přísně varovali před odhalováním svých vlasů. Směrnice, která to vyžaduje, vychází z hadísů, z výroků a činů proroka Mohameda.

Podle islámského učení, zeť a bratranec proroka Ali a jeho žena, která byla dcerou Proroka, uvedli, že viděli Proroka plakat.

“Zeptali se jej na důvod, proč Svatý Prorok pláče a on odpověděl: ‘Během Noci vzkříšení (Mairaj) jsem viděl některé ženy odpykávající si své tresty. Dnes jsem si na ty scény vzpomněl. To je důvod, proč jsem znepokojen.’ Požádali jej: ‘Prosím, řekni nám, co jsi viděl?’ A On jim odpověděl: ‘Viděl jsem ženu, která visela za vlasy a řvala bolestí. (Pykala za to, že si nezahalila vlasy před cizími muži).”

Proč tito učitelé vyprávějí svým žákyním o těchto děsivých trestech, když je jim jen osm až devět let? Samozřejmě, nejlepší doba k indoktrinaci a vymytí mozku lidí je, když jsou mladí. Nemají zkušenosti a jsou důvěřiví. Kromě toho je pro radikální muslimy používání strachu účinným nástrojem, jak přinutit lidi k tomu, aby věřili jejich extremistickým ideálům a dodržovali praktiky a požadavky svých vůdců.

Nejsou to jen školy a mešity, kde je do duší malých dívek zaséván strach z odhalování vlasů. Jakmile se právo šaría stane součástí establishmentu, tak si vynutí zavedení islamistického soudního systému, pomocí něhož mohou být těžce trestáni lidé, kteří se neřídí “Božími zákony”.

Videí, jako je například toto video ukazující mladou dívku v Íránu, která je veřejně bita státní mravnostní policií za to, že si dostatečné nezakryla vlasy, je hodně. Mnoho muslimských žen, včetně členek mé rodiny, se bojí si svůj hidžáb sejmout, přestože jsou dospělé a třeba již ani nejsou zbožné, a dokonce i když žijí v místech, kde mají dovoleno si svůj hidžáb sejmout. Strach odhalit vlasy a hlavně strach z důsledků, kterým by za to mohly čelit fyzicky i duševně, je všudypřítomný a ovlivňuje to, co dělají ve svém každodenním životě.

V Íránu a na územích řízených islamistickými skupinami se ukazuje, že zavedení práva šaría není pouze o tom, že náboženští vůdci mohou vládnout zemi z pozice síly, jedná se také o kontrolu každodenních činností lidí a všech aspektů jejich života, včetně jejich těl. To je důvod, proč by radikální islámské učení ve školách a mešitách mělo být zastaveno, předtím než právo šaría ovládne stát.

Moje sestra se stále bojí si svůj hidžáb sejmout kvůli děsivým příběhům, kterými ji krmili radikální islámští učitelé, když byla malá. Má to zapsáno v podvědomí, stejně jako mnoho jiných dívek. Kolik dalších děvčátek se bude ještě stále probouzet kvůli takovým strašným nočním můrám?

Stále doufám, že přijde den, kdy se bude moje sestra moci pokojně vyspat, a kdy malé dívky, které sedí v těch samých učebnách a jejichž mysl je naplněná podobnými děsivými scénami, se toho dne nebudou bát odhalit své vlasy a večer položí své hlavy bezstarostně na polštář. Nevzdám se, dokud toho nedosáhneme.

Na snímku: Žena (vpravo), která byla v Íránu zbita “mravnostní policií” za to, že neměla hidžáb, leží na zemi v náruči druhé ženy. (Zdroj obrázku: snímek obrazovky z videa WhiteWednesdays od Masih Alinejad / YouTube)

Autor: Majid Rafizadeh, překlad původního textu: Hijab Chronicles, překlad: Libor Popovský, Helena Kolínská

Dr. Majid Rafizadeh – absolvent Harvardu, badatel, podnikatel, politolog, člen správní rady Harvard International Review a prezident International American Council on the Middle East (Mezinárodní americké rady pro Blízký východ). Je autorem několika knih o islámu a americké zahraniční politice. 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2019: *****

Jan Procházka 500,- Kč, Yvona Škurková 100,- Kč, Jaromír Ohnůtek 150,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Petr Novotný 500,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Ivanka Trávníčková 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Robert Kulíšek 250,- Kč, Petr Luňák 600,- Kč, Vlastimil Běhan 50,- Kč, Jan Olšák 500,- Kč, Karel Pelichovský 400,- Kč, Josef Loupanec 500,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, Ondřej Vodehnal 200,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč

Celkem za měsíc: 4 750,00 Kč
Vybráno 13.57%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP

Latest posts by Redakce (see all)

(Visited 18 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
loading...
politicon-banner
15 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.