ucitelka
7.11.2019
Kategorie: Ekonomika

Stávka učitelů – o kolik korun stávkující přijdou?

Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

Podle ministra školství byla stávka učitelů debaklem. Podle předsedy školských odborů to byla masová akce. Nikdo se ale zatím nebaví o tom, jak se stávka projeví na platu stávkujících.

Stávka učitelů dopadla tak jak bylo avizováno. Přes ohromnou podporu ze strany veřejnoprávní televize, která si vybírala zejména školy zavřené a ve stávce, stávkovala nakonec asi desetina škol a učitelů. Co se hodnocení této účasti týče, mohla by nám pomoci jiná lidská aktivita, jakou jsou svobodné volby. V několika posledních volbách do poslanecké sněmovny se účast voličů pohybovala kolem 60 % a vítězné strany obdržely mezi 20 až 30 % hlasů. Senátní volby naopak často přitáhnou jen 15 % voličů. Z tohoto pohledu byla stávka učitelů více méně rovnocenná senátním volbám čili nic moc. Debakl to byl zejména pro odborářské vedení, které jako by žilo v „jiném světě“ a vehnalo své ovečky do předem ztracené bitvy.

Pokud se člověk začte do českého právního řádu, s překvapením možná zjistí, že i za stávku může být pracovník potrestán tím, že mu bude jeho absence v práci zapsána jako neomluvená nepřítomnost.

Pokud by šlo o účast na stávce v rámci kolektivního vyjednávání, pak zákon o kolektivním vyjednávání říká, že účast na stávce v době před právní mocí případného rozhodnutí soudu o nezákonnosti stávky se posuzuje jako omluvená nepřítomnost v zaměstnání. Účast na stávce po právní moci rozhodnutí soudu o nezákonnosti stávky se považuje za neomluvenou nepřítomnost v zaměstnání. Účast na legální stávce v rámci kolektivního vyjednávání je rovněž vaší omluvenou nepřítomností v práci, a proto vás nelze nijak postihnout.

Jak vyplývá z výše uvedeného, pokud by se důvody konání stávky dostaly k soudu (stížností na nezákonnost stávky) a soud by dal stěžovateli za pravdu a stávka by se přesto po nabytí právní moci soudního rozhodnutí konala, byla by stávkujícím připsána neomluvená nepřítomnost v práci s možnými důsledky na pracovně právní vztah.

Toho se v případě stávky učitelů ale nemusí stávkující obávat. I kdyby případný soud rozhodl o nezákonnosti stávky, bylo by to jenom gesto a žádný postih by stávkujícím nehrozil. Je docela zajímavé propočítat, o jakou částku (přibližně) se v případě stávky učitelů jedná.

Průměrný plat učitelů dnes podle MŠMT činí bezmála 38000 Kč hrubého. Na jeden den v měsíci tak lze orientačně počítat s částkou 2000 Kč. Pokud se stávky účastnila desetina učitelů, jedná se přibližně o 20000 osob. Celodenní stávka tak vyšla bratru na 40 milionů korun, které budou stávkujícím vyplaceny z důvodu omluvené absence. Za tyto prostředky by bylo možné pořídit bezmála sto tisíc učebnic nebo několik set tisíc sešitů atd. Inu, každá legrace něco stojí.

To zásadní jsem si ale ponechal na závěr. Ať už se v Česku podíváme na jakýkoliv obor lidské činnosti a porovnáme-li odměny za práci v Česku s odměnami v nejvyspělejších ekonomikách na západ od naší hranice, prakticky ve všech oborech jsou české mzdy a platy hluboko pod „západním“ standardem. To je důvod odchodu řady profesí na západ Evropy, hlavně Německa a Velké Británie. A stejný důvod lze hledat u občanů Ukrajiny, kteří končí na pracovním trhu u nás. Lidé jdou přirozeně za vyššími platy. Vykládat tedy o tragédii v odměňování učitelů v Česku s dovětkem, že o učitelskou profesi není z důvodu nízkých platů v Česku zájem, je minimálně zavádějí, spíše lživé tvrzení. Platí totiž, že VŠECHNY profese v Česku jsou oproti profesím v Německu či Británii hůře placeny. Platy nám sice rostou, ale současným tempem růstu nedosáhneme platy v Německu ani za desítky dalších let. Je to dáno tím, že jsme žili čtyřicet let v komunistickém systému, který vedl k ekonomické zaostalosti a díky této zaostalosti nakonec i zkrachoval.

Panu Dobšíkovi bych proto jenom připomněl, že se obecně řečeno máme v Česku ještě docela dobře. Důvod stávky učitelů považovali za malichernost dokonce i samotní učitelé. Ti například říkali, že by i stávkovali, pokud by to bylo za dodržení slibu Andreje Babiše z ledna tohoto roku, že platy ve školství stoupnou v roce 2020 o 15 %. Stávka tak byla špatně zdůvodněna a prokaučována. I proto se jí zúčastnila jen výrazná menšina škol. Možná, že nastal čas k tomu, aby si učitelé vybrali lepší odborářskou reprezentaci.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jakub Malinovský 77,- Kč, Miloš Kraus 400,- Kč, Dagmar Bowyer 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Mirko Hampl 168,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Milena Práglová 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Anonym 222,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miroslav Hlousek 111,- Kč, Bc. Romana Kopecká 500,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Jiří Sika 250,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč

Celkem za měsíc: 10 678,00 Kč
Vybráno 30.50%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 906 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (11 votes, average: 3,27 out of 5)
Loading...
politicon.cz
36 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.