719283-top_foto1-bznv9
3.12.2018
Kategorie: Ekonomika

Státní dluhopisy: Kolik bláznů se zase najde?

Sdílejte článek:

VIKTOR PONDĚLÍK

Drazí neznámí spoluobčané! Darovali jste mi asi polovinu ze svého platu a já jsem ho utratil. A protože jsem se jaksi nekontroloval a rozhodl se dopřávat si, ani ty peníze od vás mi nestačily. Nadělal jsem dluhy a teď bych chtěl, abyste mi ještě navrch něco půjčili. Teď už vám dám i nějaký ten úrok, ale opravdu jenom malý, takový, že na tom tak jako tak nevyděláte.

Haló, lidi! Pojďte a půjčujte mi!

 

Asi byste mě měli za blázna, kdybych k vám s podobnou žádostí přišel, že? Nejspíše byste mě hnali pověstným svinským krokem. Protože žít si na vaše náklady a pak po vás ještě chtít, abyste platili mé dluhy…

Určitě bych za blázna byl a každý soudný člověk by se na mě vykašlal. Ani korunu by mi nepůjčil. Jenže pokud nejde o mě, to už je jiná, jakkoliv podstata zůstává neměnná.

Český stát začne od tohoto pondělka opět prodávat občanům dluhopisy. Zase se bude dožadovat, aby mu vlastní lidé, kteří už i tak platí jeho chod, ještě půjčili na splácení nadělaných dluhů, respektive na dluhy, které vládci teprve nadělají. Stát bude těm, kdo mu budou ochotni půjčit, platit úrok v průměrné výši 2,07 procenta, což ani samo o sobě nedosahuje ani inflace, natož růstu cen toho, co lidé k životu nezbytně potřebují, jako jsou dejme tomu potraviny. Přičemž v prvním roce dá jen půl procenta a až na konci, kdy už tu bude stoprocentně jiná vláda a určitě i jiné ekonomické podmínky, 4,5 procenta.

České ministerstvo financí zahájí prodej státních dluhopisů určených pro občany se splatností šest let. Celých šest let nebude vyplácet ani úroky, jež se střadatelům mají vrátit spolu s vloženými penězi až za zmíněných šest let. Mínus patnáct procent daně v současnosti (a kdo ví, kolik v následujících letech).

Domácnosti si budou moci koupit tisíc až milion dluhopisů v nominální hodnotě jedné koruny, tedy půjčit politikům po tisícovce až milionu. S tím, že pokud politikům vše dobře půjde, vydaly by se následně i dluhopisy další.

Ministryně financí Alena Schillerová by prý byla ráda, kdyby se prodaly nové státní dluhopisy za 80 miliard korun. Aby stát dlužil českým občanům namísto dosavadních 1,32 procenta rovnou celých asi pět procent z celého státního dluhu.

A pokud snad lidé právě nyní peníze nemají (přece jenom máme na krku Vánoce a leckdo už utratil, co mohl), budou si prý moci tyto dluhopisy kupovat i nadále, průběžně, každý den.

A jak honosně se jenom tyto dluhopisy prezentují! Že prý jsou vydávány u příležitosti stého výročí vzniku republiky a příští rok navrch při stém výročí vzniku československé měny. Proto také nesou název Republika. Óóóóóóóó!

Je to honosné, ale fakt zůstává faktem. Česká republika má ve svém čele hňupy, kteří se chovají ke státním financím notně macešsky, ve stylu „z cizího krev neteče“. A když se mají platit dluhy, prostě si půjčí jinde a vytloukají klín klínem. Protože jim na rozdíl od běžných dlužníků nehrozí exekutor a osobní bankrot. Oni mohou hrát tuhle pyramidovou hru.

Protože se dosud najde v Česku dost hlupáků, kdo jim na to skočí. A kteří vládě půjčí. „Ve jménu republiky“ a na prodělečný úrok, který si navíc jednou sami vyplatí ze svých povinně placených daní.

Autor: Viktor Pondělík

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Pavel Jurášek 100,- Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Alena Albrecht 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Dr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Karel Kubela 83,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Anonym 100,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Jiří Cígler 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Anonym 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jana Slabá 100,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč

Celkem za měsíc: 11 583,- Kč
Vybráno 33.09%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 178 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (29 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...