22.11.2015
Kategorie: Ekonomika

Státní šikana živnostníků a firem opět nabírá obrátky. Likvidace “hlášením”

Sdílejte článek:

RED 22|11|2015

Babišovo ministerstvo v rámci “boje za lepší výběr daní”, neboli “odevzdejte státu co nejvíce peněz, ať je co přerozdělovat, vyhazovat za nesmysly, dotovat a rozkrádat, jinak půjdete do tepláků”, stvořilo další byrokraticko-šikanózní výplod, který pod nevinným názvem Kontrolní hlášení k DPH spustí od 1. ledna 2016. Jakou munici na živnostníky a “nepohodlné” firmy si nabil Andrej Babiš do svého kanónu? Jak lehce nyní půjde zlikvidovat každého, kdo se vrchnosti znelíbí? Přečtěte si komentář, který se objevil na sociální síti: 

Byl jsem dneska na školení ohledně kontrolního hlášení (DPH). Mám z toho depresi. Je to nastavené naprosto nelidsky. Asi změním obor. Myslím, že pro mnohé, kteří nemají daňového poradce, ale jen si nechávají zpracovávat přiznání od účetních (tedy bez převzetí odpovědnosti), neřku-li se o to starají sami, se to může stát poměrně snadno až likvidační.

Jde o to, že pokuty nejsou stanovené “až do výše”, ale natvrdo v částkách 1, 10, 30 a 50 tisíc, a lhůty pro reakci jsou 5 dní a nelze je nijak prodlužovat. Od zdaňovacího období leden 2016, případně 1. čtvrtletí 2016 má plátce povinnost podat kontrolní hlášení (dále jen “KH”) do 25. dne.

Přeskočím teď základní charakteristiky KH, ty jsou třeba na webu finanční správy. Jde o nové § 101c až § 101i, link na nové znění. Pokud se plátce zpozdí a podá hlášení sám, dřív než ho správce daně vyzve, vzniká povinnost uhradit pokutu 1 tis (§ 101h (1) a)). Nelze aplikovat 5 denní liberaci dle daňového řádu, na kterou jsou mnozí plátci zvyklí. Nicméně potud ještě přijatelné.

hlasenipdh

Správce daně vyzve plátce, aby KH podal v náhradní lhůtě 5 dní, pokud plátce KH nepodá sám. Pokud plátce ve lhůtě podá, je pokuta 10 tisíc. Tohle už je horší, opomenutí se stát prostě může, tím spíš, že se rozšiřují podmínky, kdy plátce při podání pochybil a má se za to, že podání vůbec nebylo uskutečněno (např. viz níže).

Plátce žije v dobré víře, že podal, nicméně nepodal, najednou přijde výzva, když stihne zareagovat, platí “jen” 10 tis (§ 101h (1) b)) Když však zareagovat nestihne a je jedno, jestli nezareaguje vůbec, nebo zareaguje 6. den, je pokuta 50 tisíc (!) (§ 101h (1) d)).

To ale není všechno, naopak, je to horší. Pokud systém při automatické křížové kontrole najde nesoulad mezi dodavatelem a odběratelem (a stačí třeba jen špatně zadaný variabilní symbol, překlep v DIČ), vyzve správce daně obě strany ke změně nebo doplnění chybných údajů ve lhůtě 5 dní. Kdo nestihne zareagovat, pokuta 30 tisíc. (§ 101h (1) c))

Pro příklad, jsem dodavatel, vystavím jedinou fakturu, mám jí dobře a včas vykázanou v KH. Odběratel udělá chybu. Správce daně vyzve obě strany. Já jsem na dovolené. Po 10 dnech od doručení do datovky je doručeno fikcí, běží 5 dní lhůty, nestihnu, nazdar. Pokuta 30 tisíc. Je totiž povinnost reagovat alespoň tvrzením, že jsem údaje uvedl správně. (§ 101g (3))

A pořád to není všechno. Pamatuje se na fyzické osoby nemající datovou schránku (a ruší se možnost pro fyzické osoby podávat DPH neelektronicky (zrušení § 101a (3)). Při podání prvního KH musí taková osoba uvést nějaký email (pokud neuvede a podá KH bez emailu, má se za to, že hlášení nebylo podáno vůbec a správce daně vyzve k podání papírově), pokud bude správce daně potřebovat plátce vyzvat k podání nebo doplnění, učiní tak pouze elektronicky na uvedený mail. Lhůta 5 dní začně běžet odesláním mailu (skončí ve spamu? nezajímá, pokuta 50 tis…). (§ 101g (4) b))

Proč jsou pokuty vyměřeny automaticky v poměrně vysokých částkách bez možnosti přihlédnout k jakýmkoli okolnostem? Protože tak budou lépe motivovat plátce k plnění svých povinností, což obratem povede k pročištění konkurenčního prostředí od daňových podvodníků a každý malý živnostník na tom vydělá. Tenhle argument s kamennou tváří uvedl přednášející Ing. Jiří Fojtík (ředitel sekce metodiky a výkonu daní Generálního finančního ředitelství).

Pořád to není všechno, jsou zavedeny ještě pokuty, tentokrát už s možností přihlédnout k závažnosti pochybení, buď až do výše 50 tis, pokud plátce na výzvu nezmění nebo nedoplní nesprávné nebo neúplné údaje (napadá mě příklad, jsem na dovolené, kde teď už teda budu muset kontrolovat datovku, přijde výzva k doplnění, nebudu mít prostor kontrolovat správnost zadaných údajů vůči papírovým dokladům do 5 dnů, když nezareaguju, bude pokuta určitě 30 tisíc, když zareaguju tvrzením, že jsem uvedl vše správně, jsem v řežimu “pokuta až do výše 50 tisíc”). Pokuta až do výše 500 tisíc je pak určena pro toho, kdo “závažně ztěžuje nebo maří správu daní” ve smyslu výše popsaného, čímž se, doufám, už míní pouze skuteční podvodníci.

Jako zcela nedobrovolného plátce DPH mě to dost vyděsilo. A víte, co je na tom k zblití? Že lidi dál volí Babiše. Jasně, proč by ne, jich se to netýká a na ty živnostníky musí být přísnost.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jakub Malinovský 77,- Kč, Miloš Kraus 400,- Kč, Dagmar Bowyer 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Mirko Hampl 168,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Milena Práglová 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Anonym 222,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miroslav Hlousek 111,- Kč, Bc. Romana Kopecká 500,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Jiří Sika 250,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Robert Schlesinger 200,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Renata Doležalová 100,- Kč, Martin Černý 500,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Jiří Dostál 200,- Kč

Celkem za měsíc: 13 628,00 Kč
Vybráno 38.93%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP

Latest posts by Redakce (see all)

(Visited 72 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (19 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
politicon.cz