schillerovababis
4.8.2020
Kategorie: Ekonomika

Superhrubá mzda: Co Andrej Babiš chce, a co nechce

Sdílejte článek:

FRANTIŠEK SCHILDBERGER

Přiznám se, že je pro mě čím dál těžší sledovat zákruty myšlení předsedy naší milé, demokraticky zvolené vlády. Jistě, v základu je to jednoduché: všechno, ale úplně všechno, co Andrej Babiš dělá anebo říká, má jen jeden cíl: vyhrávat volby a udržet se u moci. Jenže! O čem si to Andrej Babiš myslí, že mu zvýší voličské preference? Takže uvažování o jeho slovech a krocích je nakonec jen rozmýšlení o tom, co si tento politik myslí o českém národě, co si myslí (on a jeho dobře placení poradci), že zabere… A to není příliš povzbudivý obraz.

 

Nejnovější příklad: pan premiér vyhlásil záměr zrušit superhrubou mzdu.

Zabere to? Vzrostou Andreji Babišovi preference? Čau, lidi!

Tedy: superhrubá mzda je účetní pojem, ten se tak snadno „zrušit“ nedá – myslí se zrušit použití superhrubé mzdy jako základu daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti.

Superhrubá mzda je typicky český daňový konstrukt. Každý víme, co je to hrubá mzda, jejíž výši známe jen z výplatní pásky a je to pro nás vlastně jen imaginární číslo, a co je to „čistá ruka“, tedy peníze, které za svou práci skutečně dostaneme na dlaň, respektive na účet v bance. Superhrubá mzda znamená, že do onoho „imaginárního čísla“ se započte všechno, co já jako zaměstnanec stojím svého zaměstnavatel: tedy k hrubé mzdě ještě zdravotní a sociální pojištění; základ daně se tak zvýší zhruba o třetinu. Zdanění ze superhrubé mzdy se u nás používá od roku 2008, kdy si je vymyslel jako finanční základnu pro plánovanou důchodovou reformu tehdejší ministr financí Miroslav Kalousek – a bylo uzákoněno jen do roku 2015. Kalousek ovšem přestal být ministrem financí, reforma důchodů nenastala, rok 2015 uplynul a tento způsob zdanění platí dál…

„Zrušení superhrubé mzdy“ je stálicí předvolebních slibů všech možných stran – ale žádná strana, která se dostala k moci, je ještě neuskutečnila; bolelo by, stát by přišel o desítky miliard korun.

Zvlášť legrační je seznam tanců kolem superhrubé mzdy, které za tu dobu, co je v politice, předvedl právě Andrej Babiš, nejdříve jako opoziční a pak jako vládní politik. Už jako vládní politik superhrubou mzdu například velice kritizoval na sjezdu své strany v roce 2015 – místo aby ji jednoduše zrušil. Zrušení superhrubé mzdy stálo i v tehdejší koaliční smlouvě mezi ANO, ČSSD a KDU-ČSL – a nic. Zrušení, zrušení… Chytrý krok podniklo před dvěma roky Ministerstvo financí: poslalo rovnou do připomínkového řízení návrh na zrušení superhrubé mzdy a zvýšením sazeb daně z příjmů fyzických osob na úroveň 19% a 24%. A nic…

Teď nám tedy Andrej Babiš znovu oznámil, že chce zrušit superhrubou mzdu.

Chce nechce – kolikrát nám to ještě oznámí?

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2020: *****

František Šmíd 700,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, MUDr. Miroslav Kameníček 1000,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Petr Jan 300,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Pavel Novák 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Jan Horáček 500,- Kč, Martin Štěpánek 400,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jan Kupka 1000,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Mirko Hampl 200,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jan Bezděk 500,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Stanislav Esner 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Marin Svoboda 100,- Kč, Ladislav Oudes 500,- Kč, Miloslav Gajdušek 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Bohuslav Maceška 50,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč

Celkem za měsíc: 14 083,00 Kč
Vybráno 40.23%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 842 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (10 votes, average: 4,60 out of 5)
Loading...
politicon.cz
12 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.