statfin
21.9.2017
Kategorie: Ekonomika

Stát zničil život desítkám lidí. A říká jen: Sorry jako

Loading...
Sdílejte článek:

FILIP HUMPLÍK

Ministr financí Ivan Pilný (ANO) přistoupil k nečekanému kroku. On i jemu podřízená finanční správa několik měsíců opakovali, že berní úředníci v Česku nezneužívají své pravomoci. A najednou se omluvil.

“Je zřejmé, že pro 19 firem to znamenalo neoprávněnou likvidaci. Za to jsem se omluvil a snažíme se to minimalizovat,” řekl Pilný. Omluvil by se stejně blahoskonně, kdyby šlo o 19 nefér trestů smrti?

“Jen” 19 firem bylo odsouzeno neprávem.

“Jenom” 19 firem bylo zničeno.

Za tou devatenáctkou firem jsou ale lidi.

Minimálně 19 rodinám majitelů těch firem neoprávněný zásah finanční správy zničil život.

Další desítky zaměstnanců těch firem přijdou o plat, jejich rodiny o část plánovaného příjmu. Spousta z nich bude hledat práci, možná nenajde, třeba skončí na pracovním úřadě a na podpoře.

Představuju si to u sebe. Moje firma nedělá státní zakázky, nebere dotace. Zaměstnáváme zhruba osmdesát lidí na běžný pracovní poměr. Doufám, že jsou u nás spokojeni. Vystavujeme desítky faktur, stovky jich dostáváme. Daně platíme.

A přijde finanční správa a ze dne na den mi firmu zastaví. Najednou nemám na výplaty, nezaplatím dodavatelům. Logicky z toho budou vinit mne. Ne finanční správu.

Lidé, kteří pro mne pracují přes deset let. Dodavatelé, se kterými mám dlouhodobé smlouvy. A počítají se mnou jako se spolehlivým odběratelem.

V jejich očích budu najednou šmejd, který neplní své závazky.

Rodina mi vynadá a začneme řešit, z čeho budeme žít.

A ministr financí se mi po pár měsících omluví.

Nepoděkoval bych mu.

Tohle je jedna z těch věcí, proč jsme zrušili trest smrti.

Jen si to představte: Stát popravil 19 lidí neoprávněně, omlouváme se.

Ivan Pilný je v tom nevinně jenom částečně. Už nekandiduje. Ale naskočil do vlaku Andreje Babiše, který ho na jedné odbočce z jídelního vozu vyhodil. To ale jeho vinu nezmenšuje.

A Don Andrej Babišoni, který celou tuhle štvanici za svého šéfování ministerstvu financí rozpoutal? Je mu to jedno. Bude tvrdit, že s tím nemá nic společného.

Ale mysleme na těch devatenáct firem. Na daně, které už nikdy nezaplatí. Na jejich majitele a rodiny. Na jejich zaměstnance a příbuzné. A na právní stát, ve kterém chceme žít.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc listopad 2019: *****

Jan Procházka 500,- Kč, Jakub Malinovský 36,- Kč, Eduard Ezer 1000,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Jan Bezděk 1000,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Pavel Šána 107,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Roman Dejmal 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč

Celkem za měsíc: 7 393,00 Kč
Vybráno 21.12%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 41 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (26 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
33 komentářů
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.