stanekministr
29.6.2019
Kategorie: Politika

Staněk – ústavní krize, či poslední bitva sociální demokracie?

Sdílejte článek:

HERAKLEIOS STALKER

Porážka ČSSD v parlamentních, senátních, komunálních a evropských volbách, Altnerův dluh, stranická rozštěpení, šest porážek v řadě…

 
To se stalo během posledních dvou let. Nyní se sociální demokracie, jako politická strana i jako autentické politické hnutí, blíží k poslední bitvě své existence. Bitva o Staňka, či „ústavní krize“, jak to nazývá Hamáček. Je to nejen střet mezi zbytky autentické sociální demokracie s přímým, či nepřímým zapojením jihočeských socialistů, Zimoly, Foldyny a dalších s neoliberálním a neomarxistickým dominujícím křídlem strany kolem Hamáčka, Petříčka, Onderky, Dolínka a spol., je to poslední vzdor sociální demokracie ve své historii.
 
Právě nyní jsme svědky konce sociální demokracie. Strana, která vznikla v roce 1878 jako Českoslovanská sociálně demokratická strana v Rakousku, je dnes Českou stranou sociálně demokratickou a je v troskách. Ať tato bitva dopadne jakkoliv, sociální demokracie jí prohraje. Je jen otázka, zda jí prohraje čestně, s rovnou páteří a se zbytky slušnosti, které má, nebo zda se ohne před opozicí, dál bude sbírat drobky ze země a nakonec pojde hlady v mimoparlamentní scéně.
 
Poslední spor o ministerstvo kultury a Národní galérii je toho jen dovršením. ČSSD se rozhodla sestřelit vlastního ministra, ze svých ministrů podle průzkumů veřejného mínění nejpopulárnějšího a nejdůvěryhodnějšího, zatímco její politické kádry vystupují na protivládních demonstracích, jako byla ta na Václaváku, kde se objevil Dolínek.
 
Celá „kauza“ se točí kolem toho, že ministr kultury Antonín Staněk se rozhodl zasáhnout proti podezření z korupce a zpronevěry peněz kolem ředitele Národní galérie Fajta a ředitele Muzea umění Soukupa. „Údiv a hrůza“ nad tímto rozhodnutím přišlo ze stran všech mezinárodních kulturních sluníčkářů a neomarxistů. Umělecké fronty se sjednotily s dalšími skupinami a žádaly hlavu ministra Staňka, proti čemuž se sociální demokracie vůbec nepostavila.
 
ČSSD odstřelila svého ministra a nařídila premiéru Babišovi, aby Staňka odvolal. Andrej Babiš musel podle koaliční smlouvy, předložit odvolání ministra Staňka presidentu Zemanovi. Ten Staňka neodvolal. Neodmítl to. Jen využil svých pravomocí a postavení v rámci ústavy. Zeman oznámil, že chce vyčkat do konce vyšetřování činnosti Jiřího Fajta v otázce hospodaření Národní galérie, teprve poté rozhodne. Kvůli tomu hned Hamáček začal bušit na poplach, že je to ústavní krize.
 
Dlouhou dobu jsem výše uvedenou otázku ignoroval. Až, když jsem slyšel pana ministra Staňka hovořit v Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky, uvědomil jsem si, že je to jeden z posledních sociálních demokratů. Odmítá zběsilé bratříčkování se sudeťáky, odmítá kádrování v Lidicích podle stranické příslušnosti, je aktivním ministrem, který se stýká s lidmi a dohlíží na rozvoj kultury.
 
Zajímavé je i postavení presidenta Zemana. Zeman je politický génius, který dokázal naplno využít všech výhod situace k tomu, aby posílil vliv starosocialistických a konzervativních sil napříč politickým spektrem, stejně jako, aby se pomstil za zradu, kterou mu sociální demokracie přichystala v roce 2003, během prvního pokusu o presidentskou volbu. Už během předcházející krize v roce 2016 srazil do prachu Sobotku a Zaorálka. Zeman, kdysi ČSSD dovedl k absolutnímu triumfu. ČSSD nebyla nikdy tak silná jako pod jeho vedením, a nikdy nebyla tak slabá jako pod současným vedením. Ze Zemanovy strany to je rána z milosti i odveta. Pravděpodobně se už dál nechce dívat na
tuhle žijící politickou mrtvolu jménem ČSSD.
 
Nyní sociální demokracie stojí na dějinném předělu svého konce. Podle posledního průzkumu by ČSSD získala ve volbách 7,5% a 12 mandátů (tedy o tři mandáty méně), takže by opět oslabila. Je, ale dost pravděpodobné, že do parlamentu už se znova nedostane. Takže se může připojit k majdanistickému puči proti vládě, jíž se sama účastní a hanebně se tak zapíše do dějin naší republiky, anebo může prostě, se zbytkem své cti, zaniknout. Tahle situace totiž nebude mít pro sociální demokracii už žádný dobrý konec.
 
Léto 2019 je posledním dějstvím existence sociální demokracie. Nedokáži si příliš představit, že by mohla přežít…
 
Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jakub Malinovský 77,- Kč, Miloš Kraus 400,- Kč, Dagmar Bowyer 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Mirko Hampl 168,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Milena Práglová 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Anonym 222,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miroslav Hlousek 111,- Kč, Bc. Romana Kopecká 500,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Jiří Sika 250,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Robert Schlesinger 200,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Renata Doležalová 100,- Kč, Martin Černý 500,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Jiří Dostál 200,- Kč, Anonym 673,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, Roman Suchý 500,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Karel Jeřábek 163,- Kč, ing. Stanislav Kužel 150,- Kč, Irena Kuželová 150,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč

Celkem za měsíc: 15 997,00 Kč
Vybráno 45.70%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP

Latest posts by Redakce (see all)

(Visited 797 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (10 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
32 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)