KDUVYBORNY
31.3.2019
Kategorie: Exklusivně pro PP, Politika

Strana pro ty, kteří chodí do kostela

Sdílejte článek:

PAVEL VESELÝ

To jsme se od toho komunismu moc neposunuli, když jsme těmi, kdo chce tak charakterizovat politickou stranu. Dnes vyhrávají ti, kteří se tváří, že jsou, jak se říká, z lidu a dokáží ukázat, že ´jsme jedni z vás´. Jenže kolik se z takového pohledu zrodilo diktátorů…

Jinak dnes znovu neplatí to, co se říká, ale kdo to říká, ale také kde to říká. Tedy stejně jako za socialismu jde o to, aby to bylo v tom správném médiu, pro správné lidi. S jedině správným světovým názorem. Aniž je všem jasno, co to znamená. Václav Havel říkal: ´Nejsme jako oni.´ Bohužel tím, jak se stavíme někdy k různým věcem, jsme nejen jako oni. Mnohdy horší než oni, protože se nám podařilo z demokracie udělat prázdný termín, zahrnující cokoli se nám hodí i k obhajobě našeho strachu. Tedy strana KDU-ČSL není jen pro ty, kteří chodí do kostela. Ale i pro ně, protože  dnes to je přece normální do kostela chodit. Nebo i dnes budujeme nového člověka?

Sjezd KDU-ČSL v Brně je důkazem, že lidovci vyslyšeli touhu po změně. Dosud jsme se jen dozvídali, co je špatně a co je strašné. Bez nějakého řešení. Bez něčeho nového. Hnutí ANO se nemění. A nebude se měnit. Je to strana vůdcovského typu. ČSSD se stále hledá a stále balancuje mezi sociálně demokratickými principy a sklony k socialismu a blízkosti s KSČM. Lidovci mohou zaujmout konzervativní voliče a zcela přesně odhadli, že střední třída, která pomalu „vymírá“, je páteří každé normálně fungující ekonomiky. Poklad jsou ti, kteří se o sebe dokáží postarat sami a navíc ještě minimálně zatěžují stát a jsou schopni pomoci jiným. Potřebují však politickou podporu. A tu dnes nemají. Spolupráce s ODS by byla jistě možná, i když by bylo dobré, kdyby zde proběhly změny. TOP09 je také možné řešení, ale zde je potřeba více změn. Jako předsedu bych zde viděl Tomáše Czernína. To by mělo velký smysl. Bude to ještě zajímavé.

Dnes je poptávka po politicích, kteří jsou jakoby z lidu, jsou jedni z davu, přesto jsou schopni a ochotni rozhodovat. Tato nová vlna přichází nejen u nás po světové hospodářské krizi. Lidé chápou, že v průběhu krize se mnohdy nedalo postupovat jinak, přesto dnes touží po jiných osobnostech, které jim dají naději. Které se pokusí novou krizi co nejvíce oddálit nebo ji minimalizovat. Ne všechny osobnosti z minulých let jsou schopné přemýšlet v těchto kolejích. Přesto v touze po novotách by se nemělo zapomínat na konzervativní přístup. Ve smyslu základny a základních hodnot.

Marek Výborný hovoří o prioritách nového vedení lidovců. Kromě školství a podpory mladých rodin je to boj s exekucemi. KDU-ČSL by podle něj v příštích volbách měla dosáhnout takové výsledky, aby byla relevantním partnerem pro sestavování vlády. Lidovci byli dříve typičtí tím, že měli téměř monopol na ministerstvo zemědělství. Výborný ale zavelel k otočce. Pro něj jsou prioritou KDU-ČSL ministerstvo školství a ministerstvo práce a sociálních věcí. Je to správný postoj a pohled. Lidovecký pohled totiž nebude založen pouze na vytváření koncepcí socialistického typu, ale o jiné formě. Je vždy lépe naučit ryby chytat, než je pracně lovit a poté rozdávat těm, kteří si lov ani nezkusili a jen mluví o tom, že jiní jsou povinni jim ryby nalovit a dát. Navíc oni budou ještě kritizovat, jak kvalitní lov byl, včetně kvality nalovených ryb.

V oblasti školství je to stejné. Současný stav školství potřebuje velmi zásadní změny a více uvažování v souvislostech a kontextech doby dnešní i vývoje do budoucna. KDU-ČSL tedy není dnes jen stranou pro ty, kteří chodí do kostela. Jistě je jistě platformou pro ně, ale dnes je základna daleko širší, která je založena především na hodnotách. A přesně tak by to mělo být. Ostatně dnes přece není nic zvláštního, že někdo chodí do kostela a je praktikující křesťan. Co tedy přinesou změny, se uvidí.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2022: *****

RNDr. Richard Čapek CSc. 400,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Miroslav Příkopa 500,- Kč, MUDr. Richard Domín 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Pavel Fila 50,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jiřina Gyárfásová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Daniela Frumarová 500,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Karel Kubela 100,- Kč, Jiří Stejskal 500,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Anonym 500,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Petra Rohlíčková 111,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč

Celkem za měsíc: 11 633,00 Kč
Vybráno 33.23%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 129 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (12 votes, average: 2,25 out of 5)
Loading...
17 komentářů