TIME
28.1.2020
Kategorie: Společnost

Sto vteřin do zániku

Loading...
Sdílejte článek:

JAN VÍTEK

Dobrou zprávu nechávám nakonec, zde je ta špatná: Minutová ručička na Hodinách posledního soudu, Doomsday Clock, ve Washingtonu se ve čtvrtek 23. ledna pohnula kupředu. Čím blíže je k půlnoci, tím je globální katastrofa bezprostřednější.

Podle úsudku skupiny odborníků na fyziku, atomových vědců a patnácti nositelů Nobelových cen jsme sklouzli do situace, kdy světu, jak jej známe, zbývá obrazně řečeno jenom sto virtuálních vteřin, než nastane BUM a zmizí, jako by jej roztrhala a pohltila černá díra.

Když Hodiny posledního soudu zatikaly poprvé, ukazovaly za sedm minut dvanáct. To bylo v roce 1947 a člověka napadne, proč se rozběhly v době, kdy se lidstvo ještě nezotavilo z jedné řeže a kdy na druhou nikdo neměl pomyšlení? Komunistický puč v Československu byl teprve v plenkách a Winston Churchill, tehdy na nuceném odpočinku, ještě ani netušil, že za rok bude pozván na univerzitu ve Fultonu v New Yorku, kde pronese ohnivou řeč, kterou zapálí doutnák studené války. To vše je pravda.

Připomeňme si ale, že to bylo dva roky po Hirošimě a po Nagasaki, kdy otec atomové bomby Julius Robert Oppeheimer už byl přesvědčeným pacifistou, kál se a veřejně o sobě prohlašoval: „Jsem smrt, stal jsem se ničitelem světů.“ Albert Einstein litoval, že přiložil ruku k ďáblovu dílu, řka: „Kdybych to věděl, lépe bych učinil, kdybych se stal hodinářem.“

Myšlenka opakovaně a dlouhodobě varovat nic netušící lidičky před nebezpečím jaderné války pomocí průběžně aktualizovaných Doomsday Clock vzešla od atomových vědců, kteří věděli, jak smrtelnou hrozbu atom představuje, z jejich pocitu viny a snahy přispět k záchraně Země,

Nejdále od zkázy – sedmnáct minut – jsme byli v roce 1991 po rozpadu sovětského impéria, když Spojené státy podepsaly s Ruskou federací dohodu START o snížení počtu strategických zbraní. Naopak nejblíže půlnoci se nacházíme v tomto roce po loňském zrušení zákazu umístění raket krátkého a středního doletu v Evropě, INF, umocněného zrušením nukleární dohody s Iránem a zmrazením jednání o odstranění atomových zbraní z korejského poloostrova. Rok 2021 neslibuje nic dobrého, protože vyprší START a Donald Trump opětovně naznačil, že dohodu neobnoví, ani neprodlouží, když v listopadových volbách vyhraje druhý prezidentský mandát.

Počet atomových zbraní ve světě je odhadován na čtrnáct tisíc. Spojené státy, Rusko a Spojené království snížily svoji zásobu, Francie ji zmrazila, avšak Čína, Izrael, Severní Korea a Pákistán údajně popohnaly svoje odstředivky na výrobu plutonia pro vojenské účely.

Nástup super zbraní jednadvacátého století, jmenovitě raketových nosičů, přivolává novou krizi a zvýšené nebezpečí, avšak zároveň pootvírá okénko příležitosti pro vznik atomového patu, který by mohl vést k dlouhodobému období řízeného míru a poměrného bezpečí. Ale jsou zde dvě ALE – když se najdou státníci, jako byli svého času Ronald Reagan a Michail Gorbačov, kteří se postaví k nové výzvě čelem, a když se jim podaří tyto super zbraně obklopit náležitým mezinárodním smluvním kodexem podle partitury INF a START. Zkušenost ukazuje, že kde je politická vůle, tam se schůdné řešení  najde.

Nicméně to bude dlouhá, obtížná cesta plná tápání i bloudění, nadějí a zklamání. Vezměme si s sebou kompas, abychom nezbloudili – varování  Alberta Einsteina, že třetí světová válka bude jaderná, a tu čtvrtou povedou lidé dřevěnými kyji.

Dobrá zpráva je, že Hodiny posledního soudu jsou jenom budík, nebo poutač pozornosti a zároveň připomínka hrozby, kterou musíme odvrátit, abychom zachránili planetu. Není (zatím) důvod k panice. Nemusíte si hned stavět atomový kryt na zahradě, stejně byste v případě potřeby k němu ani nedoběhli. Protože výkvět smrtonosné technologie, jako je třeba ruský Kinžál s atomovou hlavicí létající kosmickou rychlostí Mach 10, po varovném signálu obrany začne člověku padat na hlavu dřív, než si stačí natáhnout kalhoty.

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc únor 2020: *****

Vladislav Vydra 100,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Petr Koubský 500,- Kč, Jiří Nováček 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Zdeněk Palička 500,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Nezn. dárce 222,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Pavel Janeček 200,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Pavel Šána 107,- Kč, Tomáš Klikar 1000,- Kč, ing. Jiří Lechner 800,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Milan Černý 500,- Kč, Josef Malý 250,- Kč, MUDr. Jiří Roh 1000,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Mario Valent 484,78 Kč (20 eur), Karel Kubela 50,- Kč, Marie Kouklíková 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Pavel Jurášek 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Ivana Benová 108,- Kč, Martina Kosková 500,- Kč, Zuzana Karlová 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Richard Kovaříček 200,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč


Celkem za měsíc: 16 237,78 Kč
Vybráno 46.39%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 097 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (15 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...
loading...
Loading...
10 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.