28.5.2013
Kategorie: Společnost

Státe dej mi konečně pokoj, mám tě už dost!

Sdílejte článek:

JAN POLANECKÝ 28/05/2013

Už mi z toho všeho jde hlava kolem. Subjektivně se zdá, že množství veřejných problémů spirálovitě narůstá a nebere konce. Pokrytectví politiků napříč všemi etablovanými stranami, zvyšování daní, státní zadlužení, korupce a zpronevěry veřejných činitelů, narůstající regulace a zákony, neustále rostoucí míra dohledu, bezdůvodné špiclování občanů atd. Prostě přebujelý stát. Zcela nepokrytě funguje jen sám pro sebe, resp. pro elitáře, kteří se ho snaží ovládat. Všichni, jako kdyby se už dávno smířili s tím, že občan zde (i kdekoliv jinde na světě) existuje pouze pro stát, že je jeho otrokem, producentem nových daňových poplatníků, nesvéprávným jedincem a ovcí ve stádu, kterou je potřeba řádně oholit a kterou je potřeba donutit, aby příliš nevystrkovala hlavu.

 

 

 

Smířit se s tím vším je fatální omyl, kterého se dopouštíme téměř všichni v podstatě každý den. Stát je útvarem, který vzniknul na ochranu bezpečí a zájmů určité skupiny lidí a měl by se podle toho chovat. Nekompromisně a bez vyjímky. Není zde od toho, aby více či méně terorizoval své občany, ačkoliv, uznávám, hranice mezi vynucením pravidel a neoprávněnou buzerací bývá velmi tenká.

 

Vždyť kolik z občanů tohoto státu si vůbec uvědomuje, že když vyjdou nebo vyjedou na ulice našich měst, jsou téměř permanentně pod dohledem? A kolika lidem to opravdu vadí? Že nic špatného v životě neděláte a tak je vám jedno, že vás někdo neustále sleduje? Že se nemáte čeho obávat? To je fatální omyl a strkání hlavy do písku. Říká se, že když vložíte žábu do hrnce s vodou a postupně zvyšujete teplotu, žába si pomalu zvyká na rostoucí teplotu, až se uvaří. Kdyby se teplota zvýšila naráz, žába by z hrnce vyskočila. Stát (tedy skupina elitářů, kteří jej ovládají) nám stejně tak pozvolně zvyšuje teplotu (resp. utahuje šrouby), my se pomalu začínáme vařit, ale jsme velmi líní nebo slepí s tím něco dělat.

 

Proč o tom všem ale mluvím? Kvůli snaze neustálého posilování role státu. V naší společnosti je velmi silně zakořeněn etatismus, tedy pocit, že stát se o vše postará: o materiální zajištění občanů všech věkových kategorií, o ekonomiku, o bezpečnost, o cokoliv… To je ale opět hluboký omyl. Stát neprosperuje, protože efektivně vykonává svoje funkce. Stát prosperuje, pokud bez státních zásahů prosperují jeho jednotlivé stavební kameny, tedy jednotlivci a firmy (nejvíce je toto pravidlo pochopitelně viditelné v oblasti ekonomiky). A naopak, o co více se stát (neefektivně) přimotává do existence a díla jednotlivých entit ve slepé či pokrytecké víře, že koná veřejné dobro, o to více pak sám skomírá. Vždyť připadá vám normální, že stát odebírá průměrně vydělávajícímu občanovi tohoto státu nadpoloviční většinu jeho ročního příjmu? Mně nikoliv. Ale možná patřím do menší části populace, která si tuto absurditu velmi citlivě uvědomuje.

 

Většina občanů se rovněž etatisticky spoléhá na vyřešení problému korupce ze strany státu, doufajíce, že politici, kteří se populisticky bijí v hruď, to vše mohou zajistit. Nemohou. A i kdyby mohli, je zřejmé, jak by byl (vlastně je) tento přístup naivní. Neboť chtít po politicích, aby si vlastnoručně podřezávali vlastní židle v rámci přebujelého státního aparátu, je naprosto absurdní. Dávají se obvykle naivní recepty, jak potlačovat důsledky přerostlého státu, který ke korupci a klientelismu přímo vybízí. Důsledky jsou ovšem ve své podstatě neřešitelné a žádné apely na morálku či represe je nevyřeší (viz korupcí prorostlá Čína a související trest smrti). Proto je nutné řešit samotnou příčinu, která je pro korupci živnou půdou, tedy samotnou existenci zhoubně přerostlého státu a státního aparátu. Mluvím zde o množství regulací, zákonů, razítek, úředníků, dotací, kontrol, restrikcí atpod.

 

A přitom mnoho ze zmiňovaných problémů, se kterými se denně na úrovni státu potýkáme nebo které nás každý den zlobí, mají poměrně jednoduchý recept na řešení. Je jím zmenšení státu samotného a jeho vlivu na naše životy. Nemluvím tím o jeho likvidaci, ale o podstatném zmenšení a tím i zefektivnění. Jasná, srozumitelná a jednoduchá pravidla včetně jejich vynucení (tj. stát) jsou potřeba a já uznávám nutnost jejich existence v případě zajištění opravdu základních funkcí (např. bezpečnosti).

 

 

Přechod od „velkého“ k „malému“ státu by však samozřejmě nebyl jednoduchý. Ba právě naopak, byl by pro velkou část obyvatel naprosto bolestivý. Například uplatnění neproduktivních státních úředníků na reálném trhu produktivní práce (který by díky své státem zapříčiněné zakrnělosti po určitou dobu nenabízel dostatek pracovních příležitostí) by pro mnohé bylo nepřekonatelným problémem. A to ani neuvažuji o nutnosti mnohých převzít osud a starost o sebe sama do vlastních rukou.

 

Etablované parlamentní strany, stejně tak jako drtivá většina neparlamentních stran, nenabízí skutečná řešení související s přebujelým státem. Jejich programem je naopak další posilování jeho role v té či oné podobě a pouhé hašení důsledků tohoto přístupu. Existuje však prozatím neparlamentní strana blížící se hranici pro vstup do Poslanecké sněmovny, která likvidaci metastázovaných částí státu nabízí. A já pevně věřím, že do příštích parlamentních voleb ještě výrazně více pravicově smýšlejících voličů pochopí, že právě tato strana jako jediná nabízí autentický pravicový liberální program s jasnou koncepcí a návrhem racionálních řešení.

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc prosinec 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, RNDr. Richard Čapek CSc. 400,- Kč, Eva Edler 300,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Lenka Poncarová 300,- Kč, Martin Dindoš 500,- Kč, PharmDr. Lubomír Vylíčil 5000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jiří Sika 200,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Pavel Fila 50,- Kč, Pavel Sejrek 100,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Lukáš Vašíček 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Bc. Michal Hajdučko 300,- Kč, Martin Kubíček 2000,- Kč

Celkem za měsíc: 14 900,00 Kč
Vybráno 42.57%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 63 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (10 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...