schillerovababis
7.8.2020
Kategorie: Ekonomika

Stát jako firma, firma jako stát

Sdílejte článek:

DAVID FORBELSKÝ

Pan premiér nám tu již druhé volební období ukazuje, jak řídí své firmy. Tedy tak transparentní to on zase není, aby nám tu ukazoval přímo na těch firmách, a jeho firmy teď vlastně vlastní naprosto nezávislá osoba, proto aby neměl přehled o tom, v čem zrovna jeho firmy podnikají a on tak svým politickým vlivem a hlasováním nemohl těmto firmám, třeba pomocí zákona, přihrát nějakou tu miliardičku. Tou osobou je jeho manželka, asi si spolu moc nepovídají, a tomu se dá podle instagramu ctěné choti celkem věřit.

Ale to je pohádka jiná, vhodná pro bulvární novináře.

Co mě zaujalo je ta myšlenka řídit stát jako firmu. Tedy ani mě tak nezaujala myšlenka jak řídit stát. Stát v současné podobě je prostě neuřiditelný i kdybychom sehnali 200 Mirků Dušínů do parlamentu 20 Jindrů Hojerů do vlády a svatého na hrad.

Onkolog by řekl, že stát už metastázoval a zbývá jen nasadit léky tišící bolest. Je jen otázkou času, kdy stát zabije své hostitele, tedy podnikatele a firmy. Ale zkusme otočit ten myšlenkový pochod intelektuálního giganta, který toho času třímá otěže ve Strakově akademii. Takže myšlenku otočíme a založíme firmu, kterou budeme řídit jako stát.

Je celkem jedno co bude vyrábět. Ale pro své zaměstnance bude přímo blahodárcem. Jako majitel firmy pro začátek rozhodnu, že každý zaměstnanec dostane dejme tomu 50 000 Kč měsíčně.

Já jako zakladatel budu pochopitelně bez platu, jsem přeci mesiáš. Jelikož, jak jsme řekli, stát již metastázoval natolik, že si ukrojí část peněz z každé koruny, která se na jeho území objeví a jen trochu se pohne. Takže zaměstnancům na ruku přijde 27 766 Kč.

(Pro podrobnosti si do nějaké mzdové kalkulačky dejte hrubou mzdu 37 300 a vyjdou vám pro mě jako zaměstnavatele náklady přesně těch 50 tisíc, které jsem vám jako zaměstnancům slíbil).

Takže nastane den výplaty a vy stojíte před mzdovou účetní, která vám má vyplatit v potu tváře vydřených 27 766 korun, a vy už přesně víte, za co je utratíte.

Ale počkat!!!!

Já vám přece zajistil práci, máte tu teplo, teče tu voda, v závodě funguje ostraha a dokonce máme i závodního lékaře a jednotku hasičů. To přece není zadarmo a já neberu žádný plat, takže se musíme nějak dohodnout co třeba takových 15% poplatek za služby, které vám naše firma poskytuje? To je přeci fér!

Takže mzdová účetní z vašeho výplatního sáčku (ano to kdysi fakt existovalo) odsype 4 100 korun na pokrytí toho nejzákladnějšího provozu firmy.

Ale naše firma jde ještě dál!

My se dokonce o své zaměstnance staráme i v době kdy už u nás nepracují! A to jistě uznáte, že je benefit jakého se od ostatních vydřiduchů jen tak nedočkáte. A pochopitelně nic na světě není zadarmo, a taková doživotní záruka příjmu jistě stojí tak řekněme za… no třetina je dost, tak těsně pod asi tak 31,5 % je v pohodě ne?

Za to se každý bude mít alespoň jakžtakž, i když o práci přijde, nebo zastárne. Takže odsypeme dalších 6 500 korunek. To víte, firma je tu dlouho a lidí, kteří jsou už v důchodu, stále přibývá.

Pak tu máme taky tu partičku, která měla zametat tovární dvůr, ale o jisté doby do práce sice nechoděj, ale přece je nenecháme umřít hlady, tak jim z těch šesti a půl tisíce taky něco dáme, přece nechceme, aby nám tu z hladu kradli v kantýně.

Ale co když onemocníte? Péče závodního lékaře je sice už v 15% dani, ale ta pokryje tak jeho plat, plat sestry, otop a světlo v ordinaci.

