volb
10.10.2018
Kategorie: Společnost

Svátek demokracie i hlouposti

Sdílejte článek:

PETR ŠTĚPÁNEK

Naprosté většině zemí světa stačí na volby jeden den. My máme dvoudenní specialitu. Ale vyplatí se to. Je to organizačně složitější, ale zato dražší.

 

Ve sněmovních volbách se kroužkuje, v komunálních křížkuje. Když to spletete, je váš hlas neplatný. A to se vyplatí.

Volební lístek pro komunální volby je ve velkých městech tak obrovský, že stačí tak tři čtyři a vytapetujete s nimi celý pokoj.

Můžete si ale sestavit svoje prý ideální zastupitelstvo. Asi typu každej pes jiná ves. Stačí křížkovat tu i onde, ba i na druhé straně. Prase aby to počítalo. A nedej Bože, aby to snad někdo později kontroloval. Těch chyb v součtech musí být nepočítaně.

Můžete to i kombinovat. Křížkovat jednu stranu a z ostatních kandidátek některé jednotlivce. Co na tom, že je to takřka zbytečné. Efekt je téměř nulový.

Naopak ve sněmovních volbách může být kroužkování účinné. Z posledního místa kandidátky lze klidně skočit na první. Co na tom, že se tím rozbíjí vnitrostranická demokracie, tedy stranické primárky.

Co na tom, že stačí pět procent hlasů, tedy malá klaka, která někoho posune do čela. Zbylých 95 procent voličů, kteří kandidátku akceptují v daném pořadí, žádné slovo nemá. Zajímavé.

Kandidující straně prostě můžete její vlastní kandidátku úplně překopat. A to se vyplatí. Hned tam v poslaneckých lavicích sedí třeba i úplná ucha.

Co na tom, že ve velkých volebních krajích ke zvolení stačí mnohem menší procento než v krajích malých. Není hlas jako hlas. Se s tím smiř.

A v evropských volbách je to zase jinak.

Tohle nevymyslíš. Na to potřebuješ byrokraty. A politiky.

Prostě volby jsou svátkem demokracie. I hlouposti.

 

www.petrstepanek.cz

stepanek

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc únor 2019: *****

Milan Tahovský 1000,- Kč, Jakub Malinovský 55,- Kč, Petr Macura 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Jitka Rytířová 800,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Milan Černý 500,- Kč, Věra Heyduková 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Vlatimil Běhan 50,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, Tomáš Foldyna 751,44 Kč (30 eur), Jan Slába 200,- Kč, František Kašpárek 100,- Kč

Celkem za měsíc: 5 456,44 Kč
Vybráno 15.43%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 4 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (16 votes, average: 4,81 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-banner
24 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.