cropped-Stop-cenzure-2-6
8.9.2020
Kategorie: Společnost

Stop cenzuře aneb petice, která žádá samozřejmost

Sdílejte článek:

JANA ZWYRTEK HAMPLOVÁ

Dnešním dnem se spustí kampaň na podporu petice STOP CENZUŘE. A není to petice ledajaká, když se podíváme na jména prvních signatářů. Nepolitická aktivita, podpořena řadou známých jmen, která jasně pojmenovala cenzuru na internetu, správně položila otázky a klade jasné požadavky, tu byla zapotřebí jako sůl.

 

Nemůžeme přece strpět, aby anonymní lidé cenzurovali obsahy sítí, a dodavatelé této služby si dovolili hodnotit názory jejích uživatelů. A nejen hodnotit, ale přímo mazat, blokovat, a bránit tak zveřejnění. Nikdo jim k tomu nedává právo, a to ani vlastnictví dané poskytované služby. Je to podobné, jako by vám prodavačka odmítla prodat boty, protože se jí nelíbil váš včerejší blog.

Tedy pokud žijeme v právním státě, nemůžeme tolerovat, že někdo, často ani nevíme kdo, zasáhne do našeho soukromého profilu, a sebere nám (ukradne) náš text, fotografii nebo třeba anekdotu, protože ji vyhodnotil jako “závadnou”. Ani ten, kdo vám prodává boty, vám nemůže přece diktovat, kdy a jak je budete nosit, a pokud to uděláte jinak – po svém – vám je prostě bez varování nemůže sebrat.

A sítě jsou zboží, produkt, služba… Jako každé jiné.

Zásahy na internetu se už dávno netýkají jen nějakých extrémních textů, ale i tisíců úplně běžných názorů, vtipů, humorné nadsázky, karikatur, názorových zkratek, kdy někdo si osobuje právo filtrovat to, co přijde ke čtenářům, čímž si osobuje právo utvářet sám svým názorovým proudem veřejné mínění. A to je neskutečně nebezpečné, a zavání to diktaturou. Kterou jsme zažili. Mohou se tak ovlivňovat volby, oblíbenost politiků, ekonomické zájmy… Zkrátka hrát hry, které jsou jasnou manipulací.

My, kteří máme za sebou tuto zkušenost, tedy dobu s povinně jednotným názorem, s cenzurou a autocenzurou, se cítíme právem ohroženi, protože si uvědomujeme, jak kráčíme zpět. Do doby, kdy se jinak mluvilo doma, jinak venku, a kdy jsme dětem říkali “tohle prosím nikde neříkej (a nepiš)”. Tedy učili nás lhát, nebo, v tom lepším případě, mlčet. Až jsme si tak nějak zvykli, a ta “dvojí pravda” se stala samozřejmou součástí našeho života. A už si zase zvykáme, autocenzurujeme… A je to obrovská chyba.

Mlčet je známka nesvobody. A my nechceme žít ve světě, kde se vyslovují názory s obavami Jako kdysi. Nechceme něco jiného říkat doma, s přáteli, v práci…a něco jiného veřejně. Jako kdysi. Máme právo na svůj názor kdekoli. A nikdo, opravdu NIKDO, nemá právo nám tento základní princip právního státu krást.

A proto vznikla petice STOP CENZUŘE.

Jejími prvními signatáři (abecedně) jsou:

Miroslav Bárta, prorektor a egyptolog
Stanislav Bernard, podnikatel
Pavel Cimbál, programátor a přednášející
Petr Drulák, bývalý velvyslanec
Andrej Duhan, právník a publicista
Pavel Fajt, hudebník
Jefim Fištejn, publicista a scénárista
Jan Gregor, místopředseda Aliance pro rodinu
Jana Zwyrtek Hamplová, advokátka – je mi ctí
Marian Kechlibar, publicista
Martina Kociánová, moderátorka
Zbyněk Maděryč, fotograf
Michal Malý, podnikatel
Pavel Matocha, místopředseda Rady ČT
Ondřej Neff, spisovatel a fotograf
Zbyněk Passer, předseda České společnosti přátel Izraele
Marek Stoniš, šéfredaktor
Karolina Stonjeková, PR manažerka
Roman Tesař, ředitel firmy
Ondřej Tesárek, publicista
Daniel Vávra, kreativní ředitel a publicista
Vlastimil Veselý, konzultant
Jan Všianský, podnikatel
David Zábranský, spisovatel
Matyáš Zrno, šéfredaktor

A co petice pořaduje? Jak jsem uvedla v úvodu. Samozřejmost. Tedy samozřejmost v právním státě. Žádnou cenzuru na území České republiky. Tedy ani na internetu.

Proto vyzýváme zákonodárce Parlamentu, vládu a prezidenta České republiky, jejichž povinností je chránit náš ústavní pořádek, aby

1. zahájili veřejnou debatu s účastí široké veřejnosti o tom, jak zabránit omezování svobody projevu na sociálních sítích, které již začíná deformovat politickou soutěž a fungování demokratických procesů,

2. bez zbytečného odkladu vytvořili parlamentní komisi se zastoupením všech stran v Poslanecké sněmovně a odborníků z oblasti práva, která by se zabývala případy občanů i právnických osob, jejichž účty byly blokovány a příspěvky smazány, aby tyto zkušenosti mohly být využity pro následný zákonodárný proces,

3. po globálních platformách žádali formou zákonné povinnosti ustanovení odpovědné osoby s působištěm v ČR a s přiměřenými rozhodovacími pravomocemi pro průběžné řešení případů, kde mohl být porušen zákon.

Celý text petice najdete zde:

https://stop-cenzure.cz/

A je-li vám demokracie v České republice milá, můžete připojit svůj podpis. Jako jsme tak učinili my – napříč profesemi. Protože už nestačí jen mluvit,ale je třeba konat. Nikdo nám přece nebude diktovat, co si máme myslet, jen proto, že si to myslí on sám.

V těchto dnech kde kdo prohlašoval,kým je. Já osobně považuji za nejpodstatnější tuto větu.

Jsem svobodný občan.
I am a free citizen.
Ich bin ein freier Bürger.
Я свободный гражданин.
我是自由公民

“A (cenzurující) proletáři všech zemí, … … …” – (viz výrok Jiřího Kodeta z filmu Pelíšky).

A aby se to naplnilo, každý váš podpis pod peticí má svůj význam.

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2021: *****

Josef Budějovský 500,- Kč, Jiřina Kozáková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Rene David 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, ing. Jiří Babinský 500,- Kč, Věra Baarová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Lubomír Vylíčil Phar. 5000,- Kč, Novákovi 500,- Kč, Marek Janičko 100,- Kč, Vlastimil Kadlec 2000,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Michaela Wurmová 1000,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Karel Hojdar 150,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, MUDr. Ive Niemcová 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Irena Kuželová 150,- Kč, ing. Stanislav Kužel 150,- Kč, Olga Petrová 300,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč

Celkem za měsíc: 17 966,00 Kč
Vybráno 51.33%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 415 times, 2 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (18 votes, average: 4,56 out of 5)
Loading...
36 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)