Léky, licence, obvazy a všechny ty sepeptičky okolo lékařské praxe, to jsou pálky, to mi věřte. Je fakt, že pravděpodobnost, že onemocníte, je nižší než ta, že zestárnete, tak na doktora bude stačit míň. Řekněme jen 13,5 %. Takže odsypeme dalších 2 700 na doktora. Kolik že vám to zbylo z těch 27 766, na kterých jsme se dohodli?

27 766 – 4 100 – 6 500 – 2 700 to je suma sumárum nějakých 14 a půl tisíce…

A sakra to se zdá málo i mně…

No něco s tím uděláme, já se uskromním a řekněme, že každému zaměstnanci odpustím, no dejme tomu 2 tisíce z té původní daně, takže tady máte zpět 2 000 a berte to jako dárek od hodného zaměstnavatele.

Takže tu máte 16 a půl tisíce čistá ruka.

Jo, a jestli to chcete utratit všechno tady za jídlo tak vás musím sice nerad, ale musím upozornit, že v kantýně je na jídlo přirážka 15 % z ceny a na ostatní věci 21 %. To víte, dal jsem vám přece za svého ty dva tisíce tak je přece jasný, že alespoň něco chci zpátky.

Cože? Že už toho máte dost a chcete si v kantýně koupit cigára a chlast?

Víte jak je to nebezpečné? A jak vám to škodí zdraví?

Takže za každou flašku si beru kilo a za krabičku cigaret asi 80 korun, je to pro vaše zdraví!

Jo a zařídil jsem vám i zaměstnaneckou benzínovou pumpu, to taky něco stálo, takže ke každému litru benzínu si připočítejte 13 kaček a k celkové ceně opět tu mou přirážku 21 %.

Nezapomeňte, že to osobně dělám bez platu a navíc jsem vám dal ty dva tisíce ne?

Zní vám to fér? Pracovali byste v takové firmě?

Když vidím výsledky průzkumů i voleb, většina asi ano… Mnoho lidí dá bohužel přednost špatné, ale jakžtakž jisté péči, před vlastní zodpovědností, která by mu přinesla mnohem větší prospěch. Schválně si spočítejte, kolik byste měli na důchod ušetřeno v tomto případě za 35 let, které po vás současný důchodový systém chce. 12 × 35 × 6500 to je 2 730 000 a to jen kdybyste si to dávali do matrace. I jen s jednoprocentním ročním úrokem to bude přes 3 miliony.

Já bych radši bral tohle, než trnout co do té doby zase stát s důchody vymyslí. Pokud se vám chce hledat vzorec na složené úročení, zkuste si vypočítat, kolik by to bylo, pokud byste to uložili třeba jen na 1% úrok.

Chtěli byste dělat v takové firmě? A co kdybyste museli, protože vám od malinka tvrdí, že již narozením jste s tou firmou uzavřeli smlouvu? Co by vám zbylo, pokud byste chtěli víc? Někteří by nekupovali v kantýně, ale pokud by měli to štěstí a bydleli vedle jiné firmy, která v kantýně u jídla nebere 15 ale jen 5 %. Jiní by nedbali pofiderně uzavřené smlouvy a rozjeli se pracovat do jiných firem. No a mnoho dalších by se rozhodlo, že se pokusí alespoň po kouskách si potají v té firmě něco uzobnout. Tu vezmou roli toaletního papíru, ti šikovnější a odvážnější by zajišťovali dodávky jiných firem do této za malou provizi… Takže ta firma by pomalu ztrácela na výkonu a začala by se zadlužovat… Jak dlouho asi vydrží?

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2020: *****

František Šmíd 700,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, MUDr. Miroslav Kameníček 1000,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Petr Jan 300,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Pavel Novák 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Jan Horáček 500,- Kč, Martin Štěpánek 400,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jan Kupka 1000,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Mirko Hampl 200,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jan Bezděk 500,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Stanislav Esner 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Marin Svoboda 100,- Kč, Ladislav Oudes 500,- Kč, Miloslav Gajdušek 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Bohuslav Maceška 50,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč

Celkem za měsíc: 14 083,00 Kč
Vybráno 40.23%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 470 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (8 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
politicon.cz
3 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.