16.6.2014
Kategorie: Ekonomika

Státem posvěcený teror?

Sdílejte článek:

PAVEL KOVAŘÍK 16|06|2014

Máte firmu? Tak to mi dáte nejspíš zapravdu. Nový zákon o korporacích vstoupil v platnost a majitelům eseróček a akciovek běží lhůta pro změnu zakladatelských smluv. Pokud tak neučiní, čekají na ně sankce. Ptám se proč? Proč mě stát nutí dělat něco, v čem nevidím smysl? Proč musím měnit zakladatelské listiny své firmy, které vznikaly v dobré víře podle platných zákonů? Proč za to musím platit notáři, právníkům a lepit kolky na podání k rejstříkovému soudu? A když to neudělám, vynutí si to státní mašinérie násilím. Podnikatel je opět v roli lovené zvěře.

 

 

Podstata problému je v tom, že nový zákon změnil některá pravidla pro fungování korporací. OK, nechci příliš polemizovat o užitečnosti těchto změn, byť některá ustanovení příliš nechápu. Mě zajímá podnikání, zákazníci, rozvoj firmy. Pravidla si se svými dodavateli a odběrateli nastavím smluvně. Navíc jsem jediný majitel a jednatel svého s.r.o., nepotřebuji tedy řešit vztahy k dalším společníkům.

 

Jenže já musím. Musím si nechat přepsat zakladatelskou listinu, kterou jsem při zakládání společnosti vytvořil v té nejjednodušší možné podobě, jakou zákon umožňoval. Proč věci komplikovat.

 

 

Teď jsem postaven před hotovou věc. Navštívit právníka, nechat si sepsat nový zakladatelský dokument (3.000,- Kč), koupit kolky (2.000,- Kč) a zaplatit notáře (6.000,- Kč). Sečteno, podtrženo bratru 11.000,- Kč. Kdyby to někomu mohlo připadat jako zanedbatelná částka, tak mně ne. Přesně o tuto částku přijde má firma, zaměstnanci, a já ty peníze potřebuji někde vydělat.

 

Nechápu to, že se tento zákon nabourává do již existujících právních dokumentů a vlastně zpochybňuje jejich platnost. Nejsem právník, ale neměla by být právní retroaktivita ve slušných společnostech tabu?! Vždyť tento tah se dá přirovnat ke stavu, kdy uzavřu smlouvu se svými dodavateli a pak jim řeknu, že se smlouva mění, protože jsem se prostě rozhodl. Je to skutečně na hlavu a jen mě to utvrzuje ve všeobecně sdíleném přesvědčení, že poslanci jsou odtržení od reality. Jejich zkušenosti s podnikáním jsou minimální (viz. profesionální politici typu Bohuslava Sobotky, kteří se ve sněmovních lavicích pohybují od útlého mládí), což ostatně dokládá i způsob, jakým lehkovážným způsobem nakládají s veřejnými financemi. A pokud přišli do styku s podnikáním, tak s velkou pravděpodobností snad jen v podobě živnosťáku na poradenské služby, aby mohli sekat faktury za své neužitečné plky nebo abstraktní poradenské projekty financované z dotací.

 

Na celou věc se dá podívat ještě z jiného úhlu pohledu. Pokud u nás máme nějakých 400 tisíc korporací, jedná se tu o více než 4 miliardy. To jsou přímé finanční náklady firem na tuhle záležitost. K tomu si přičtěme čas a další náklady na provedení těchto změn. Tyto peníze si svorně rozdělí notáři, stát a advokátní kanceláře. Pravda, samotní právníci se už několikrát nechali slyšet, že některým ustanovením nového zákona nerozumí. Komu to slouží?

 

Copak nelze nějakým zákonným opatřením paušálně upravit platnost smluv tak, aby nedošlo k takové masové šikaně, proti které není obrany? A pokud ne, není lepší nechat to být? Děsím se toho, že za pár let přijde další chytrá hlava s návrhem na jinou reformu, aby se odstraňovaly problémy způsobené reformou předchozí.

 

A v tom je celý problém. Místo, aby stát firmám podnikání ulehčoval, neustále se po nich vozí. Mládek nahání živnostenské parazity, Babiš zase shazuje podnikatele kecama (jeho slova), že by se měli raději někde nechat zaměstnat, a mluvící hlava Sobotka vymýšlí, kde by mohl z podnikatelů ještě něco vyždímat.

 

Smutné je, že v současném stranickém systému není relevantní politická síla, která by takovéto praktiky shodila ze stolu a pracovala na systematické rekonvalescenci podnikatelského prostředí. Nepodpoře podnikání formou dotací a grantů, ale povolením smyčky kolem krku, aby se firmy mohly pořádně nadechnout a hlavně stát na vlastních nohách.

 

Kdo to ale zajistí? Která politická strana toto dokáže garantovat? ODS se stále ještě babrá ve svých vnitřních diskusích (navíc předkladatelem zákona je její bývalý představitel), TOPka se začíná podobat spíše spolku recesistů a Svobodní se vezou na obecných proklamacích svobodného trhu a neřeší konkrétní věci. A Babišovo „takypravicové“ ANO je ukázkovým příkladem neolevicového konglomerátu hájící zájmy jedné strany. Tedy pardon, jedné firmy.

 

Chci opravdovou protržní politiku! Chci méně státní šikany a více svobody pro podnikatele.

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2020: *****

František Šmíd 700,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, MUDr. Miroslav Kameníček 1000,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Petr Jan 300,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Pavel Novák 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Jan Horáček 500,- Kč, Martin Štěpánek 400,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jan Kupka 1000,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Mirko Hampl 200,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jan Bezděk 500,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Stanislav Esner 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Marin Svoboda 100,- Kč, Ladislav Oudes 500,- Kč, Miloslav Gajdušek 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Bohuslav Maceška 50,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jiří Sika 238,54 Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, ing. Lukáš Vašíček 200,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, Roman Martinek 100,- Kč, Petr Hučín 50,- Kč

Celkem za měsíc: 15 171,54 Kč
Vybráno 43.34%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 13 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (16 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
politicon.cz

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.