schillerovababis
30.10.2019
Kategorie: Ekonomika

Státní pokladna je prázdná

Sdílejte článek:

J3K

Státní pokladna je prázdná. Zcela jasně to dokazuje postupné zvyšování daní, které nás novým daňovým balíčkem čeká. Andrej Babiš už dávno zjistil, že stát nelze vést jako firmu. Respektive možná by to částečně šlo, ale nesměla by to být společnost závislá na dotacích a daňových podvodech. S tím má premiér vcelku slušné zkušenosti. Zdravá firma musí totiž své výdaje upravit vlastním příjmům a vytvářet aspoň minimální zisk, který tvoří určitou zásobu použitelnou na nečekané i očekávané investice a překlenutí doby, kdy se vlivem vnějších okolností nemusí dařit.

Žít na dluh je sice po omezenou dobu možné, ale v zásadě to potírá smysl samotného podnikání. Stát má navíc zodpovědnost za své občany a rizika spojená se zadlužováním jsou příliš vysoká. I proto je vyrovnaný rozpočet přinejmenším nutným zlem, měl by totiž být přebytkovým. Zvláště v době, kdy ekonomika jede. Její momentální zpomalování je předobrazem blížící se krize, kterou překonat bez zásob bude velmi bolestivé. Samozřejmě ne pro stát, protože ten fyzicky nic pociťovat nemůže, jde jen o imaginární osobu, ale pro každého jeho občana. O tom, že momentální vládci zemí jsou většinou špatní hospodáři svědčí zadluženost jednotlivých zemí. Zatímco astronomické zadlužení USA je jedním z faktorů zajišťujících vyšší životní úroveň Američanů, jejich ekonomika natolik ovlivňuje dění ve světě, že další zvyšování jejich dluhů má zákonitě dopad na celý svět. Rotačky tisknou další bezcenné dolary a jejich množství už zdaleka neodpovídá tomu, co jsou Američané schopni vyprodukovat. Rusko místo toho své dluhy splatilo, to i za cenu jistého upozadnění rozvoje hospodářství a teprve nyní se začíná rozhlížet po schopných partnerech. Částečně je nachází v ekonomicky i technologicky silné Číně, což burcuje americkou vládu i veřejnost k ostražitosti. I Donald Trump již pochopil, že je třeba začít šetřit a války všude po světě úsporám moc nepomáhají. V makroekonomice vše souvisí se vším.

Stát je díky daňovým zákonům v podstatě imaginární zloděj a hospodář, za jeho mocí však musíme vždy hledat jen konkrétní lidi. Pokud spravujete vlastní majetek, snažíte se být v plusu. Přechodné období, kdy tomu tak není, pro Vás znamená stres. Zadlužit se kvůli pořízení vlastního bydlení má svou logiku. Menší už to samé pro ukojení chtíče. Lepší auto, dovolená, dárky k Vánocům, to vše je špatným důvodem k návštěvě banky a vzetí si půjčky. Dluhová past poté číhá všude. A protože jde o byznys, lákadel přibývá. Chová li se však stejně stát, jde do celospolečenskou tragédii. Opět je třeba si říct, že peníze získané výběrem daní jsou jen jednou z položek, které jsou na straně příjmu. Bohužel tou nejčastěji zneužívanou. Politici po tzv. Sametové revoluci rozprodali, co mohli. Je to, jako byste vlastnili deset bytů a prodali je s vidinou momentálního zisku. Navíc v době, kdy byla jejich cena nízká. Po revoluci byl přebytek nabídek a chytří a informovaní lidé nakupovali ve velkém, navíc často na úvěry, které jim poskytnul stát a nikdy nebyly splacené. Místo toho jste si ty nemovitosti měli nechat a dlouhodobě je pronajímat, případně je spravovat a prodat ve chvíli, kdy by jejich cena stoupnula. Navíc je třeba si uvědomit, že v devadesátých létech minulého století byla nabídka díky změnám obrovská, podobně prošustrovaly státní majetek vlády i v dalších postsocialistických zemích.

Dostali jsme se tedy do situace, kdy dnešní multimiliardáři vznikli z určité skupiny navázané na naivní a nenasytné politiky. Ti vzešli z proslulých kotelen a doteď se nám snaží kázat morálku. Sami na tom vydělali, postupně se z politiky stáhli na teplá místa, stačili však ještě umístit své rodinné příslušníky do státní rozpočet plundrujících politických neziskovek vydatně ovlivňujících dění u nás. Nyní s nostalgií vzpomínají na dobu Václava Havla a rozkrádání státního majetku. Komu by se po tom nestýskalo? Zlaté rezervy se vypařily, také na důchody uložené peníze zmizely. Státu zbylo sice ještě relativně dost, ale protože jeho tunelování pokračuje, přičemž poslední zásek se podařil Kalouskovi prosazením církevních restitucí a jen o pár let ho předešli solární baroni, tak tu už toho k prodeji a k vylepšení státního rozpočtu moc není. Babiš tak získal zemi, která je, jako by prošla válkou. A protože sám nemá dost a lidi kolem politiků také ne, zneužívají dotace a plundrování zvesela pokračuje. Z cizího krev neteče. Zvyšování daní je tak logickým důsledkem chování předešlých i stávajících generací elit.

