svvaclav
28.9.2020
Kategorie: Historie

Svatováclavská tradice

Sdílejte článek:

FRANTIŠEK SCHILDBERGER

V roce 2000, deset let po sametové revoluci, Poslanecká sněmovna českého Parlamentu odhlasovala, že dnešní den bude státním svátkem; z původního návrhu „Den české státnosti – svatý Václav“ ovšem zůstal jen Den české státnosti. I tak je to moc dobře, a to jak z hlediska státního, tak z hlediska duchovního. Ve státním ohledu je velmi podstatné uvědomit si, že maličký imperiální sen českého národa z roku 1918 už dávno, dávno skončil – a že česká státnost není totéž co státnost československá – ta česká je nejméně o tisíc let starší.

Máme tedy už dvacet let Den české státnosti – neboli „Den servility a kolaborace“, jak jej od řečnického pultu v Poslanecké sněmovně charakterizoval s šarmem a elegancí sobě vlastní Miloš Zeman, tehdejší poslanec a dnešní prezident – tedy nepochybně dnes jako nejvyšší představitel státu i nástupce svatého Václava…

Smysl svatováclavské tradice totiž není v tom, že Václav svým krátkým pozemským životem a následnou přítomností v celých dějinách národa představuje (a ne pouze „symbolizuje“) státnost – ale že představuje křesťanský ráz této státnosti!

To je důvod, proč se setkává s tak velikou nenávistí a takovou hustotou dezinterpretací. Nemá smysl je opakovat, nemá smysl smysl s nimi polemizovat. Ostatně i dnes jsou sociální sítě plné podobných příspěvků.

Cílem je trochu našeho národního světce pošpinit (ale raději spíš neurčitě, neboť jinak by se i špína by se musela doložit!) a trochu ho zpochybnit: prý o něm víme jen málo! Ale o nikom z 10. století nemáme doložený policejní spis se všemi ověřenými fakty. Vzhledem k době, ve které žil, toho víme o svatému Václavovi nadobyčejně mnoho. Legendy? Že nemůžeme bát vážně legendy? Legendy jsou historické spisy. To, že jsou křesťanské a píší o svatém Václavovi s úctou není přece pro soudného člověka důvod, proč jim nevěřit.

Svatý Václav byl křesťanský panovník, rozumný a soudný, se smyslem pro realitu i s velikou duchovní vizí. Muž zbožného a svatého života. Příklad pokory, čistoty a statečnosti. Bůh nám ho dal jako našeho svatého patrona a ochránce.

Co jsme to za národ, že říkáme místu na Václavském náměstí „u koně“ namísto „u Václava“ nebo „u knížete“?

Buď svatého Václava (opět) najdeme, nebo nenajdeme.

V tom případě jako národ nikdy nenalezneme sami sebe.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc říjen 2020: *****

ing. Jan Dvořák 400,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Pavel Kl*ka 222,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Miroslav Paták 200,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Anonym 1000,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Pavel Jurášek 100,- Kč, Jan a Gabriela Horáčkovi 500,- Kč, Miloš Kraus 200,- Kč, Ludmila Kárská 300,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Miloš Kraus 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Markéta Hansli 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jiří Meissner 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Bohuslav Maceška 50,- Kč, Jiří Sika 100,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč

Celkem za měsíc: 12 172,00 Kč
Vybráno 34.77%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP

Latest posts by Redakce (see all)

(Visited 687 times, 2 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (16 votes, average: 3,63 out of 5)
Loading...
politicon.cz
15 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.