FRONTAHOBBYVIR
12.4.2020
Kategorie: Ekonomika

Stav společnosti je ještě horší, než jsme si mysleli

Sdílejte článek:

JINDŘICH KULHAVÝ

Stav společnosti je ještě horší, než jsme si mysleli. Tato věta zní poměrně dost pesimisticky. V době, kdy se v jiných létech lidé setkávají, navštěvují, věnují se přípravám velikonočních oslav a dělají vše proto, aby si užili svátky jara tak, jak určuje tradice, mají momentálně největší radost z otevření hobby marketů a z hezkého počasí, které jim umožňuje aspoň opustit domácí vězení způsobené nařízeními vlády úměrnými celosvětovému běsnění kvůli epidemii. Snad nikdy jste nepotkali tolik cyklistů, respektive celých rodinek vyrážejících na kole na výlety v okolí bydliště, ale ani bruslařů i volně se procházejících.

Výše uvedené není způsobeno osvětou, ten pohyb u mnoha lidí nepříliš vídaný způsobuje souhra okolností. Řada spoluobčanů skutečně poslechla výzvu vlády a alarmistů. Celý měsíc zůstávali zavření doma a mimo nákupů a nutných cest nevystrčili nos z domova. Obava z nákazy v nich skutečně vytvořila dojem pocitu bezpečnosti doma, případně na svých zahradách. Někteří šli ještě dále a opustili města, epidemii vzdorovali na svých chalupách. Zastavila se nejen práce, ale i vše ostatní. Kultura, sporty, lidé se sami sobě navzájem vyhýbají obloukem. Někomu to vyhovuje, pro jiné jde o něco jen těžce představitelného a stravitelného. Aktivní sportovci se snaží nějak nahradit výpadky v trénincích, což jde velmi špatně při zavřených sportovištích. Takže je vidíme lézt po stromech, běhat po lesích, doléčovat staré šrámy, někteří museli vzít lopatu do ruky a jít vydělávat prací. Ono to totiž není tak jednoznačné s jejich výdělky. Až na výjimky to na žádné zbohatnutí není. Navíc jsou většinou nervózní, nemohou vyplavovat endorfiny. Možná se to nezdá, ale i když vynecháme ekonomickou stránku věci, která se však týká i jich, jsou to právě oni, kdo trpí nejvíce. Především ti, kteří se zabývají kolektivními sporty, protože ví, že při uvolňování přijdou na řadu poslední. A nejde jen o dospělé.

Po kultuře toužící lidé to mají jednodušší. Sice jim zavřeli kina, divadla a kluby, nicméně televize chrlí množství pořadů, filmy má většina možnost sledovat z domácích videoték, pustit si hudbu je vcelku snadné ať už z vlastních archívů či z dostupných médií. Samozřejmě strádají umělci. Jenže ti odedávna patřili spíše k chudé vrstvě, takže by mohli být zvyklí. To sice nejsou, ale neuškodí jim vrátit se na čas k práci mezi lidmi. Jsou závislí na potlesku a obdivu, diváky často zkouší ovlivňovat nejen uměním, ale i politickou agitací. Momentálně jsou však bez vlivu, což někteří nesou skutečně těžko. Lze se však domnívat, že po odeznění stávajících problémů budou opět slyšet.

Domácí karanténu pojalo plno lidí po svém. Především již několikrát zmíněná home office v českém podání má daleko k té skutečné. Produktivita doma pracujících je většinou mizerná. Jednak za to může přítomnost dětí, které vyžadují pozornost napříč kompletním věkovým spektrem, vždyť právě pro ně je nuda doslova horší než cokoliv jiného. Mladší je třeba zabavit, věnovat se s nimi škole, starším zase chybí možnost upustit páru. Na venkově mohou aspoň pomoci při nějaké pracovní činnosti, ale ve městech, kdy je vše zavřené, jim zbývá už jen internet. To je dost hrozné. A vedle energií nabitých potomků se dost špatně pracuje. Takže řada úředníků, manažerů a dalších kancelářských pracovníků jede na třetinový výkon. To pedagogové pracující přes počítače to mají daleko složitější a bude zajímavé pozorovat, s jakými znalostmi se žáci a studenti vrátí do škol. Samozřejmě si také home office plno lidí vzalo po svém a časový harmonogram připomíná sinusoidu s velkými výkyvy. Jejich užitečnost je tak dost pofidérní.

