ruskodem
27.3.2017
Kategorie: Společnost

Stovky Rusů bylo zadrženo poté, co se v neděli zemí přehnala vlna protikorupčních protestů

Sdílejte článek:

TMT

Demonstrace byly koordinovány opozičním politikem Alexejem Navalným, který obvinil ruského premiéra Dmitrije Medveděva z přijímání úplatků ve formě jachty a drahých sídel. V mnoha městech, včetně hlavního města, se demonstranti shromáždili přesto, že jim bylo městskými úřady zamítnuto povolení k pořádání demonstrací.

Policie potvrdila, že nejméně 8000 (podle deníku Kommersant asi 7000 až 8000) lidí, se shromáždilo na Tverské Ulici v centru Moskvy na nepovolené demonstraci. Podle občanská práva monitorující organizace OVD-INFO bylo více než 700 účastníků moskevské demonstrace zadrženo policií.

Navalny sám byl brzy po začátku demonstrace odvezen policií, ale stačil přes Twitter vyzvat své stoupence, aby i nadále pokračovali v protestu. Pracovníci Navalného protikorupční nevládní organizace, protikorupčního fondu (ACF) byli během dne zadrženi ve svých kancelářích. Davy demonstrantů skandovaly „hanba“ a pokoušel se blokovat policejní van, který Navalného odvážel.

Ještě větší dav se shromáždil na Petrohradské Dvorcovyje Ploščadi. Nezávislá rozhlasová stanice Echo Moskvy odhaduje, že k pochodu se tam připojilo 10.000 lidí. Protestující nesli plakáty vyzývající Medveděva, aby vysvětlil jak získal svůj údajný majetek, získaný podle plakátů z korupce a plakáty žádající uvěznění prezidenta Putina.

Účastnice demonstrace Xseňa Šafroněnková řekla deníku The Moscow Times, že pochodující v St. Petersburgu prošli celou délku hlavní městské dopravní tepny, Něvského prospektu, bez jediného incidentu. „To vše se odbývalo velmi klidně. Bylo tam velmi málo policistů – jen pár autobusů – a pokud byl někdo zadržen, já jsem to neviděla. Bylo to docela zvláštní,“řekla.

Pochody se konaly též v několika menších ruských městech, vlna protestů po celé zemi na dosáhla magnitudy naposledy viděné v roce 2013.

V Chabarovsku, na Dálném východě, byly podle zpráv regionálního tisku pořadatelé nepovoleného pochodu policií zadrženi ještě dříve, než pochod začal. V nedalekém Vladivostoku, vyšlo do ulic asi asi 1000 lidí, z nichž 50 bylo zadrženo. Stovky účastníků protestů se podle deníku Kommersant shromáždily v sibiřských městech Tomsku, Krasnojarsku, Barnaul, Kemerovo, Čeljabinsku a Irkutsku. Asi 3000 lidí rovněž protestovalo v Jekatěrinburgu, hlavním městě ruské uralské oblasti. V Jekatěrinburgu bylo zadrženo deset lidí. Navalny osobně organizoval demonstranty v Novosibirsku na Sibiři přes telefon. 

„Vidím zde hlavně lidi ve věku 20 až 30 let“, řekl podle “tajga.info” spoluorganizátor protestu Andrei Gladchenko. „Pochopili, co se děje, a že jsme se rozhodli, že nebudeme tolerovat stav, ve kterém je naše země posledních 17 let“.

Protesty jsou pozoruhodné nejen svou velikostí, ale i pro to, že lidé vyšli do ulic na výzvu opozičního politika. Předchozí protesty byly většinou reakcí na konkrétní vládní politiku nebo akci, jako jsou údajné zmanipulování voleb v roce 2011, nebo protesty řidičů dálkové dopravy na stoupající tarify v roce 2015.

„Nejdůležitější je, že dnešní shromáždění ukázalo, že Navalny je schopen přijít se svou vlastní agendou,“ napsal na Tweeteru politolog Kirill Martynov.  Demonstrace také upozornily na rýsující se voličskou skupinu preferující Navalného v nadcházející prezidentské volbě.

„Nedělním demonstracím dominovala výhradně mladší generace,“ uvedl politolog Michail Vinogradov. „Jedná se o skupinu, ze které se rekrutují klíčoví fanoušci Alexeje Navalného.“

Zadržení, včetně Alexeje Navalného budou během zítřka předvedeni ke správním soudům, ve kterých budou čelit obvinění ze správního přestupku organizování, nebo účasti na nepovolené demonstraci.

 

ZDROJ: The Moscow Times

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Pavel Jurášek 100,- Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Alena Albrecht 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Dr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Karel Kubela 83,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Anonym 100,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Jiří Cígler 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Anonym 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jana Slabá 100,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, L. Skrobacek 149,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jan Petr 300,- Kč¨, František Vrána 50,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, ing. arch. Marie Tachezyová 200,- Kč

Celkem za měsíc: 12 732,- Kč
Vybráno 36.37%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 137 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (8 votes, average: 4,25 out of 5)
Loading...