stanekministr
29.6.2019
Kategorie: Politika

Staněk – ústavní krize, či poslední bitva sociální demokracie?

Sdílejte článek:

HERAKLEIOS STALKER

Porážka ČSSD v parlamentních, senátních, komunálních a evropských volbách, Altnerův dluh, stranická rozštěpení, šest porážek v řadě…

 
To se stalo během posledních dvou let. Nyní se sociální demokracie, jako politická strana i jako autentické politické hnutí, blíží k poslední bitvě své existence. Bitva o Staňka, či „ústavní krize“, jak to nazývá Hamáček. Je to nejen střet mezi zbytky autentické sociální demokracie s přímým, či nepřímým zapojením jihočeských socialistů, Zimoly, Foldyny a dalších s neoliberálním a neomarxistickým dominujícím křídlem strany kolem Hamáčka, Petříčka, Onderky, Dolínka a spol., je to poslední vzdor sociální demokracie ve své historii.
 
Právě nyní jsme svědky konce sociální demokracie. Strana, která vznikla v roce 1878 jako Českoslovanská sociálně demokratická strana v Rakousku, je dnes Českou stranou sociálně demokratickou a je v troskách. Ať tato bitva dopadne jakkoliv, sociální demokracie jí prohraje. Je jen otázka, zda jí prohraje čestně, s rovnou páteří a se zbytky slušnosti, které má, nebo zda se ohne před opozicí, dál bude sbírat drobky ze země a nakonec pojde hlady v mimoparlamentní scéně.
 
Poslední spor o ministerstvo kultury a Národní galérii je toho jen dovršením. ČSSD se rozhodla sestřelit vlastního ministra, ze svých ministrů podle průzkumů veřejného mínění nejpopulárnějšího a nejdůvěryhodnějšího, zatímco její politické kádry vystupují na protivládních demonstracích, jako byla ta na Václaváku, kde se objevil Dolínek.
 
Celá „kauza“ se točí kolem toho, že ministr kultury Antonín Staněk se rozhodl zasáhnout proti podezření z korupce a zpronevěry peněz kolem ředitele Národní galérie Fajta a ředitele Muzea umění Soukupa. „Údiv a hrůza“ nad tímto rozhodnutím přišlo ze stran všech mezinárodních kulturních sluníčkářů a neomarxistů. Umělecké fronty se sjednotily s dalšími skupinami a žádaly hlavu ministra Staňka, proti čemuž se sociální demokracie vůbec nepostavila.
 
ČSSD odstřelila svého ministra a nařídila premiéru Babišovi, aby Staňka odvolal. Andrej Babiš musel podle koaliční smlouvy, předložit odvolání ministra Staňka presidentu Zemanovi. Ten Staňka neodvolal. Neodmítl to. Jen využil svých pravomocí a postavení v rámci ústavy. Zeman oznámil, že chce vyčkat do konce vyšetřování činnosti Jiřího Fajta v otázce hospodaření Národní galérie, teprve poté rozhodne. Kvůli tomu hned Hamáček začal bušit na poplach, že je to ústavní krize.
 
Dlouhou dobu jsem výše uvedenou otázku ignoroval. Až, když jsem slyšel pana ministra Staňka hovořit v Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky, uvědomil jsem si, že je to jeden z posledních sociálních demokratů. Odmítá zběsilé bratříčkování se sudeťáky, odmítá kádrování v Lidicích podle stranické příslušnosti, je aktivním ministrem, který se stýká s lidmi a dohlíží na rozvoj kultury.
 
Zajímavé je i postavení presidenta Zemana. Zeman je politický génius, který dokázal naplno využít všech výhod situace k tomu, aby posílil vliv starosocialistických a konzervativních sil napříč politickým spektrem, stejně jako, aby se pomstil za zradu, kterou mu sociální demokracie přichystala v roce 2003, během prvního pokusu o presidentskou volbu. Už během předcházející krize v roce 2016 srazil do prachu Sobotku a Zaorálka. Zeman, kdysi ČSSD dovedl k absolutnímu triumfu. ČSSD nebyla nikdy tak silná jako pod jeho vedením, a nikdy nebyla tak slabá jako pod současným vedením. Ze Zemanovy strany to je rána z milosti i odveta. Pravděpodobně se už dál nechce dívat na
tuhle žijící politickou mrtvolu jménem ČSSD.
 
Nyní sociální demokracie stojí na dějinném předělu svého konce. Podle posledního průzkumu by ČSSD získala ve volbách 7,5% a 12 mandátů (tedy o tři mandáty méně), takže by opět oslabila. Je, ale dost pravděpodobné, že do parlamentu už se znova nedostane. Takže se může připojit k majdanistickému puči proti vládě, jíž se sama účastní a hanebně se tak zapíše do dějin naší republiky, anebo může prostě, se zbytkem své cti, zaniknout. Tahle situace totiž nebude mít pro sociální demokracii už žádný dobrý konec.
 
Léto 2019 je posledním dějstvím existence sociální demokracie. Nedokáži si příliš představit, že by mohla přežít…
 
Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc říjen 2019: *****

Vladislav Vydra 100,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, Eva Myslivečková 100,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jan Bezděk 1000,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Marie Fulková 100,- Kč, Pavel Šána 107,- Kč, Oto Tvrz 200,- Kč, Petr Pisan 100,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Ludmila Karská 300,- Kč, Petra Rohlíčková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Jana Hašlarová 200,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Miloš Kraus 300,- Kč, Rostislav Jendrejčík 50,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Anonymní dárce 222,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Jan Šmrha 100,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Martina Kosková 500,- Kč, Ivana Benová 108,- Kč, Soňa Holcová 200,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Lukáš Vašíček 200,- Kč

Celkem za měsíc: 13 147,00 Kč
Vybráno 37.56%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 740 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (10 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
32 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.