6.3.2014
Kategorie: Společnost

Super sankce Evropské Unie vůči Rusku očima redaktorky iDnes

Sdílejte článek:

PETR FOJTÍK 06|03|2014

Se zaujetím jsem si přečetl včerejší článek redaktorky serveru iDnes paní Leony Šlajchrtové s názvem “Otázky a odpovědi. Čím může Západ zbrzdit Putina.” A nevycházel jsem z údivu, jak je možné některé informace podat vcelku “kontraproduktivním” způsobem.

 

 

K zamyšlení vede informace, že Spojené státy americké podle amerických “odborníků” mají jen omezené možnosti Rusko ekonomickými sankcemi nějak poškodit, protože Rusko vyváží do USA jen tři procenta své produkce. Ale Evropská Unie, ta by to s těmi ekonomickými sankcemi podle těchto znalců mohla zkusit. Rusko by tyto sankce určitě pocítilo, protože do EU vyváží 45% svého zboží.

 

Tak jsem se podíval na stránky businessinfo.cz, kapitola Rusko: zahraniční obchod. A zjistil jsem takovou maličkost. Rusko vyváží do Evropské Unie podle výsledků z roku 2012 dokonce 49% svého “zboží”. To slovo “zboží” jsem dal úmyslně do uvozovek, poněvadž 80% z tohoto vývozu “zboží” činí palivově – energetické suroviny!

 

Má otázka tedy zní, koho by sankce zastavení dovozu plynu a ropy z Ruska do Evropy více poškodila. Odpověď znám, ale od paní Šlajchrtové by byla jistě fundovanější. Pak bychom mohli uvalit sankce na vývoz strojů a zařízení od evropských výrobců do Ruska. Tento krok by bezesporu také negativně pocítilo jednostranně pouze Rusko.

 

A s vyloženě geniální sankcí koketuje hned další odstavec. Zde jsme informováni, že ruští občané mají v mimoruských bankách uloženo 400 miliard dolarů! A je velká škoda, že se asi nikdo z evropských politiků neodhodlá k jejich zmrazení…..

 

Když si vzpomenu na nedávnou kyperskou finanční krizi, kterou byli nejvíce postiženi právě ruští občané, tak bych, být nějakým Rusem, už paní redaktorku pravděpodobně knockautoval.

 

Mám tedy ještě jednu otázku k této “sankci”. Jestli si paní redaktorka myslí, že těch 400 miliard dolarů, které ruští občané v mimoruských bankách uložili, leží na účtech jen tak ladem. Jestli je náhodou ty banky nepoužívají. Třeba na půjčky státům, do jejichž teritoria ta daná banka patří. Jestli ty miliardy dolarů neběhají v evropské ekonomice. Já vím, jsou to jen hloupé otázky ekonomického analfabeta. Ale odpověď bych si opravdu přál.

 

Co by asi Evropa dělala, kdyby se teď všichni ti ruští občané rozhodli svých 400 miliard dolarů převést do bank ruských…. To by byla sankce, co? Jen mám hloupý pocit, že ne pro Rusko…

 

Zvládla by Evropa takovýto “příkaz k převodu”? Co by dělala Evropská Unie, kdyby v případě problémů s převodem dorazila Putinova armáda hájit zájmy rusky mluvících obyvatel? A že by za to těch osm biliónů v českých nestálo?

 

Moc jsem se o Rusko v minulých letech nezajímal. Ale teď, když mě události k tomu přiměly, mám takový pocit, že otloukánkem je tady posledních dvacet let právě to Rusko.

 

Když potřebuje Evropa nebo Amerika prachy, tak jsou s Putinem jedna ruka. Ale jen tak naoko.

 

Po straně Rusko všichni pomlouvají. Půjčky a energie, to bereme. Nejlépe zadarmo. Ale brát Rusko jako rovnoceného partnera? To nejde. Zakazuje Moskau Pride, trestá nepřístojnosti v kostele, prostě je to gauner a diktátor.

 

 

Podle mne by bylo nejlepší si nejdříve přestat “lhát do kapsy”. Uvědomit si, že Putin potřebuje svět a svět potřebuje Rusko. Že by to chtělo trochu tolerance mezi národy. Když můžeme propagovat multi-kulti politiku, můžeme se snažit pochopit i názorově odlišné Rusáky.

 

A ten, kdo dnes neustále spojuje Rusko s dvacet let mrtvým Sovětským Svazem, je stejný ignorant historie, jako ten, který by spojoval dnešní Českou republiku a bývalé socialistické ČSSR. A kdo je dnes pravicový a kdo levicový, zda EU nebo Rusko, tak jsem spíše přesvědčen o úplném opaku. Socialismus máme my a ne Rusové.

 

Moc bych si přál, aby novináři, lidé, kteří mají tu moc ovlivňovat davy, dokázali unést závaží zodpovědnosti a morálky. Vy, média, ovlivňujete mínění a určujete směr. Je tedy nutné jen sloužit politikům? Za co? 

 

Ono se může zdát, že to, co popisuji, jsou maličkosti. Hlouposti. Jenže nejsou. Z drobností se totiž staví základy.  

 

Už je to jako za komunistů. Slyšíme a vidíme jen a jen oficiální pravdy….. a to je hodně smutné.

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jakub Malinovský 77,- Kč, Miloš Kraus 400,- Kč, Dagmar Bowyer 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Mirko Hampl 168,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Milena Práglová 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Anonym 222,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miroslav Hlousek 111,- Kč, Bc. Romana Kopecká 500,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč

Celkem za měsíc: 7 378,00 Kč
Vybráno 21.08%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 53 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (12 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
politicon.cz

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.