jidlojidelna
28.12.2018
Kategorie: Ekonomika

Stát proti chudým XXX: Obědy pro děti zdarma

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (9 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Sdílejte článek:

FVL

Děti by neměly mít hlad, každé dítě má právo na jídlo a stát by měl pomáhat slabým, a proto je velmi dobrý nápad zavést obědy ve školách pro děti zdarma. Opatření se zdá na první pohled naprosto pozitivní pro chudé lidi, opak je ale pravdou.

V první řadě chudí lidé, kteří nemají zrovna děti ve škole budou platit obědy i svým bohatším spoluobčanům, kteří si obědy dosud hradili sami. Ten kdo nemá děti vůbec, teď nově bude hradit obědy dětí, kteří vůbec nejsou jeho místo toho, aby naložil s penězi podle svých potřeb. Zničí se jakákoliv možná alternativa školních obědů, protože variantě „zdarma“ se dá jen těžko ekonomicky konkurovat. Ve výsledku to povede k horšímu plnění nebo vyšší ceně obědů, kterou zaplatí daňoví poplatníci. Opatření také zpřetrhá informaci o skutečné hodnotě oběda, čímž může způsobit, že si například děti nebudou jídla tolik vážit, nebo že se bude ještě více plýtvat jídlem.
 .
Další zásadní argument je ten, že zavedením opatření se zničí nebo omezí dobrovolná iniciativa typu „Obědy pro děti“, která se problematikou aktivně zabývá a pomáhá tam kde je potřeba – to povede k tomu, že se lidé budou více spoléhat na pomoc státu místo toho, aby si dobrovolně pomáhali navzájem – poté, když stát selže v poskytování nějaké služby, tak nebudou existovat struktury, které to dokáží efektivně vyřešit, protože je stát předtím udupal svým monopolem. Kromě této iniciativy existují i státní programy, které se snaží cílit právě na děti, jejichž rodiče si oběd nemůžou dovolit – plošné opatření je jen horší cílení pomoci a tedy mnohem větší neefektivita.

.

Řešení je nezavádět vůbec žádné obědy zdarma. Stát by neměl expandovat do dalších odvětví a měl by zde přenechat prostor pro charity a iniciativy, které fungují na bázi dobrovolnosti a mají mnohem větší efektivitu.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2019: *****

Jan Procházka 500,- Kč, Yvona Škurková 100,- Kč, Jaromír Ohnůtek 150,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Petr Novotný 500,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Ivanka Trávníčková 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Robert Kulíšek 250,- Kč, Petr Luňák 600,- Kč, Vlastimil Běhan 50,- Kč, Jan Olšák 500,- Kč

Celkem za měsíc: 3 300,00 Kč
Vybráno 9.42%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 25 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
loading...
politicon-banner
14 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.