SUCHO
13.5.2020
Kategorie: Politika

Stane se Česká republika pouští?

Sdílejte článek:

MIROSLAV KŘÍŽEK

Základem všech řešení je ochrana přírody pro lidi, ne proti lidem. Takže i boj se suchem musí být veden pomocí odborníků a ne ekoteroristických nátlakových skupin. Jeden z pilířů by měl být návrat k české původní krajině.

V záplavě zpráv o novém typu koronaviru jako by úplně zanikly zprávy o katastrofálním stavu sucha v České republice. Přitom právě tento problém může být v horizontu let mnohem větším průšvihem než jakékoli respirační onemocnění. Sucho se v posledním období týká 99 % našeho území, přičemž 10 % je postiženo přímo extrémním suchem. I když v posledních dnech alespoň trochu zapršelo a zlepšila se intenzita sucha v povrchové vrstvě půdy (0–40 cm), problémem nadále zůstává intenzita sucha v hlubší vrstvě půdy (40–80 cm). Je také nutno vzít v úvahu, že cca 50 % pitné vody se používá z podzemních vod.
.
Nejsem hydrolog, ani klimatolog a nechci se do těchto rolí samozvaně pasovat, ale stav naší krajiny a zejména důsledků sucha trápí nejen mě. Odborníci se shodují, že primární příčinou neutěšeného stavu je dlouhodobý deficit srážek v určitém časovém intervalu. Asi se všichni shodneme na abnormálním vývoji počasí v posledních letech, jak je to dlouho, kdy byl v zimě opravdu sníh a v dubnu pravé aprílové počasí plné deště? Silničáři si sice díky mírné zimě mnou ruce, ale sníh a jeho jarní odtávání přírodě chybí, zrovna tak není úplně běžné, že v dubnu často teploty atakují spíše červnové hodnoty. Musíme si ovšem na rovinu přiznat, za sucho můžeme i my sami, a sice nevhodným a intenzivním zemědělstvím, nadměrnou regulací vodních toků a průmyslovou činností. Pokud totiž výše uvedené provádíme dlouhodobě špatně a bez ohledů na přírodu, tak vzrůstá tendence k vysušování krajiny.

Důsledky sucha hrozí opravdu až katastrofální, jako první sektor ekonomiky, který je pocítí, bude zemědělství a jeho produkce, což odborníci definují jako primární dopady. Sníží se výnosy jednotlivých plodin na hektar a bude obtížné zajistit krmivo pro hospodářská zvířata. Farmářům citelně klesnou příjmy, někteří se dokonce dostanou do neřešitelné situace a budou muset s podnikáním skončit. Vzroste i počet žádostí směrem ke státu o kompenzace. Vše pocítíme v konečném důsledku my ve svých peněženkách, ceny potravin poletí strmě vzhůru a některých bude dokonce i nedostatek. Nespasí nás ani levnější dovoz ze zahraničí, situace se suchem není růžová ani tam. V primárním sektoru ekonomiky dopady dále pocítí lesnictví a rybolov, sekundárně vzniknou ztráty i v dopravě, energetice a průmyslu. Hrozí zvýšená nezaměstnanost, následně také ztráty příjmů pro místní komunity a pro státní rozpočet jako celek.

Nesmíme opomíjet ani sekundární dopady na společnost, celosvětově hrozí vzestup nelegální migrace za účelem dostat se do oblastí, kde voda ještě je. U nás se budou vyostřovat spory mezi vlastníky a uživateli vodních zdrojů, ekonomické ztráty totiž nedopadnou na všechny rovnoměrně, takže se napětí ve společnosti zvýší.

Základem všech řešení je ochrana přírody pro lidi, ne proti lidem. Takže i boj se suchem musí být veden pomocí odborníků a ne ekoteroristických nátlakových skupin. Jeden z pilířů by měl být návrat k české původní krajině, nikdy v minulosti nebyly obrovské jednolité lány polí bez diverzifikace plodin, remízků a mokřadů. Snížení zemědělského sucha je prioritní, tudíž podporovat každé řešení, které v krajině zadrží vodu (pozemkové úpravy, obnova rybníků, …). Zároveň je nutné dodat, že by pomohlo zastavit dotace na biopaliva a zamezit přimíchávání biosložky do pohonných hmot, pozitivním důsledkem bude dramatické snížení pěstování řepky, která sice jako plodina má i agrotechnická pozitiva, ale je potřeba ji masivně chemicky ošetřovat na obrovských souvislých plochách, což vede k erozi půdy a zhoršování půdního profilu. Vedlejší pozitivum může být i následné zvýšení pěstování jiných plodin a zlepšení naší potravinové soběstačnosti.

Další opatření musí směřovat opět k retenci vody v krajině, ale i v domácnostech. Kdo si u rodinného domu zřídí retenční nádrž, určitě neprohloupí. Zvážil bych podporu malých a středních podniků a zemědělských farem, které se začnou zabývat zodpovědným hospodařením s vodou. Zároveň se musíme všichni naučit chovat se k vodě šetrně, to bude zásadní úkol nejen pro jednotlivce, ale i pro průmysl a zemědělství. Zásadní je řešit ruku v ruce problematiku plýtvání pitnou vodou ve velkém, mnohde ve světě kroutí hlavou, že splachujeme a zaléváme pitnou vodou.

Tento článek rozhodně neměl přinést ještě větší míru stresu a obav do beztak už dost vyhrocené doby, ale má být varováním, protože v budoucnu už nebude platit „Sůl nad zlato“, ale „Voda nad zlato“.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jakub Malinovský 77,- Kč, Miloš Kraus 400,- Kč, Dagmar Bowyer 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Mirko Hampl 168,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Milena Práglová 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Anonym 222,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miroslav Hlousek 111,- Kč, Bc. Romana Kopecká 500,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Jiří Sika 250,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč

Celkem za měsíc: 10 678,00 Kč
Vybráno 30.50%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 481 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (17 votes, average: 4,35 out of 5)
Loading...
politicon.cz
62 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.