CESKORUSKO
21.4.2021
Kategorie: Politika

Studená válka s Ruskem?

Sdílejte článek:

TRI

Ke kauze Vrbětice se vyjádřila také jedna z úplně nejpovolanějších osobností, totiž generál v. v. Miroslav Kostelka, bývalý ministr obrany, bývalý velvyslanec v Rusku a nyní člen místní organizace Trikolóry Brandýs n/L – Stará Boleslav. Jeho rozhovor přetiskujeme v plném znění.

  • Mezi veřejností rezonuje výrok premiéra Babiše z první sobotní tiskové konference „Na základě jednoznačných důkazů… existuje důvodné podezření“… dokážete jako profesionální diplomat tento výrok vysvětlit?

kostelkaV tomto případě měl mluvit zcela jasně! Bylo to tak a hotovo! Tímto výrokem sám zbytečně vnesl do příběhu první otazníky.

  • Sobotní tisková konference vyvolala silné emoce jak na politické scéně, tak přirozeně mezi veřejností. Bohužel, další vládní vystupování v této věci k uklidnění situace příliš nepřispívá. Myslíte, že dostatečné objasnění případu ke stabilizaci v zemi přispěje?

Je zřejmé, že ke zveřejnění důkazů a jejich podložení fakty nedojde. Pokud, tak jen částečně. To nutně postaví „případ Vrbětice“ do roviny s ostatními případy připisovanými RF. To samozřejmě opět vyvolá reakci občanů, protože premiér to slíbil.

  • Zastavme se na chvilku u policejního vyšetřování. Vyšetřovatelé se opírají o e-mail, kterým se Čepiga s Miškinem objednali do Vrbětic. Podle policejní expertízy byl ale zbaven všech metadat.

To ovšem znamená, že jej mohl napsat kdokoli a kdekoli.

  • Povolení ke vstupu do Vrbětic jim provozovatel vydal na období od 13. do 17. října. K výbuchu v muničním skladu došlo 16. října v 9:25 hodin. Policie zatím nemá přímý důkaz, že do areálu oba muži fyzicky skutečně vstoupili, ale považuje tuto hypotézu za „vysoce reálnou“…

Bohužel, „vysoce reálné“ je stejné asi jako „jednoznačný důkaz… že existuje reálné podezření“. To jsou jen malé příklady dalších nejasností případu. Rozhodně nemám v úmyslu popírat, že se to událo, ale veřejnost má právo a politici, včetně Zpravodajských služeb a policie, mají povinnost jednoznačně dokázat, že nešlo o nějakou „zpravodajskou hru“. Pokud vláda rozhodne o silném politickém gestu, musí ho mít perfektně podložené a vyargumentované.

  • Vidíte jako bývalý velvyslanec nějaké zásadní diplomatické nejasnosti?

Pan Hamáček například píše, že ruský velvyslanec byl silně překvapen reakcí ČR. To ovšem znamená, že se česká strana ani nesnažila celou věc s RF vyjasnit a případ postavila do roviny s případem Skripal, Navalný atd. To se trochu vymyká běžné praxi a vyvolává další otázky. Především „cui bono“. Následky jsou totiž už nyní velmi vážné. Po praktickém „odstřižení“ Číny od zahraniční a obchodní politiky ČR teď dojde k témuž, a troufám si tvrdit k horšímu, s Ruskem. S ním už nyní jsme ve „studené válce“. Osobně lituji české podnikatele, podnikající v Rusku. Vím, kolik práce dá se v tomto prostředí etablovat a jak málo stačí, aby vše „šlo do kytek“. Naše obchodní výměna není nijak excelentní, náš vývoz tvoří zhruba 2% obchodní bilance ve výši asi 98 mld. Kč, ale ruský trh je stále se rozvíjející a je na něm, tedy podle mě pro nás spíš bylo, stále místo. Ostatní západní státy jistě uvolněného místa využijí. Dnes jsou peníze hnacím motorem i politiky. Navíc se obávám, že je možné, že situace ještě bude eskalovat z obou stran. Mimochodem, v podstatě je jedno, jestli se věc vysvětlí nebo ne. Pokud šlo o zabránění Rusku účastnit se tendru na Dukovany a dalším, včetně Sputniku V, nebo v mezinárodním měřítku odvést pozornost od snahy některých běloruských skupin zavraždit Lukašenka a provést v Bělorusku převrat, jak tvrdí ruská strana, cíl byl v každém případě splněn.

Věřím, že naše strana může dokázat, že to tak není! Jenže…

  • Co závěrem říkáte na postup našich spojenců v této věci? Aktuálně velmi chladný přístup EU k našemu „případu Vrbětice“?

Docela mu rozumím. V době kdy eskaluje možný konflikt na Ukrajině, Rusku jsou na jedné straně ukládány další sankce a na druhé Biden vyzývá k dialogu, musí pro všechny existovat reálná obava z vypuknutí většího konfliktu. Podle mě Evropa nestojí, stejně jako Rusko, o válku a ještě méně Američané, protože vidina války s dopadem na území USA musí být jejich černou můrou.

  • FB, Trikolora
Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2021: *****

Josef Budějovský 500,- Kč, Jiřina Kozáková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Rene David 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, ing. Jiří Babinský 500,- Kč, Věra Baarová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Lubomír Vylíčil Phar. 5000,- Kč, Novákovi 500,- Kč, Marek Janičko 100,- Kč

Celkem za měsíc: 11 700,00 Kč
Vybráno 33.42%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 3 157 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (39 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
100 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)