EUVIR
7.4.2020
Kategorie: Exklusivně pro PP, Společnost

Starosti EU v době koronakrize

Sdílejte článek:

LUBOMÍR VYLÍČIL

vylicilV posledních dnech a týdnech rezonují naším veřejným prostorem čím dál silnější hlasy, že Evropská Unie v „koronavirové” krizi (opět) trapně selhala. Že svým občanům v ničem podstatném nepomáhá, že jen bezradně přešlapuje, peskuje aktivní, soudí neposlušné, ale nic užitečného nepřináší. Že zkrátka není k ničemu.

Nic však nemůže být vzdálenějšího pravdě! Evropská unie koná! Zatímco my se tu zabýváme margináliemi, jako je jakýsi „netopýří” virus a řešíme pomíjivé prkotiny okolo úmrtnosti, nakažlivosti a ekonomických dopadů karantény, EU už plánuje naši budoucnost. Světlou, pochopitelně. A k tomu ještě bezuhlíkovou.

Opravdu. Uprostřed pandemie koronaviru, 19. března letošního roku, zveřejnila Evropská komise zásadní dokument. (zde). Jedná se o studii nákladů na přechod k „uhlíkové neutralitě” do roku 2050. A to je výživné čtení. Tím nejpodstatnější je v něm „ambiciozní” zvýšení závazků, oproti původní, ještě Barrosově strategii s názvem 2030 z roku 2013. Pokud jde o vlajkovou loď environmentalistů, o snižování emisí CO2, chce nyní Komise dosáhnout až na laťku 60% snížení, oproti roku 1990, ale přiznává, že je ochotna uvažovat i o úrovni 55%, jako o jakémsi případném kompromisu.

Co by to pro nás znamenalo? Autoři studie to naznačují s neuvěřitelnou, nonšalantní lehkostí: „Zatímco se očekává, že některá odvětví porostou – jako obnovitelné zdroje energie, energetika a stavebnictví – jiná se pravděpodobně změní”, uvádí se v dokumentu. Jako příklad odvětví co „se změní” jmenují autoři automobilový průmysl, energeticky náročná odvětví, dopravní služby a zemědělství.

A jak těch kýžených změn chtějí dosáhnout? Jako vždy, předpisy a daněmi. Tvrdšími předpisy a vyššími daněmi. Předsedkyně Komise Ursula von der Leyen v té souvislosti doslova uvádí, že „uhlíkovou daň” považuje za „klíčový nástroj”. Současně vyjadřuje obavy, že kvůli tomu hloupému koronaviru mohou přijít zbytečné problémy: „Reakce na kronavírusovou krizi by skutečně mohla odvrátit pozornost od jiných diskusí, jako je například uhlíková daň….”

 Jako jediný, nepatrný záblesk realismu pak ze zmiňované studie září věta: „Klíčovým cílem bude zabránit společnostem v pohybu do zahraničí, protože Evropa utahuje smyčku průmyslových emisí.”

Na tuto erupci mimoňsví vzápětí navázal další euro-dokument. (zde). Podle kterého by měla být současná koronavirová krize využita k ještě rychlejšímu zavedení „opatření v oblasti změny klimatu”. Cílem EU je „…usilovat o klimatickou neutralitu, která prospívá lidem, podnikům a planetě.”

I tento dokument neskrývá obavy z drobnějších problémů a zádrhelů na cestě k šťastné, bezuhlíkové budoucnosti: „S prudkým poklesem cen ropy se může zvýšit krátkodobá motivace držet se fosilních paliv. To by mohlo zpomalit ekologický přechod, protože například elektrická vozidla nemohou konkurovat nízkým cenám ropy. Mnoho zúčastněných stran a odvětví může také požadovat opětovné oživení hospodářského růstu za každou cenu, a to i za cenu klimatu a životního prostředí.”

Takže pandemie, nepandemie, krize, nekrize, na plánovaném přechodu k bezuhlíkové Evropě s auty na baterky, drastickým omezením spotřeby, cestování a občanských svobod se nic nemění. Tvůrci dokumentu to sice vyjadřují diplomatičtěji: „Zvyšování udržitelné prosperity bude vyžadovat trvalé změny v tom, jak vyrábíme a konzumujeme. Bude vyžadovat investice do těch dovedností, odvětví, produktů a služeb, které jsou potřebné k řešení nastávajících změn klimatu a širší krize udržitelnosti”, což však na podstatě plánovaných opatření nic nemění.

Tento svým způsobem bojový plán euro-elity končí, tak jak jsme byli zvyklí v dobách „reálného socialismu”, revolučním zvoláním. Velice zlověstným: „Toto je čas na zrychlení – nikoli zpomalení – práce byla zahájena.”

Ještě máte pocit, že Brusel spí?

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2020: *****

Vladimír Pospíšil 800,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Jiří Sika 500,- Kč, Ernest Wachtl 30,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jakub Malinovský 36,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jan Horáček 500,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Martina Kosková 500,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Sabo 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Marie Kouklíková 300,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, Nezn. dárce 222,- Kč, Jan Dočekal 500,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, Ivanka Trávníčková 300,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč

Celkem za měsíc: 12 721,00 Kč
Vybráno 36.34%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 832 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (36 votes, average: 4,89 out of 5)
Loading...
loading...
37 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.