stanekministr
29.6.2019
Kategorie: Politika

Staněk – ústavní krize, či poslední bitva sociální demokracie?

Sdílejte článek:

HERAKLEIOS STALKER

Porážka ČSSD v parlamentních, senátních, komunálních a evropských volbách, Altnerův dluh, stranická rozštěpení, šest porážek v řadě…

 
To se stalo během posledních dvou let. Nyní se sociální demokracie, jako politická strana i jako autentické politické hnutí, blíží k poslední bitvě své existence. Bitva o Staňka, či „ústavní krize“, jak to nazývá Hamáček. Je to nejen střet mezi zbytky autentické sociální demokracie s přímým, či nepřímým zapojením jihočeských socialistů, Zimoly, Foldyny a dalších s neoliberálním a neomarxistickým dominujícím křídlem strany kolem Hamáčka, Petříčka, Onderky, Dolínka a spol., je to poslední vzdor sociální demokracie ve své historii.
 
Právě nyní jsme svědky konce sociální demokracie. Strana, která vznikla v roce 1878 jako Českoslovanská sociálně demokratická strana v Rakousku, je dnes Českou stranou sociálně demokratickou a je v troskách. Ať tato bitva dopadne jakkoliv, sociální demokracie jí prohraje. Je jen otázka, zda jí prohraje čestně, s rovnou páteří a se zbytky slušnosti, které má, nebo zda se ohne před opozicí, dál bude sbírat drobky ze země a nakonec pojde hlady v mimoparlamentní scéně.
 
Poslední spor o ministerstvo kultury a Národní galérii je toho jen dovršením. ČSSD se rozhodla sestřelit vlastního ministra, ze svých ministrů podle průzkumů veřejného mínění nejpopulárnějšího a nejdůvěryhodnějšího, zatímco její politické kádry vystupují na protivládních demonstracích, jako byla ta na Václaváku, kde se objevil Dolínek.
 
Celá „kauza“ se točí kolem toho, že ministr kultury Antonín Staněk se rozhodl zasáhnout proti podezření z korupce a zpronevěry peněz kolem ředitele Národní galérie Fajta a ředitele Muzea umění Soukupa. „Údiv a hrůza“ nad tímto rozhodnutím přišlo ze stran všech mezinárodních kulturních sluníčkářů a neomarxistů. Umělecké fronty se sjednotily s dalšími skupinami a žádaly hlavu ministra Staňka, proti čemuž se sociální demokracie vůbec nepostavila.
 
ČSSD odstřelila svého ministra a nařídila premiéru Babišovi, aby Staňka odvolal. Andrej Babiš musel podle koaliční smlouvy, předložit odvolání ministra Staňka presidentu Zemanovi. Ten Staňka neodvolal. Neodmítl to. Jen využil svých pravomocí a postavení v rámci ústavy. Zeman oznámil, že chce vyčkat do konce vyšetřování činnosti Jiřího Fajta v otázce hospodaření Národní galérie, teprve poté rozhodne. Kvůli tomu hned Hamáček začal bušit na poplach, že je to ústavní krize.
 
Dlouhou dobu jsem výše uvedenou otázku ignoroval. Až, když jsem slyšel pana ministra Staňka hovořit v Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky, uvědomil jsem si, že je to jeden z posledních sociálních demokratů. Odmítá zběsilé bratříčkování se sudeťáky, odmítá kádrování v Lidicích podle stranické příslušnosti, je aktivním ministrem, který se stýká s lidmi a dohlíží na rozvoj kultury.
 
Zajímavé je i postavení presidenta Zemana. Zeman je politický génius, který dokázal naplno využít všech výhod situace k tomu, aby posílil vliv starosocialistických a konzervativních sil napříč politickým spektrem, stejně jako, aby se pomstil za zradu, kterou mu sociální demokracie přichystala v roce 2003, během prvního pokusu o presidentskou volbu. Už během předcházející krize v roce 2016 srazil do prachu Sobotku a Zaorálka. Zeman, kdysi ČSSD dovedl k absolutnímu triumfu. ČSSD nebyla nikdy tak silná jako pod jeho vedením, a nikdy nebyla tak slabá jako pod současným vedením. Ze Zemanovy strany to je rána z milosti i odveta. Pravděpodobně se už dál nechce dívat na
tuhle žijící politickou mrtvolu jménem ČSSD.
 
Nyní sociální demokracie stojí na dějinném předělu svého konce. Podle posledního průzkumu by ČSSD získala ve volbách 7,5% a 12 mandátů (tedy o tři mandáty méně), takže by opět oslabila. Je, ale dost pravděpodobné, že do parlamentu už se znova nedostane. Takže se může připojit k majdanistickému puči proti vládě, jíž se sama účastní a hanebně se tak zapíše do dějin naší republiky, anebo může prostě, se zbytkem své cti, zaniknout. Tahle situace totiž nebude mít pro sociální demokracii už žádný dobrý konec.
 
Léto 2019 je posledním dějstvím existence sociální demokracie. Nedokáži si příliš představit, že by mohla přežít…
 
Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Pavel Jurášek 100,- Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Alena Albrecht 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Dr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Karel Kubela 83,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Anonym 100,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Jiří Cígler 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Anonym 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jana Slabá 100,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, L. Skrobacek 149,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jan Petr 300,- Kč¨, František Vrána 50,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, ing. arch. Marie Tachezyová 200,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, V. Trulley 333,- Kč

Celkem za měsíc: 13 765,- Kč
Vybráno 39.32%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 806 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (10 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
32 komentářů