5.3.2014
Kategorie: Politika

Stát je skvělý … nebo ne?

Sdílejte článek:

OD: MARTIN BULÁK 05|03|2014

 

I ti největší socialisté a zastánci velkého státu si uvědomují, že stát je v mnoha oblastech nefunkční a škodlivý, ale mnozí argumentují tím, že stát funguje v jiných partikulárních oblastech skvěle, a že bez něj by se zde nežilo dobře. Třeba jen tu a tam něco poopravit. Lidé prostě – a asi i logicky – se v první řadě soustředí vždy jen na to, co je vidět . Hlavní problém státu je ale v tom, co vidět není.

 

 

Pokud jste nekuřák, tak si možná řeknete, že stát je skvělý pokud přikazuje restauracím a barům, aby vyhradily prostor pro nekuřáky, nebo aby úplně zakázaly lidem ve vlastních prostorách kouřit. No už nevidíte to, že mnohé podniky si úpravy buď nemohou dovolit ( a proto skončí ), nebo je následně musí promítnout do cen, na což v konečném důsledku doplatí jen zákazníci. Rovněž nevidíte ani to, který podnik by i bez takového nařízení nabídl nekuřácké prostory, a tedy takto tržně získával zákazníky, kteří preferují podniky, kde se nekouří .

 

Minimální mzda je dalším příkladem, kde si lze řeknete, že jako super, že je tu stát, který určuje minimální hranici, pod kterou ten ” hnusný kapitalista ” při vyplácení mezd nemůže jít. No už nevidíte to, že je to spíše hranice, pod kterou skutečně nikoho legálně nemůže zaměstnat. Nevidíte lidi, kteří by jinak mohli být zaměstnáni – lidé s nízkou kvalifikací nebo absolventi, kteří by souhlasili s nižší mzdou, aby nabrali zkušenosti a pracovní dovednosti, protože by to určitě viděli pro sebe jako lepší řešení, než sedět doma a nedělat vůbec nic. Stát místo toho reguluje dál, eviduje velké množství nezaměstnaných mladých a snaží se je zaměstnávat uměle z prostředků (daní) těch, kteří pracují .

 

Eurofondy jsou skvělá věc, řeknete si. Stavějí se za ně cesty, hřiště, obnovují historické stavby … no už nevidíte to, že jednak každý občan prostřednictvím daní odvádí velkou sumu do Bruselu,  a i ​​kdyby tomu tak nebylo, nevidíte to, jak eurofondy likvidují konkurenční prostředí. Pokud někdo získá (i díky úplatkům) dotaci, má oproti svému konkurentovi velkou výhodu. Může nabízet kvalitnější a levnější služby – díky penězům z daní. Samozřejmě každý dotaci získat nemůže – objem prostředků je limitován. No a co je podstatné – zákazník nepřišel dobrovolně k jednomu ze subjektů na trhu a nepodpořil jej vzájemnou výměnou (koupí služeb nebo produktů), ale peníze mu byly pod hrozbou vězení odejmuty (byl zdaněn) a nějakým úředníkem následně jinému subjektu přiděleny.

 

Řeknete si možná, že jaký je stát skvělý, když dohlíží na monopoly, pořádně je zdaňuje, licencuje a reguluje, aby “naplnil státní kasu “. No už možná nevidíte to, že “díky” tomu vysokému zdanění, licencování a regulování ty monopoly vlastně vznikají, a proto žádný jiný potenciální, byť jen malý konkurent, nemá šanci vstoupit na trh kvůli extrémním nákladům a tak lze nabídnout nižší ceny a kvalitnější služby.

 

Je skvělé mít stát, který dotuje různé sporty, staví hokejové a fotbalové stadiony, podporuje sportovce v účastech na světových akcích apod. .. No jaké by to asi bylo, kdyby lidé řekněme nebyli zdanění vůbec a stát by nedotoval vůbec nic ? Lidé by tak měli minimálně o 100% více prostředků s nimiž by mohli disponovat. Mohli by se sami rozhodnout, jaký sport podpoří. Byl by to hokej , fotbal, floorball , tenis nebo něco úplně jiného? Sportovci by se při takové přímé podpoře možná i více snažili a lidé by se o jejich výkony i více zajímali. To se ale nikdy nedozvíme, protože o tom, co se nám “má líbit” více nebo méně, nerozhodujeme my, ale politici.

 

 

Možná vás napadnou ústavní práva proti diskriminaci. Pokud je někdo řekněme proti Romům, homosexuálům, židům nebo muslimům a nechce je ve svém podniku, jak může být na škodu věci, když mu stát přikáže takové lidí neodmítat? No uškodí to právě těm lidem, kterým měl stát v úmyslu pomoci. Zkusme si představit co by se stalo , kdyby se na trhu vyskytoval někdo takový, kdo by iracionálně diskriminoval na základě sexuální orientace, barvy pleti, vyznání, nebo jiných faktorů a společnost by takové jednání odsuzovala. No v případě volného trhu by takový podnikatel ztrácel zákazníky a získávaly by takové podniky, které by nediskriminovaly. V ideálním případě by takový podnik zkrachoval. To se ale nestane v případě, že stát plošně přikáže všem nediskriminovat, tedy po správnosti – diskriminovat, ale přesto u sebe strpět. Takový špatný podnikatel bude mít nadále tytéž příjmy z podnikání a navíc nenávist vůči těmto lidem podpořena státní regulací pod hrozbou sankcí se bude v něm jen nadále stupňovat.

 

Takových příkladů by se dalo uvést mnoho. Všude tam, kde se stát vmíchává do volného trhu, nadělá vždy více škody než užitku. Politici si všímají jen toho užitku, který rádi prezentují veřejnosti – no velkých škod z toho vyplývajících, které na první pohled nejsou vidět, si všimne jen málokdo. Trh není dokonalý a nikdy nebude. Lidé mají neustále tendenci požadovat řešení státem, pokud se jim něco nelíbí. Škoda že si neuvědomují to, že státní řešení jim v konečném důsledku vždy jen uškodí.

 

 

ZDROJ: menejstatu.sk

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2022: *****

RNDr. Richard Čapek CSc. 400,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Miroslav Příkopa 500,- Kč, MUDr. Richard Domín 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Pavel Fila 50,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jiřina Gyárfásová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Daniela Frumarová 500,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Karel Kubela 100,- Kč, Jiří Stejskal 500,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Anonym 500,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Petra Rohlíčková 111,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, Blahomír Skoupý 200,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Pavel Sejrek 200,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč

Celkem za měsíc: 12 633,00 Kč
Vybráno 36.09%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 83 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (14 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...