18.11.2013
Kategorie: Společnost

Stát miluje průměrného člověka

Sdílejte článek:

OD:JAKUB SKALA 18|11|2013

Představte si, že by stát skrze nějakou šikovnou definici prohlásil, že auta musí být poskytována veřejně jeho prostřednictvím. Ožehavým tématem by mohla být například barva těchto státních automobilů. Jak by také mohla vypadat předvolební debata?

 

 

Komunisté by tvrdili, že auta mají být červená.

ČSSD by prosazovala modrá auta.

ODS by byla pro modrá auta bezplatně a nadstandardní červená za příplatek.

TOP09 by odmítla vyhraněnost jednotlivých názorových proudů a přišla by s kompromisem: auta budou fialová, a tak budou spokojeni všichni.

 

Inu, spokojený by byl asi málokdo.

 

Příklad je sice trochu přitažený za vlasy, ale bohužel není příliš vzdálen skutečnosti z jiných odvětví. Stát nenechává prostor pro pluralitu preferencí. V podání státu existuje zpravidla jedno řešení, které musí platit pro všechny bez ohledu na to, zda takové řešení chtějí, nebo ne. Jedny školy, jedny nemocnice, jedno MHD, jedny silnice…

 

Jak už to bývá, na druhé straně stojí dobrovolná spolupráce jedinců. Tam, kde je ponechána svoboda výběru, se objevuje obrovská škála zboží a služeb, která se snaží co nejvíce přiblížit skutečným přáním zákazníků. Neexistuje jen jeden výrobce mobilních telefonů, je jich tucet a každý z nich nabízí celou řadu různých modelů od low-endových až po ty špičkové. Každý zákazník si potom sám může vybrat, který telefon se nejvíce blíží jeho preferencím a jeho možnostem. Vybírá ze stovek kombinací různých parametrů. Může si sám zvolit.

 

 

A v tom tkví jádro pudla. Svoboda volby je jedním ze zásadních faktorů na cestě k většímu bohatství (nejen materiálnímu!), a tedy i lepšímu životu. Na volném trhu dokáží podnikatelé uspokojovat i ty nejmarginálnější zájmy jednotlivců počínaje skákání padákem a konče třeba jízdou Kaipanem. Na trhu si může každý vybrat z tisíců možných produktů. Na druhé straně u služeb poskytovaných státem je výběr minimální. Musíme (a skutečně musíme) brát to málo, co nám nabízí. Tato nabídka je potom určena zhruba tím, co by si přálo největší množství voličů. Pokud budete mít trochu nestandardní požadavky, máte smůlu. To politikům oblíbenost nezajistí.

 

Jistě by někdo mohl namítnout, že i u státu si můžeme vybrat – vždyť každá strana nabízí jiný pohled na to konkrétní téma. V první řadě je otázka, nakolik vyčerpávající tento výběr je. Stačí nám vybírat si z pár možností? Mnohem větším problémem ale je, že si vybíráme ve všech oblastech naráz. Musíme se zároveň rozhodovat o školství, zdravotnictví, dopravě, sociální politice atp. Šance, aby se některá ze stran přiblížila skutečným přáním člověka, je minimální. Dává to asi tolik smyslu, jako vybírat si naráz čtveřici auto, telefon, stůl a lustr.

 

Kdyby si člověk alespoň vybral a měl jistotu, že přesně to následně dostane. Když z obchodu odejdete se Samsungem, už vám ho nikdo nevezme. Když ale hodíte lístek do urny jedné ze stran v naději, že snad dostojí svému programu, nemáte žádnou jistotu, že tomu skutečně takto bude. Můžete jen doufat.

 

Ve chvíli, kdy rozšíříme princip, podle kterého stát poskytuje služby, i na další odvětví, přijde nám tento způsob rozhodování zcela groteskní. Přesto si ale stále značná část lidí myslí, že současný způsob rozhodování je nezbytný. Buď modrá auta, nebo červená. Nic jiného. Naštěstí existují odvětví, ve kterých nejsme nuceni automaticky akceptovat státní řešení. Čím víc odvětví mimo rukou státu bude, tím se budeme mít lépe.

 

 

ZDROJ: mises.cz

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jakub Malinovský 77,- Kč, Miloš Kraus 400,- Kč, Dagmar Bowyer 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Mirko Hampl 168,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Milena Práglová 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Anonym 222,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miroslav Hlousek 111,- Kč, Bc. Romana Kopecká 500,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč

Celkem za měsíc: 7 378,00 Kč
Vybráno 21.08%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 34 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (5 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
politicon.cz

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.