Degradace samotného občana je v plném proudu. Vzhledem k tomu, že daňové zatížení je už skutečně na nejvyšší úrovni v historii České republiky a není moc prostoru, kam sáhnout, aniž by se lid bouřil, navíc úspory míří především tam, kde se to dotýká sociálně slabších, je třeba něco vymyslet. Na řadě jsou důchody. Jsme svědky úvah, že by se do důchodu chodilo v 75ti létech. Jde o geniální tah. Pokud by tito lidé opravdu museli tak dlouho pracovat, žádné důchody by nebyly potřeba. Lidé by umírali vyčerpáním dříve. Pokud by chtěli skončit s prací v nižším věku, museli by si celý život šetřit. Samozřejmě tak, aby z toho stát něco měl. Takže při slibovaném zrušení hotovosti a přicházejících záporných úrocích je vcelku jasné, jak by to dopadlo. Řada střadatelů by navíc umřela bez dědiců, z účtů by odtékalo mnoho peněz k státu a těm živým by se to zase nějak zdanilo. No není to geniální?   Je tu ale jeden zádrhel. Tím je logicky zvyšující se nezaměstnanost. Miliony pracujících v důchodovém věku by zabírali místo na pracovním trhu a mladí neschopní fyzické práce by hledali uplatnění kde? Díky vývoji posledních let pravděpodobně v neziskovém sektoru a státních kancelářích. Čímž bychom se vrátili na začátek. A perličkou ještě zůstává jedna maličkost. Proč za této situace navíc dováží Evropa Afričany závislé na sociálních dávkách, které mají stejný zdroj, jako potřebné důchody? To už je úplně mimo mísu. Afričané ekonomiku opravdu nenastartují.

Jisté je, že hledáním cesty, jak z tohoto všeho ven, je návrat k tržnímu hospodářství a relativně drsné formě kapitalismu. Sociální cítění je krásná věc, ale stojí moc peněz. Na to, aby bylo možno dopřát občanům luxus, musí být stát bohatý. Příležitost jsme prošvihnuli. Je třeba začít od mládeže a vést ji k produktivitě. Zavřít desítky vysokých nepotřebných škol, na minimum omezit otvírání humanitních nic neříkajících oborů, oživit učňovské školství a řemeslnou práci. Zároveň by bylo správné se vrátit k zodpovědnému hospodaření v zemědělství v menších celcích a k potravinářské samostatnosti. Ve výsledku to znamená potřebu pracovat. Sice tvrdě a systematicky, ale s vidinou klidného stáří. Práce není sprosté slovo. Problémem zůstává, že na tento výraz už slyší málokdo. Politik, který s tím přijde, bude mít těžkou pozici. Momentálně se o to pokouší Václav Klaus mladší se svou Trikolórou. Hysterie spuštěná liberály svědčí o tom, že ťal do živého. Chceme li vrátit naší zemi na výslunní, kam patří, bude to chtít zatnout zuby a makat. Zvyšování mezd a důchodů v době, kdy na to není, je populismus a plánovaná sebevražda. Zvyšování daní je pouze cesta k větším krádežím. Pokud média a propaganda nezačnou mluvit pravdu, byť nepříjemnou, a lenost zůstane normou, nemá tato krize řešení. Do důchodu pak v 75ti létech půjdou ti, kteří se pracovat nikdy nenaučili a svým dětem tak nebudou mít co předat. Jde o degeneraci lidstva myslícího si, že vyšší IQ za něj vykope výkop, postaví dům, opraví auto. Jenže ono to tak nefunguje.

Autor: J3.K

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc listopad 2020: *****

ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Jan Sabo 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jiří Sika 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Anonym 500,- Kč, Jan a Gabriela Horáčkovi 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Anonym poštou 222,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Petr Čermák 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Martin Golombek 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, MUDr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Lubomír Vylíčil 5000,- Kč, Dagmar Bowyer 500,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, Ludmila Kárská 200,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Olga Petrová 300,- Kč, Vítězslav Nováček 100,- Kč, Jan Bezděk 500,- Kč, Petr Hučín 50,- Kč

Celkem za měsíc: 19 771,00 Kč
Vybráno 56.48%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 2 187 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (28 votes, average: 4,68 out of 5)
Loading...
politicon.cz
81 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.