oldengland
3.6.2018
Kategorie: Společnost

Stará dobrá Anglie je pryč …

Sdílejte článek:

MIROSLAV JAHODA

Před pár dny jsem jel zase jednou nočním žlutým autobusem. A tam potkáte někdy i zajímavé lidi. A protože bruselská linka jezdí z Londýna, má spolucestující byla důchodkyně, která před 40 lety emigrovala do Anglie. Měla tudíž zajímavý pohled té staré imigrace, která má navíc srovnání staré a dnešní Anglie.

Jelikož paní byla vysokoškolačka, pracovala v bankovním sektoru na vysokých pozicích, celý život cestovala a žije v centru Londýna, stereotypně jsem předpokládal, že bude pro EU a že mně vynadá, až jí řeknu, že spolupracuju na tom, jak EU zrušit a nahradit ji něčím lepším.

Byl jsem však mile překvapen, když hned reagovala: “Jé, to udělejte. Prosím vás, zrušte to, budu vám držet palce.” Pak mi vykládala, jak si jede na Moravu shánět dům, že už to v Anglii nemůže vydržet. To by mě nepřekvapilo, kdyby mi to říkal Polák, který dělá 60 hodin týdně ve skladu a žije na okraji v pochybné čtvrti. U důchodkyně s britským občanstvím, bydlící v pěší vzdálenosti od Buckinghamského paláce a důchodem z banky mě to samozřejmě nedalo a ptal jsem se na důvody.

No asi moc nepřekvapí, jaký důvod to byl. Bohužel už i do samotného centra Londýna dorazilo obohacení a tak mi paní říkala, že když problémy není schopen vyřešit správce budovy a policie se bojí, tak už ji tam nic nedrží. A říkala, že slušní lidi už to opravdu vzdávají a volí útěk na venkov. Tak jsem si uvědomil, že už jsem vlastně v Londýně opravdu nějakých 8 let nebyl a tehdy ještě člověk začínal být obohacen až těsně za hranicí historicko-turistického centra.

Bohužel, ukazuje se, že to, co jsme byli zvyklí vnímat pod pojmem “stará dobrá Anglie” nebo “splendid isolation” je pryč. Budeme to už vídat jen ve starých Monty Pythonech ze 70. let, Dempsey a Makepeacové nebo politicky nekorektních Vraždách v Midsomeru. Mrzí mě to, protože je to jedna ze západních zemí, ke které pořád chovám sympatie.

A je to poučení pro nás, že si opravdu nesmíme nechat naši zem ukrást nějakou EU, nesmíme se vzdávat a musíme co nejrychleji hledat cestu, jak EU nahradit něčím normálním.

Autor: Miroslav Jahoda, fb

jahoda

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červenec 2019: *****

František Šmíd 600,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Pavel Kosmata 100,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Ivanka Trávníčková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 350,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Rostislav Jendrejčík 50,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Marie Švajdová 200,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Anonymní dárce 222,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Luděk Kurka 100,- Kč, Oto Tvrz 200,- Kč, Lukáš Vašíček 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Pavel Šána 100,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Petr Andres 500,- Kč

Celkem za měsíc: 6 738,00 Kč
Vybráno 19.25%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP

Latest posts by Redakce (see all)

(Visited 69 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (34 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
48 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.