Společnost je rozdělena. Jedna část vychází s tragických čísel spojovaných s koronavirem, druhá pro změnu z reálných, která poukazují na jistou neobjektivitu toho, co nám předkládají média. Je zajímavé, že i vcelku inteligentní lidé, kteří považují Českou televizi, Seznam a další profláknutá média za tendenční, najednou uvádí jejich výpočty, berou si je za vlastní a operují s nimi. A opozice běžně spolupracující právě s výše uvedenými stanicemi (ČT, Nova, ČRo, po vstupu CNN i Prima TV), protěžovaná Seznamem, Respektem a dalšími internetovými stránkami a plátky jde naopak často proti tomu, co je uveřejňováno redaktory. Ničemu nepomáhá ani nejednotnost mezi odborníky. Došlo k úplnému promíchání názorů na epidemii. Opoziční strany tlačí na uvolnění restrikcí jen proto, že je spustil Babiš. A paradoxně momentálně jsou i proti jindy do nebes vynášené EU. A naopak mnoho z těch, co nemají Babiše rádi, mu momentálně drží v obavě o své zdraví palce, přestože existence mnoha průvodních jevů napovídá, že zdaleka ne vše je v pořádku. Dostali jsme se do schizofrenní situace, ve které je téměř nemožné se orientovat. Staří přátelé a spolubojovníci se ocitají ve sporech, dochází na hádky. Bude zajímavé sledovat, kdo získá nakonec po odeznění epidemie největší profit.

Velikonoce by měly být rodinnými a klidnými jarními svátky. Letos lze tedy souhlasit především s tím jarem. Rozjitřená atmosféra postrádá ochotu lidí hledat rozumné kompromisy, ponorková nálada v uzavřeném prostředí eskaluje, setkáváme se s hysterií a manipulací. Mnoho lidí za normálních okolností sdělujících své názory na sociálních sítích se stáhnula a udiveně pozoruje tamní dění. O to více vynikají extrémy. Jedni tvrdí, že bez striktního dodržování regulací vymřeme, druzí popírají samotnou existenci Covidu-19. Realita je uprostřed. Bez ohledu na místo a způsob vzniku viru ho tu prostě máme, ale není potřeba podléhat dojmu, že nás všechny zabije. Nafouknutá mediální bublina, vylhaná čísla a manipulace se světovou populací ukazují na moc politiků, médií a neschopnost logicky uvažovat pro velkou část zbytku lidstva. Tvrdit ale, že se neděje vůbec nic, je také hloupost. Důsledky budou katastrofální, návrat do běžného života těžký, ale lidé si zvyknou na vše s výjimkou radioaktivního záření. Je nejvyšší čas se někam pohnout, vyvodit důsledky. Přehodnotit mnohé, například setrvání v EU, návrat k soběstačnosti a změnit závislost jednou na Východu, poté na Západu. Na to vše však bude čas později. Teď si užijte dva krásné velikonoční dny a přemýšlejte o tom, kdy naposled byl svět normální.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc říjen 2020: *****

ing. Jan Dvořák 400,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Pavel Kl*ka 222,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Miroslav Paták 200,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Anonym 1000,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Pavel Jurášek 100,- Kč, Jan a Gabriela Horáčkovi 500,- Kč, Miloš Kraus 200,- Kč, Ludmila Kárská 300,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Miloš Kraus 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Markéta Hansli 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jiří Meissner 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Bohuslav Maceška 50,- Kč, Jiří Sika 100,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč

Celkem za měsíc: 12 172,00 Kč
Vybráno 34.77%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 2 465 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (27 votes, average: 4,22 out of 5)
Loading...
politicon.cz
26 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.