multikulturalismus-833x540
28.7.2017
Kategorie: Společnost

Strčte si svou lásku k cizincům někam, když nejste schopni tolerance k bližním

Sdílejte článek:

JAN HINK

Nikoho jmenovitě touto výzvou neoslovuji, ale předpokládám, že se někdo potrefený ozve. Falešné konání dobra se liší od toho pravého v mnohém. Který druh dobra šíříte vy?

Objektem pravé lásky je primárně člověk. Vybíráme ho mezi sobě blízkými, nejblíž je pochopitelně rodina a příbuzní, dále lidé vyznávající stejné nebo podobné hodnoty. Z toho vyplývá, že intenzita citu může být různá. Pro člověka jsme schopni obětovat něco skutečně vlastního, jako peníze nebo čas. Zásadně jde o věci, kterých má každý jedinec omezené množství. Proto taky nemůžeme svou přízní zahrnout všechny, ale musíme si lidi vybírat. Zkrátka neházet perly sviním. Jsme si vědomi omezených možností a preference, kolik pro koho můžeme obětovat, volíme citem. Pro nositele lží a bludů máme toleranci a proti nim argumenty, abychom bloudícím pomohli najít cestu. Tolerujeme chybující lidi, nikoli ty lži a bludy. Takovéto konání dobra lidem pomáhá, poskytuje jim bezpečí a naději na zlepšení.

Vy za lásku vydáváte ideologii nebo víru. Máte pocit, že jste morálně lepší, protože vaše pojetí dobra zahrnuje všechny lidi a neklade omezení na zdroje. Tuto lásku však nectíte, stačí ji hezky zformulovat do vět, proti kterým umí málokdo něco namítnout. Například, že lidé jsou si rovni a všem se musí pomáhat, přičemž ani jedno z toho není pravda.

Nejste ochotni obětovat pro pomoc bližnímu nic ze svých statků, ale sháníte zdroje cizí. Místo abyste rozdávali, tak něco vyžadujete. Vítanou kořistí jsou zdroje státního rozpočtu, díky jejímuž porcování se toto dobro stává mnohým zdrojem obživy. Nepřítelem pro vás není jen protichůdný názor, ale jeho nositel, kterého se snažíte zničit a zastrašit. Pro toleranci člověka není místo, protože nebojujete proti názoru, ale přímo proti člověku. Vaše dobrota naplňuje lidi strachem a pocitem útisku.

Skutečně dobré skutky jsou takové, které mohou dělat všichni a svět by byl pak lepší. Lidé si na to musí vydělat, protože poskytují pomoc ze svého a zcela dobrovolně. Nemohou nikoho ohrozit. Falešní dobráci jsou však k neutahání. Nemají nikdy dost prostředků, které by rádi vynaložili z kapes nedobrovolných přispěvatelů. Vždyť přece potřebných je tolik! Tahají peníze ze zdrojů, které pak musí jinde chybět. Stát není od toho, aby poskytoval charitu. Například důchody vyměřuje na základě splnění podmínek. Dovede si přestavit, že by takto konali dobro všichni?

Autor: Jan Hink
Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2021: *****

Josef Budějovský 500,- Kč, Jiřina Kozáková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Rene David 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, ing. Jiří Babinský 500,- Kč, Věra Baarová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Lubomír Vylíčil Phar. 5000,- Kč, Novákovi 500,- Kč, Marek Janičko 100,- Kč, Vlastimil Kadlec 2000,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Michaela Wurmová 1000,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Karel Hojdar 150,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, MUDr. Ive Niemcová 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Irena Kuželová 150,- Kč, ing. Stanislav Kužel 150,- Kč, Olga Petrová 300,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč

Celkem za měsíc: 17 966,00 Kč
Vybráno 51.33%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 69 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (32 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...