dane102018
6.7.2019
Kategorie: Ekonomika

Sůl nad zlato … papír nad peníze

Sdílejte článek:

OTO KADĚRKA

kaderkaVčasné zaplacení daně neznamená, že nedostaneš pokutu. Případná náprava je zákonem znemožněna. Pohádky mají obyčejně poučný a logický charakter se šťastným koncem. Zákony nejsou pohádky a logiku mnohdy postrádají – vůbec.

Vím jistě, že nejsem sám , kdo se dostal do bezvýchodné situace spojené se včasnou úhradou daně a z toho plynoucí následnou pokutou. Živnostenský list a s tím spojenou obživu sebe a svých zaměstnanců mám od roku 1992. Daně platím řádně a včas, protože tak nějak věřím, že toto je projevem partnerství mezi mnou a státem. Ovšem poslední styk s finančním úřadem toto moje přesvědčeni nahlodal.

Co se stalo ? Ve finále – prase kozu potrkalo, ale postupně. V měsíci březnu jsem uhradil daň z přidané hodnoty za měsíc únor přesně v termínu. V dalších měsících jsem tak učinil stejně s tím, že jsem opakovaně vyřizoval dotazy ze strany finančního úřadu za další dvě zdaňovací období, tedy jsem byl v opakovaném kontaktu s úředníky ve věci stejné daňové povinnosti. V posledním týdnu měsíce května jsem byl vyzván k doložení daňového přiznání za měsíc únor, které pro mne z nejasných důvodů, nebylo v listinné podobě doloženo. Tedy nějakých 65 dní po připsání na účet finančního úřadu ( se všemi bankovními náležitostmi). Toto jsem neprodleně učinil. O to větší překvapeni nastalo teď v úterý, kdy mi došel výměr pokuty na 0,5 % za den, kdy finanční úřad neměl papír k penězům co jsem jim poslal a stát je prokazatelně v plné a správné výši měl.

Pracovnice , která pokutu vystavila , mne instruovala o tom, že takový je zákon. To jsem již věděl, ale co jsem nevěděl je to, že proti pokutě není opravného prostředku, že nejde jednat o případném prominutí. Děkuji úředníci takto za čas , který bych strávil tímto zjišťováním.

Kde mi chybí ta logika. Zejména v tom, že se nemůžu nijak bránit, je zcela na úřadu, kdy mi sdělí, že nemá papír, který mu dokládá nabytí peněz. Tedy vlastně mohu být rád, že to nezjistili třeba za rok a já neplatil ještě vetší sankci za něco co jsem nevěděl. Věřím, že na finančním úřadě mají řádnou evicenci a tedy pokud se mnou jednali následně o dalších shodných daňových věcech měli vědět a konat. Možná mají pokyn nekonat, když vědí, že druhá strana již má ze zákona obranu zapovězenu – zaplatit musí. O co líp je na tom odsouzený k odnětí svobody. Ten pokud naplní literu zákona může požádat o prominutí části trestu a pro přeplněnost věznic je mu obyčejně vyhověno. Pravda – státní kasa není plna nikdy dost :-)

A to už se vůbec nechci přirovnávat až k „nadlidem“ve volených funkcích. Kdy třeba předseda klubu ANO v Parlamentu ČR Faltýnek opomene do zákonem stanoveného dokumentu – uvést půjčku 5 mil svému synu. Stačí to tam jen doplnit. A sankce ? Možná skryté stíhání toho novináře, který to zjistil.

Ano žijeme v pokřivené společnosti, kde ti kdo spotřebovávají daňové výnosy, tu část, která ty výnosy tvoří – zákony – šikanují.

Dovolím si zde citovat z díla Ayn Randové – Atlasová vzpoura (1957):

Vážně si myslíte, že zákony píšeme proto, aby se dodržovaly? Vždyť my chceme, aby se porušovaly. Doba vznešených idejí dávno minula. Nám jde o moc a myslíme to smrtelně vážně. Měli byste se s tím smířit. Nevinným totiž nelze vládnout.

Stát má jednou pravomoc – zatočit s tím, kdo překročí zákon. Jenže nikdy není dost pachatelů, a tak se musí nějak obstarat. Začneme stavět mimo zákon kde co, až nebude možné normálně žít, aniž by se člověk proti něčemu neprovinil. Národ poctivců není nikomu k užitku. Z takového nic nekouká.

Stačí ale schválit pár zákonů, které nelze ani dodržovat, ani vymáhat ani objektivně vykládat, a rázem máte národ provinilců. A těm už vládnout lze. Taková jsou pravidla, taková je hra. Jakmile já pochopíte, bude s vámi mnohem lepší domluva.“

Díky Ladikovi Větvičkovi za navedení k tomu citátu a věřím, že ten způsob veřejného života v české kotlině nes..e jen nás dva .

Jinak pěkné svátky všem, kteří věří, že ta naše země snad nezhyne na současné rozdělení.

Oni a My…

Autor: Oto Kaděrka

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jakub Malinovský 77,- Kč, Miloš Kraus 400,- Kč, Dagmar Bowyer 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Mirko Hampl 168,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Milena Práglová 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Anonym 222,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miroslav Hlousek 111,- Kč, Bc. Romana Kopecká 500,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Jiří Sika 250,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč

Celkem za měsíc: 10 678,00 Kč
Vybráno 30.50%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 749 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (16 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
politicon.cz
5 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.