babiszemanvirrousky
13.4.2020
Kategorie: Společnost

Stát v krizi selhal. Takže chceme, aby měl ještě větší roli a vliv

Sdílejte článek:

COM/PL

„Je na posouzení každého z nás, zda to, že nás ‚stát‘ léčí, vzdělává, dopravuje, špehuje a jinak dbá o náš blahobyt, odpovídá našim nákladům na něj,“ píše ve svém komentáři pro server Reflex.cz předseda Libertariánského institutu Roman Kříž.

Nynější koronavirová krize dle něho problémy a s tím související pravomoci státu posílí. Státnímu aparátu se prý „opět podaří otupit nespokojenost občanů slibem ‚zjednání nápravy‘ a lidi si prostě zvyknou“.Lidé si podle Kříže zvyknou stejně tak, jak si zvykli, že „jezdí po rozbitých silnicích, soudy soudí pomalu a mizerně, že pošta a České dráhy fungují tak, jak fungují, že se dotují zbytečnosti, že policie více dbá na vybírání pokut za rychlou jízdu než o bezpečnost silničního provozu, že je stát obere na důchodech, že si je stát pěstuje na daně, aby stát byl bohatý a oni chudí…“

„Zvyknou si zřejmě i na to, že z deklarované péče státu o jejich zdraví (za jejich peníze) nakonec zbyde jen nutnost ušít si doma provizorní roušky,“ poznamenává.

Sám řadí společenské elity do čtyř kategorií. V té první jsou podle něj lidé, kteří chtějí vládnout a čerpat z toho výhody, přičemž „jejich společným rysem je nedůvěra v obyčejné lidi, cítí se být povoláni k tomu, aby určovali ostatním, jak mají žít“.

Druhou skupinou jsou ti, kteří jsou na financování ze státu závislí, či je pro ně silný stát výhodnější. Jednat se má o některé lidi z akademické sféry, úředníky a také o část sportovců, umělců, neziskovek, podnikatelů a dalších profesí, lidí, kteří se nechtějí „trápit s přesvědčováním platících zákazníků na volném trhu“.

Následují elity „stát komentující“. Sem prý patří novináři, politologové a další, kteří se živí referováním o společenských a ekonomických problémech a jejich řešeních. „Novinářská elita se pak pídí po HLP (hluboký lidský příběh), zdokumentuje nějaký problém a následně útočí na politiky a úřady s všetečnými dotazy typu ‚Co s tím hodláte dělat?‘, na který zpravidla následuje reakce politika či úřadu ve smyslu ‚Přijmeme zákony/opatření, jež zajistí, aby k této politováníhodné události již nikdy nemohlo dojít.‘ Tato činnost se nazývá ‚investigativní žurnalistikou‘, vytváří další tlak na zvyšování role státu a zpravidla se vyznačuje nepochopením skutečných příčin problému, který zkoumá a jehož řešení požaduje,“ popisuje.

Poslední skupinou jsou elity smířené s aktuálním stavem. Brojit proti systému se těmto lidem, podle Kříže, nevyplatí, neboť „potenciální zlepšení při změně systému by nebylo rozhodující pro zlepšení poměru výnos/náklad“.

Proto podle komentátora není od těchto všech skupin lidí jakákoli motivace napadat roli státu a stát tak „neustále obhajuje svoji činnost a zároveň vytváří poptávku po dalším rozšíření své agendy“.

Stát většinu svých aktivit směřuje na regulace a přerozdělování: „Stát nemá žádné peníze, které by předtím někomu nevzal. Bere tedy peníze všem, reguluje a vytváří zdání, že většině lidí poskytuje více služeb, než tvoří jejich náklady,“ podotýká Kříž. K fungování základních složek sátu by podle něj stačila pouze plošná DPH ve výši 10 %.

„Je na posouzení každého z nás, zda to, že nás ‚stát‘ léčí, vzdělává, dopravuje, špehuje a jinak dbá o náš blahobyt, odpovídá našim nákladům na něj,“ přikládá.

Píše, že je „velmi málo obyčejných lidí, kteří by na redukci státní agendy prodělali“. Příkladem jsou důchodci. Ti podle Kříže „zjevně netuší“, že zvýšením jejich důchodů, vláda vzala tuto částku zvýšenou o administrativní část jejich vydělávajícím dětem. „O tom, že nebýt státu, nebyli by nuceni čekat na vládní almužnu, ale byli by multimilionáři užívající si podzim života,“ poznamenal.

Ukázal i směrem k vysokým cenám nemovitostí a k ceně nájmů. Prý málokoho napadne, že za tím stojí komplikovanost a nákladnost stavebního řízení či ekologické normy. „Jako příklad je možné uvést ukrajinský Kyjev, kde po odstranění restrikcí ze strany státu a samosprávy došlo k intenzivní výstavbě a k poklesu cen nemovitostí na pětinu (sic!),“ píše.

A dopady na naši společnost závislou na státu můžeme, dle Kříže, vidět i během koronavirové krize. A to nejen vzhledem k nedostatku zdravotnického materiálu.

„Děti jsou školou vedeny k tomu, že ‚autorita‘ rozhodne, co budou dělat, kdy, s kým, jakým způsobem…“ poznamenal. Vše pak končí „oblíbeným udáváním (‚paní učitelko, Horáček pod lavicí svačí!‘), v dospělosti se projevujícím účastí na Účtenkovce nebo hlášením policii výskytu jedinců v přírodě nenosících roušku“.

Proto hrozí do budoucna, že i přesto stát opět posílí: „Že stát v případě koronavirové pandemie selhal, je zjevné. Že selhat musel, je zřejmé rovněž. Že výsledkem bude většinové volání po větší roli státu, je velmi pravděpodobné. A že to situaci nezlepší, ale naopak, je nabíledni.“

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2021: *****

Josef Budějovský 500,- Kč, Jiřina Kozáková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Rene David 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, ing. Jiří Babinský 500,- Kč, Věra Baarová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč

Celkem za měsíc: 6 100,00 Kč
Vybráno 17.42%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 923 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (26 votes, average: 3,81 out of 5)
Loading...
49 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)