ODBORARIROH
8.11.2019
Kategorie: Společnost

Stávka a plynové pouliční lampy

Sdílejte článek:

OTO KADĚRKA

kaderkaJe podzim a odboráři jako každoročně vylézají z děr aby na sebe upozornili, že jsou. Jedním z hlavních poznávacích znaků odborářů je – že mají málo – peněz.

Málo peněz ve mzdě, jinak na svůj provoz peněz mají až až a to i z důvodu toho, že po revoluci „zrekvírovali“ po ROH (pro mladší Revolučním Odborovém Hnutí) – co šlo. Odbory jako takové u nás vznikly zejména z iniciativy Tomáše a Jana Antonína Bati po zkušenostech s odbory v USA. Už za života však prozřeli, že import myšlenky odborů byl jedním z nepovedených , jelikož se sami stali oběťmi vykořisťování ze strany odborářů,kdy finále sehráli tito při znárodnění po válce. Odbory přežily i protektorát a k plné prostoduchosti a chtíči se rozvinuly po roce 1989, kdy pojem „svobody“ se vtělil do všeho co vyhovuje těm, kteří mnohdy nic nedokázali a přesto mají na myšlení lidí vliv. Je to taková obsluha elektronické tužky v ruce „experta“ sportovního přenosu, který sděluje fandům co by on dělal, kdyby na to měl.

Odbory v současné době jsou zejména vyjednavači výše mzdy bez toho aby se staraly o způsob hodnoty mzdu přinášející. Píši „zejména“ z důvodu toho, že ve Škodě Auto, kde dosáhly toho, že průměrná mzda je cca 51 tis. je výsledkem pak nynější aktivita odborů v tom směru, že chtějí i stávkovat za to, že koncern se rozhodl stěhovat výrobu z důvodu celkové výše nákladů do jiné země. Zde je patrno, kam vede tlak odborů na výši mzdy.

Pravda v dnešním nejviditelnějším příkladě stávky školských odborů nejde přestěhovat školství jako takové jinam. I když jak se říká – za peníze v Praze dům…Ovšem podstata je podobná. Učitelé chtějí víc, ovšem chtějí více od státu. Kde bere peníze stát ? Od daňových poplatníků. Je učitele daňovým poplatníkem ? Jistě , že ano. Ergo kladívko…. chce takto peníze i od sebe. V jiném blogu dříve jsem psal o nesmyslnosti sporu o 2% v pohyblivé složce mzdy. I dnes, když jsem vezl dceru do školy (kde stávka nebyla – díky), jsem ji ve 12 letech myslím dostatečně vysvětlil podstatu , jelikož sama použila slova odměna a motivace než vystoupila. A tak jsem se i oklikou dozvěděl, že fyzikář by obstál. O obsah sporu stávkujících učitelských odboru mi dnes však nejde.

Jde mi o to zasadit pojem stávka do současnosti a ukázat na její nesmyslnost. Stávkovalo se už před Kristem, ovšem organizované „odborářské“ stávky se na svět dostaly s průmyslovou revolucí – tedy v 18 století. Vysvětlovat si pojem stávka myslím není třeba. Ovšem co je třeba si uvědomit je to, že to byla doba, kdy zdravotnictví jistě nebylo placeno, sociálka neexistovala, daň z přidané hodnoty „dala světu“ až Francie v roce 1954. Na jistou formu daně z příjmu si Evropa zvykala opět z dílny dalšího „frantika“ Napoleona, který takto financoval svá tažení. Takže jediným výmyslem, který bylo třeba hradit s daní té doby byla bezplatná školní docházka. Tím chci sdělit, že pocit nedocenění práce dělníka v začátku kapitalismu mohl být oprávněný, když musel všechno pořídit, jelikož se o většinu svého přijmu se státem dělit nemusel, tak jak je tomu nyní, ve formě daní.Takže stávka měla takový oboustraně výchovný charakter.

Současný stav, kdy všechno máme zaručeno kdejakým zákonem s oporou v ústavách a zejména podbízivostí politiků mi připadne stávka jako něco rozmazleného, rozmarného a hlavně nerozumného. Jistě stávka k žádné výchově nepřispěje: Ve stávce proti přemístění určení daní je výsledkem jedno – daň vyšší nebo daň nová.

Mám za to, že kdo je placen z daní a je zaměstnancem státu nemá mít právo na stávku. Tedy k soudcům, policistům a vojákům, kteří to dnes již tak mají, by měli přibýt další… učitelé, hasiči, úředníci na všech úrovních, učitelé ve státním školství a jistě mnozí další. Když si dáte do vyhledávače slovo „odbory“ tak se budete divit, kdo všechno je schopen se sdružovat. Není se co divit, když na konci snažení jsou jen peníze – ty lidi rádi.

Baťové přivezli odbory s americkou myšlenkou zejména větší produktivity a rovnováhy mezi produktivitou a odměnou. Rovnováha je tím co je potřeba vždy sledovat mezi vkladem a odměnou (snad mimo loterie). Jak jsem psal už za života pochopili, že pochybili.

Já vnímám stávku – stávku za peníze od státu, zvláště v dnešní době jako nepochopení fungování celku. Jako jistou formu stávky bych já podpořil Volby – tam je dobré vyjádřit svou vůli a být agresivní. Ovšem kdo myslí při Volbách na daně, když stěžejní myšlenkou vítězů bývá – sleva ….

Stávka pro mne patří zavřít do historie, tak jako tam patří přibližně stejně starý vynález – plynové pouliční lampy. Ty taky se ukázali jako nepraktické a taky sem tam „buchly“ stejně jak „správci“ stávek – odbory na podzim.

Je z toho cesta ven, to mi věřte, ale o tom zase příště.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc březen 2020: *****

Václav Tykvart 200,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Ivanka Trávníčková 300,- Kč, Ivan Domkář ml. 300,- Kč, Vladimír Rozinek 200,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jana Skřenková 150,- Kč, Jiří Sika 100,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Pavel Šána 107,- Kč, Otakar Kohoutek 200,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Jiří Hruška 100,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Libuše Polášková 500,- Kč, Stanislava Ekartová 100,- Kč, Oldřich Lhoták 1000,- Kč, MUDr. Eva Niemcová 100,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Ludmila Kárská 300,- Kč, Nezn. dárce 222,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jiří Hejhálek 2000,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Miroslav Meder 650,- Kč, Ivana Benová 108,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, Milan Sobotka 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Pavel Jurášek 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, Roman Martínek 100,- Kč, Jan Sabo 1000,- Kč, Martin Dřímal 100,- Kč, Jan Horáček 500,- Kč, Jiří Linhart 300,- Kč, Miroslav Splítek 200,- Kč, Mgr. Luděk Tesatčík 500,- Kč, Petr Hučín 50,- Kč, Martin Ondráček 200,- Kč

Celkem za měsíc: 19 031,00 Kč
Vybráno 54.37%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 906 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (16 votes, average: 4,50 out of 5)
Loading...
loading...
15 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.