PKS32f0a4_penize
5.12.2019
Kategorie: Politika

Střet zájmů silně ovlivňuje celou politiku

Sdílejte článek:

KAREL ZVÁRA

Podle auditní zprávy Evropské komise je premiér naší země ve střetu zájmů. Takový závěr se dal jistě čekat. Podstatné ale je, že případ pana Babiše je jen špičkou ledovce.

Babišův střet zájmů je v tom, že jako vysoký vládní úředník spolurozhoduje o veřejných prostředcích, ze kterých zároveň osobně profituje. A nejde jen o společnost Agrofert, kterou formálně převedl do svěřenského fondu. To je samozřejmě řešení podle přísloví „Vlk se nažral a koza zůstala celá.“ Takové řešení možná vyhovuje naší aktuálně platné legislativě. Podstata střetu zájmů se ale nezměnila. Premiér má možnost významně ovlivňovat přidělování různých dotací a pobídek.

Nezáleží tedy na tom, jestli jsou firmy pana Babiše formálně převedeny do nějakých fondů. Nezáleží na tom, jestli takové uspořádání naplnilo literu zákona. Důležité je, aby holding Agrofert a s ním propojené další společnosti nečerpaly dotace, pokud o takových dotacích rozhodují lidé, kteří mají z těchto společností osobní profit. Tito lidé také nemohu rozhodovat o přidělení veřejných zakázek pro společnosti, se kterými jsou propojeni.

Ve střetu zájmů je tak každý, kdo rozhoduje o cizích penězích, a má z toho profit. Takže i ten, kdo před volbami slíbí zvýšení důchodů, porodného, nějaké pastelkovné nebo že bohatšímu sousedovi zvýší daně. Jeho profitem je větší moc, státní příspěvky politické straně i samotný příjem ze své činnosti v úřadu. Nebudu zde vypočítávat ty sliby, kdy si uchazeči o veřejnou funkci přilepší na úkor ostatních. Všichni je najdeme na mnoha materiálech v předvolebním období.

Ve střetu zájmů je i každý politik ve veřejné funkci, který trvá na členství České republiky v Evropské unii. V Evropském parlamentu má Česká republika totiž zdrcujících 2,8 % poslanců, a v Evropské radě může být přehlasována tzv. „kvalifikovanou většinou“. Je tedy vyloučeno, aby český politik úspěšně hájil zájmy českých občanů proti EU, když zároveň podporuje naše členství v EU.

Ve střetu zájmů je také každý politik, který ve veřejné funkci rozhodne o utracení veřejných prostředků pro propagaci své politické myšlenky. Tím zneužívá veřejné prostředky pro propagaci jen vlastních politických názorů. A je mu obvykle dost jedno, že to v daních platí i ti, kteří zastávají názor opačný.

Ve střetu zájmů jsou i ti, kteří pobírají sociální dávky a zároveň jako voliči podporují ve volbách ty politické strany, které jim slibují zvyšování právě těchto sociálních dávek. Takový volič je vlastně připraven skrze volby a svůj hlas ve volební urně připravit o finanční prostředky jiného spoluobčana.

Když se na závěr vrátím k případu pana Babiše, je ve střetu zájmů i Evropská komise. Té jsou trnem v oku zamítavá stanoviska naší vlády k několika politikám diktovaným mocnějšími státy Evropské unie. Například naše odmítnutí relokačního mechanismu pro migranty nebo vzdor při implementaci změn zbraňové legislativy.

Mějme tedy neustále na paměti onu známou otázku „Cui bono?“ (V čí prospěch?). Zvláště v politice, kde se jedni ucházejí o přízeň druhých, aby pak mohli spolurozhodovat o penězích všech, je střet zájmů na denním pořádku. Naše společnost je bohužel k tomuto tématu poněkud netečná. Přitom se jedná o základní princip, který korumpuje velkou část těch, kteří se dostali k moci.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2021: *****

Blahomír Skoupý 500,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dana Staňková 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, ing. Tomáš Šimčík 300,- Kč, Jiřina Gyárfásová 1000,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Miroslav Červenka 300,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Ivanka Trávníčková 400,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jan a Gabriela Horáčkovi 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Anonym 100,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Olga Petrová 300,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč

Celkem za měsíc: 10 650,00 Kč
Vybráno 30.42%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 535 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (15 votes, average: 4,73 out of 5)
Loading...
politicon.cz
16 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.