Brexit
28.2.2019
Kategorie: Politika

Strašení „ničivým brexitem“ či „tvrdým brexitem“ zdá se nezabírá

Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

Předseda labouristů Jeremy Corbyn, kterému se rozpadá jeho strana, vyzval k tomu, aby se ve Velké Británii uspořádalo druhé referendum o členství Británie v EU. Dolní sněmovna tento nápad neschválila.

Jeremy Corbyn je částí svých spolustraníků obviňován z antisemitismu. Citují se různá Corbyna prohlášení z jednání s arabskými představiteli. Je také napadán za přístup jeho partaje k Brexitu. V ČT dokonce uveřejnili rozhovor s významným podporovatelem Labour Party, který naopak Brexit podporuje, a nesouhlasí rovněž s Corbynovou politikou.

Poslední hlasování Dolní sněmovny britského parlamentu ale vůbec nevyloučilo možnost, že Británie opustí EU bez dohody. „Je významné, že parlament ve středu hlasoval proti tomu, aby byl brexit bez dohody nadobro vyřazen ze hry. Opravdu ano,“ hodnotil na twitteru moderátor televize ITV Robert Peston skutečnost, že dodatek SNP neuspěl rozdílem 36 hlasů. „Ani by to nebylo závazné rozhodnutí. Takže ti, kdo říkají, že parlament by vždy hlasoval proti brexitu bez dohody, jsou zcela evidentně na omylu,“ dodal Peston.

Toto hlasování parlamentu a odmítnutí „alternativní podoby brexitu“ z dílny labouristů svědčí o tom, že tak zvaný „tvrdý brexit“, tj. odchod Velké Británie z EU bez dohody s EU, se stává tou nejpravděpodobnější variantou. Politika EU v této záležitosti je dlouhodobě „konzistentní“. Je zaměřena na trvalé připoutání Británie do jednotného celního prostoru s EU prostřednictvím tak zvané irské pojistky. Tato pojistka v zásadě omezuje suverenitu Británie a vychází vstříc požadavku Irska, které dlouhodobě usiluje o „sjednocení“ se Severním Irskem. Tvrzení vrcholných představitelů EU o tom, že dojednanou dohodu s Británií „nelze otevírat“, je nátlakem, který má přimět vzpurnou Británii k ústupu.

Strašení „ničivým brexitem“ či „tvrdým brexitem“ však zdá se nezabírá tak, jak by si EU přála. I zpravodaj ČT Bohumil Vostal ve svých zprávách z Británie dává prostor obyčejným lidem, kteří jsou „tvrdému brexitu“ nakloněni a chtějí jedno – pryč z EU. Politika EU, která se stále odkazuje na nemožnost ústupu v „irské pojistce“ (protože o to má zájem Irská republika), je pokusem zastrašit tu část britské veřejnosti, která je obecně proti odchodu Británie z EU a dodat jí argumenty. Rovněž i úvahy v tisku o zaručeném odkladu brexitu jsou jen pokusem už tak rozhádanou britskou politiku ještě více proti sobě rozeštvat.

Pro řadu Britů je však hrozba „ničivých následků brexitu“ jen bubákem, který je od přání odejít z EU nemůže odradit. Tak jako i v jiných případech, nadužívání strašení postupem času ztrácí na účinnosti. Příznivci brexitu totiž jsou ochotni snést nepříjemnosti, protože pro ně je vyšší hodnotou zbavit se vlivu EU na politiku Británie. Realita je prostě taková, že Británie z EU odejde ať s dohodou či bez dohody.

barton

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jakub Malinovský 77,- Kč, Miloš Kraus 400,- Kč, Dagmar Bowyer 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Mirko Hampl 168,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Milena Práglová 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Anonym 222,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miroslav Hlousek 111,- Kč, Bc. Romana Kopecká 500,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Jiří Sika 250,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč

Celkem za měsíc: 9 828,00 Kč
Vybráno 28.08%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 467 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (19 votes, average: 4,79 out of 5)
Loading...
politicon.cz
13 komentářů
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.